Astma - przyczyny i skuteczne leczenie

15 komentarze
Autor: Materiały prasowe

Astma oskrzelowa zbiera coraz większe żniwo, a liczba chorych stale rośnie. Wśród przyczyn astmy są alergie, infekcje wirusowe i bakteryjne, a nawet stres. Objawy astmy to świszczący oddech, napady duszności i uporczywy kaszel. Odpowiednie leczenie sprawia, że z astmą można żyć normalnie.

Astma oskrzelowa, zwana też dychawicą, jest przewlekłą chorobą zapalną, prowadzącą do ograniczenia wydolności górnych dróg oddechowych w wyniku niekontrolowanych skurczów oskrzeli oraz gromadzenia się w nich gęstego śluzu. To choroba nieuleczalna, która od samego początku trwania zapalenia powoduje nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Charakterystyczne objawy u osób zmagających się z astmą to: świszczący oddech oraz pojawiające się z różną częstotliwością napady duszności, którym towarzyszy uporczywy kaszel oraz uczucie ściśnięcia w klatce piersiowej.
Astma jest dziś jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje już ponad 3 mln osób, w tym 200 tys. ciężko. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie może chorować nawet 150 mln ludzi, z których co roku umiera kilkaset tysięcy. Prognozy epidemiologiczne na najbliższe lata wskazują jednoznacznie, że liczba zachorowań na astmę będzie stale rosnąć.

Czynniki sprzyjające pojawieniu się astmy

Najwięcej przypadków zachorowalności na astmę notuje się w krajach wysoko uprzemysłowionych. Jednym z najpoważniejszych czynników powodujących chorobę jest alergia, dlatego szerzenie się skłonności alergicznych wśród dorosłych, a także coraz częstsze przypadki alergii u dzieci i niemowląt, mają ogromny wpływ na wystąpienie pierwszych objawów astmy. Pojawieniu się choroby sprzyjają zjawiska podobne do tych, które wywołują alergię:

  • Przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych
  • Palenie tytoniu
  • Narażenie na ciągły kontakt z alergenami, czyli substancjami drażniącymi układ odpornościowy człowieka, m.in.: dym tytoniowy (bierni palacze), roztocza (głównie kurzu domowego), wilgoć i pleśń w pomieszczeniach mieszkalnych, substancje zanieczyszczające powietrze (spaliny, dym). Alergenami mogą być również pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, leki, niektóre produkty spożywcze.
Nie przegap

Chorzy na astmę w Polsce

W Polsce na astmę cierpi około 4 mln osób. Ogromnym problemem jest niedodiagnozