Astma - przyczyny i skuteczne leczenie

12 komentarze
Autor: Materiały prasowe

Astma oskrzelowa zbiera coraz większe żniwo, a liczba chorych stale rośnie. Wśród przyczyn astmy są alergie, infekcje wirusowe i bakteryjne, a nawet stres. Objawy astmy to świszczący oddech, napady duszności i uporczywy kaszel. Odpowiednie leczenie sprawia, że z astmą można żyć normalnie.

Astma oskrzelowa, zwana też dychawicą, jest przewlekłą chorobą zapalną, prowadzącą do ograniczenia wydolności górnych dróg oddechowych w wyniku niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich gęstego śluzu. To choroba nieuleczalna, która od samego początku trwania zapalenia powoduje nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Charakterystyczne objawy u osób zmagających się z astmą to: świszczący oddech oraz pojawiające się z różną częstotliwością napady duszności, którym towarzyszy uporczywy kaszel oraz uczucie ściśnięcia w klatce piersiowej.
Astma jest dziś jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje już ponad 3 mln osób, w tym 200 tys. ciężko. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie może chorować nawet 150 mln ludzi, z których co roku umiera kilkaset tysięcy. Prognozy epidemiologiczne na najbliższe lata wskazują jednoznacznie, że liczba zachorowań na astmę będzie stale rosnąć.

Czynniki sprzyjające pojawieniu się astmy

Najwięcej przypadków zachorowalności na astmę notuje się w krajach wysoko uprzemysłowionych. Jednym z najpoważniejszych czynników powodujących chorobę jest alergia, dlatego szerzenie się skłonności alergicznych wśród dorosłych, a także coraz częstsze przypadki alergii u dzieci i niemowląt, mają ogromny wpływ na wystąpienie pierwszych objawów astmy. Pojawieniu się choroby sprzyjają zjawiska podobne do tych, które wywołują alergię:

  • Przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych
  • Palenie tytoniu
  • Narażenie na ciągły kontakt z alergenami, czyli substancjami drażniącymi układ odpornościowy człowieka, m.in.: dym tytoniowy (bierni palacze), roztocza (głównie kurzu domowego), wilgoć i pleśń w pomieszczeniach mieszkalnych, substancje zanieczyszczające powietrze (spaliny, dym). Alergenami mogą być również pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, leki, niektóre produkty spożywcze.
Nie przegap

Chorzy na astmę w Polsce

W Polsce na astmę cierpi około 4 mln osób. Ogromnym problemem jest niedodiagnozowanie tej choroby. Analiza danych z badania PMSEAD z terenu województwa łódzkiego wykazała wysoki sięgający 50% u dorosłych i nawet 70 proc. wśród dzieci odsetek niedodiagnozowanych przypadków astmy oskrzelowej. Obserwacje te zostały potwierdzone w badaniu ECAP. W badaniu tym tylko 32 proc. chorujących miało postawione wcześniej rozpoznanie.

Drugim problemem w Polsce jest niedostateczna kontrola astmy. W opublikowanym w 2004 roku badaniu AIRCEE (Asthma Insights & Reality in Central and Eastern Europe) oceniającym stopień kontroli ponad 70 proc. respondentów zgłaszało dzienne objawy astmy oskrzelowej przynajmniej raz w tygodniu, a 20 proc. codziennie. Prawie połowa chorych miała objawy nocne, z czego u 11 proc. pojawiały się one każdej nocy. Hospitalizowanych z powodu astmy w ostatnim roku było 18 proc. badanych, a blisko połowa była zmuszona korzystać z pomocy doraźnej.

Ważne

Ważne

Jak pomóc w czasie ataku?

W czasie napadu astmatycznego, szczególnie podczas silnego ataku, często potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Nawet bardzo regularne przyjmowanie leków i staranna kontrola astmy nie ustrzegą chorego przed pojawieniem się duszności. Gwałtowny skurcz oskrzeli powoduje charakterystyczny świszczący oddech oraz uniemożliwia nabranie powietrza. Co zatem należy w takiej sytuacji?

Przede wszystkim należy zachować spokój, ponieważ panika może dodatkowo pogorszyć stan chorego.

Niezbędne jest podanie leku szybko rozkurczającego oskrzela (najczęściej jest to preparat salbutamolu lub fenoterolu), który zaczyna działać natychmiast, dzięki czemu w ciągu kilku minut chory może swobodniej oddychać.

W trakcie ataku astmy nie powinno się przyjmować pozycji leżącej, ponieważ utrudnia ona oddychanie. Najlepiej jest wtedy siedzieć lub stać podpierając się łokciami o parapet lub stół.

Gdy skurcz minie, nie wolno zostawiać chorego bez opieki. Należy zapewnić mu spokój i poczekać aż zupełnie wróci do stanu równowagi oddechowej.

Pamiętaj: Jeśli w przeciągu 20 minut od podania leku skurcz oskrzeli nie mija, należy podać drugą dawkę lekarstwa. Jeśli i tym razem atak nie ustępuje natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

Astma w najgroźniejszej postaci

Wydawałoby się, że chorzy na astmę mogą funkcjonować zupełnie normalnie, bez większych wyrzeczeń, poza regularnym przyjmowaniem leków. Jednak przy najpoważniejszej postaci choroby - astmie ciężkiej steroidoopornej – życie wygląda zupełnie inaczej. Chory stale narażony jest na pojawienie się ostrego napadu duszności, w którym nie jest w stanie wypowiedzieć jednego zdania w czasie jednego wydechu, towarzyszy temu tachykardia (ponad 100 uderzeń serca na minutę) i często sinica. Konieczna jest tu interwencja lekarza i hospitalizacja. Ogromna wrażliwość astmy ciężkiej na wszelkie bodźce uniemożliwia chorym nie tylko pracę, ale także prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, uprawianie sportu a nawet wykonywanie prostych czynności domowych. Taki przebieg astmy prowadzi do trwałego kalectwa oddechowego. W tym przypadku skuteczne w leczeniu są nowoczesne terapie biologiczne, które wiążą się jednak z bardzo wysokimi kosztami. Niestety lek, którego jedna dawka kosztuje nawet ok. 4 tys zł, nie jest refundowany. W Polsce na tę odmianę choroby cierpi ok. 2000 osób i grupa ta stale się powiększa.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką „Odzyskać Oddech” (www.odzyskacoddech.pl) powstała, by pomagać osobom najciężej dotkniętym przez astmę oraz edukować w zakresie astmy pacjentów chorych na jej lżejszą postać, a także osoby zupełnie zdrowe. Historie członków Stowarzyszenia są dowodem tego, jak szybko niewłaściwie leczona lub zbagatelizowana choroba może zawładnąć całym życiem człowieka.

Dobre leczenie astmy

Wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona astma pozwala żyć zupełnie normalnie – pacjent nie ma objawów, prowadzi aktywne życie, ma zachowaną dobrą wydolność wysiłkową, może bez przeszkód pracować i uczyć się, nie wymaga doraźnej pomocy medycznej. Im wcześniej wykryta choroba tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia ciężkiej niekontrolowanej astmy oskrzelowej. Podawanie najnowocześniejszych farmaceutyków biologicznych (np. Omalizumabu) umożliwia chorym powrót do normalnego życia i znacznie minimalizuje ryzyko absencji w pracy, hospitalizacji oraz śmierci spowodowanej astmą.

Ważne

Ważne

Kraje z najwyższą częstością występowania astmy w Europie:

Kraj Częstość występowania (%)
Wielka Brytania 13,8
Finlandia 11,0
Irlandia 10,5
Polska 10,5
Holandia 8,7
Szwajcaria 8,0
Francja 6,9
Hiszpania 5,0
Niemcy 4,7

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 29.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 12)
Justyna MroczekŻal, 08.09.2014 21.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapraszamy na stronę www.zawszeokrokprzedastma.org, Fundacji zajmują ce się edukacją dotyczącą przeciwdziałania rozwojowi chorób alergicznych.
 
zbyszek, 28.02.2013 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przyczyna choroby-Keysi(śpiący prorok)tłumaczył przyczyne choroby-tłumione emocje .optuje za tą przyczyną.na dowód ,przytaczam dwa przypadki z z ycia wzięte.stryjek zaczął chorować będąc żonaty ,wczesniej nie znał astmyi w końcu z jej powodu umarł.po śmierci wyśzło na jaw że miał syna poza małżeńskiego,co ukrywał przed całą rodziną .ciotka teraz przypomina sobie,że kiedy przychodził czas zapłaty alimentów stryjek ladował w szpitalu-co wynika znalezionego pózniej wyroku sądowego.Drugi przykład z kolei ,wója taki sam ,Wyjechał z rodzinnej miejscowości kawalerem .po kilku latach wrócił i dowiedzia łsię ,ż e ma syna( owoc przygody miłsnej),Matka dziecka była starsza od niego i postanowiła ,ze nie chce nic od niego,postanowili to utrzymać w tajemnicy .Astma m ęczyła Go przez reszte życia .A obecnie nowa medycyna dr.Hammera twierdzi ,ze przyczyną wszelkich chorób sa KONFLIKTY WĘWNĘTRZNE(uwięzione emocje) Polecam KRANIO terapia manualna czaszkowo krzyżowa,uwalnia te emocje.
 
Jan, 02.01.2013 21.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mili Panstwo, Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i bez Astmy. OK Ja bym chetnie widzial absolutnie duzo wiecej informacji co nowego na rynku zamiast rozpisywac sie dlugo i niepotrzebnie o zastmie ile to ludzi choruje, o statystykach ktore sa zbedne dla pacientaow, o powiklaniach itd itp. Ja i wszyscy moi przyjaciele z astma chetnie poczytaja czy sa jakies mozliwe recepty na astme naturalne, nie chemiczne. Czy sa jakiej badania laboratoryjne w ktorych sie prowadzi doswiadczenia z lekami naturalnym na astme. Czy znacie najswiezsze laeki i ich stosowanie? Wrzeszczie czy macie jakies przepisy naszych BABC ktore umozliwia nam wszystkim podleczyc. Dziekuje i chetnie przeczytam mniej statystyk a wiecej konkretow.
 
kacper, 25.01.2012 14.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moj syn choruje od 3 miesiaca zycia na obturacyjne zapalenie oskrzeli. Niestety juz j nie wieze zadnemu lekarzowi bo kazdy ma swoja diagnoze a dziecko dalej cierpi. Jestesmy od 4 lat odsylani od lekarz do lekarza i nic. Stoimy w miejscu bez widocznych efektow leczenia. Na obecna chwile leczony jest Pulmicortem Xyzalem Berodualem i Monkaste bez efektu
 
joanna, 25.01.2012 14.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam. Moj 4 letni syn rowniez choruje b.czesto na obturacyjne zapalenie oskrzeli i pluc wiec wiem oczym piszwsz to jest ten sam schemat chorowania. Lekarze eksperymentuja na nim jak na 'kroliku doswiadczalnym' bez efektu. Radze wybrac sie do laryngologa aby sprawdzil czy nie jest przerosniety trzeci migdal tz.gardlowo-nosowy.
 
Tomasz, 01.11.2011 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam problem, otuz mam 17 lat i mam alergie na pyl na budowie. Chodze do szkoly budowlanej wiec mam z pylem stycznosc przez 2 dni w tygodniu. Problem polega na tym ze kiedy ide na praktyke na budowe bardzo sie dusze. Mieszkam z babcia i mowilem jej o tym problemie ale ona kaze mi chodzic do tej szkoly i na te praktyki. Chcialem sie zapytac czy jak pujde do pulmologa to jest szansa ze powie mojej babci ze nie wolno mi pracowac na budowie? Prosze pilnie o pomoc
 
Gość, 18.07.2011 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam astmę oskrzelową i skaze białkową od urodzenia.Ciężko jest z tym żyć :(
 
Daria, 06.11.2010 10.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja córeczka ma 3,5 latka, od drugiego roku życia zdiagnozowano u niej przewlekłe obturacyjne nawracające zapalenia oskrzeli. I rzeczywiście, wchodząc w wilgotną porę roku mała choruje co dwa tygodnie a nawet częściej. Póki jest na lekach to ok, zaraz po odstawieniu leków po dwóch, trzech dniach mała znów łapie kolejną infekcję. Nie gorączkuje, ma duszności "szczekający" uporczywy kaszel. Często kaszle w ciągu dnia dosłownie co 10 sekund. Ja to nazywam - szczeka jak malutki piesek. Podczas choroby dostaje albo Klacid albo Ceclor, rzadko obchodzi się bez antybiotyku niestety. Robię jej inhalacje z nebulizatora - Ventolin, Pulmicort (lub flixotide), sól fizjologiczna. Mam wrażenie, że po dwóch latach te inhalacje dają słabsze efekty. Uodporniła się?? I tak pulmicotr to już 0,5, więc dawka jest większa, a jak choroba ustępuje do jednej inhalacji dodaję tylko połowę ampułki, wg zaleceń lekarza. Przyjmuje Zyrtek, oto wykaz leków, które już były na niej "wypróbowane": -ketotifen -severent (wziewy przez tubę) -astmirex -singular 5 -rybomulin (kuracja półroczna) -pulneo -nasivin -claritite -deflegmin -hydrocortisonum jelfa dodatkowo mała na co dzień w jesienne dni otrzymuje: -tran (z dorsza) -maść majerankowa pod nos -herbatka z rumianku -probiotyki (saszetkę dziennie) Lacido -herbatka z cukrem i cytrynką (podobno teina rozszerza oskrzela) -rutinoscorbin podczas infekcji -czasem sól morska do noska I nic... Mała ciągle kaszle (szczeka), z noska ma gęstą wydzielinę, kicha, ma trudności z oddechem, często mówi, że boli ją "serce", więc domyślam się, że bolą ją płuca... Który z tych leków ma w końcu dziecko przyjmować, bo takie eksperymenty trochę mnie drażnią... Znam działanie każdego z nich. Czy nie można w końcu ustalić jednego spójnego leczenia?? W domu kaloryfer jest wyłączony, pokój małej wietrzę raz w ciągu dnia, w pokoju specjalnie zainstalowałam akwarium, kwiaty doniczkowe, nawilżacz na kaloryfer - wszystko po to by zwiększyć wilgotność powietrza. Każdorazowy spacer na drugi dzień kończy się pogorszeniem jej zdrowia, infekcja się nasila lub wraca. Zaczynam bać się każdego wyjścia z dzieckiem na dwór w jesienną pogodę. Miała testy alergiczne w maju, wykazały alergię na pylenie jakiegoś drzewa, nic więcej. I faktycznie w czerwcu bodajże, podczas pylenia prawdopodobnie, miała zapalenie spojówek, skończyło się antybiotykiem. Pomogło. Badanie krwi i moczu poprawne, z jedynym zastrzeżeniem, że ma za mało czerwonych krwinek w osoczu, co dowodzi słabej odporności jej malutkiego organizmu. Lekarze eksperymentują, a ja patrzę jak moje dziecko się męczy. Proszę o pomoc, o poradę co powinnam zrobić. Zauważyłam u małej biały nalot na całym języku i nieładną woń z buzi. Czytałam o jakiejś CANDIDII ALBICANS. Co to jest?
 
elźbieta, 16.08.2010 14.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam i spirometrię, pikflometrię, bo jakoś trzy lata temu miałam problemy z oddychaniem i wykazały astmę, chodzę prywatnie do lekarza i zapisał mi monkaste (żadnych skutków ubocznych, skuteczne i nie otępiają), zlecił żebym chodziła systematycznie na badania i odwiedzała go w miarę często, na razie jest OK, przede wszystkim dzięki temu jak mówił lekarz, że wcześniej wykryliśmy schorzenie
 
Agu, 09.06.2010 00.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej! Mam 31 lat i tyleż stażu astmy oskrzelowej o podłożu alergicznym. Duszę się przynajmniej raz dziennie mimo regularnego zażywania sterydów przez inhalator pneumatyczny. Reaguję bardzo poważnie na roztocze kurzu , trałwy, pierza,sierści, dymy papierosów, mróz, mgły, ostre zapachy.... Lista jest długa a każdy dzień to walka bez końca. Jest dobrze gdy mam oczy dookoła głowy, ale wystarczy że na ulicy minę osobę z papierosem -- już mnie nie ma. Właśnie straciłam pracę bo szefowie się mnie bali choć od trzech lat wiedzieli o mojej chorobie a przy pogrszeniu jakie ma miejsce od roku . Dostałam słynną kopertę z kasą na lewo i pytaniem jak c hcę się z nimi rozstać. W tej chwili nie mam pracy, nie mam renty choć mam grupę inwalidzką - sytuacja niewesoła ale c hoć jestem z natury skończoną pesymistką nie tracę nadziei. Nie liczę na złagodzenie objawów, na cudowną terapię . Mimo ciężkiej astmy w szpitalu byłam ostatni raz 25 lat temu bo umiem postawić się na nogi nawet gdy kryzys trwa dwa- trzy dni. Pef poniżej 230 Moja rada ! Uszy do góry, w torebce pół apteki, świst na całą ulicę ! Taka nasza uroda ! Nie chować się z naszym problemem w domu. Ja mam zasadę - jak jest źle to po czterech ale się ruszać!
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MIGDAŁKI podniebienne - 8 ważnych pytań MIGDAŁKI podniebienne - 8 ważnych pytań

Migdałki są pierwszą barierą chroniącą układ oddechowy przed zarazkami. Czasem jednak bywają...

więcej

10696

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn...

więcej

19956

Rak gardła - diagnoza i leczenie. Jakie są rokowania pacjentów z rakiem gardła? Rak gardła - diagnoza i leczenie. Jakie są rokowania pacjentów z rakiem gardła?

Rak gardła to choroba, której leczenie wymaga współpracy laryngologa i onkologa. Dopiero po badaniu...

więcej

7336

Wirusowe zapalenie płuc - objawy, diagnostyka, leczenie zapalenia płuc

Wirusowe zapalenie płuc to choroba będąca często powikłaniem grypy, częściej występuje u dzieci niż...

więcej

4631

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

Różne mogą być przyczyny krwawienia w cyklu. Jeśli przyczyną jest dysfunkcja hormonalna, niedoczynność ciałka żółtego, to lek, który jest związkiem progesteronu pomoże. Jeśli natomiast przyczyna jest...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Grupy wsparcia
data

Listopad 28, 2014

U mnie najważniejsze jest jedzenie o stałych porach staram się też nie podjadać akurat w tym pomaga mi slim coffee. Biegam też co drugi dzień zawsze rano, i waga się utrzymuję.

data

Listopad 28, 2014

Slimcea można powiedzieć że dzięki niej wróciłam do życia, oczywiście podczaskuracji nie obyło się bez diety i ruszenia tyłka z kanpay ale efekty były warte poświęcenia, moje życie diametralnie się odmieniło, w końcu na basen mogę pójść z dzieckiem i założyć fajny odłaniający moje ciałko...

data

Listopad 25, 2014

Njpierw policz ile jest tego twojego "dużo". Są w sieci kalkulatory kalorii z podziałem na węgle białka i tłuszcze - wpisujesz co jadłaś, wagę i samo się liczy. Potem ustal sobie jakie jest twoje zapotrzebowanie dzienne na kalorie, jakie najniższe i jakie optymalne, następnie jeśli...

data

Listopad 27, 2014

Limvena= nareszcie trafiłam na coś skutecznego :)

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.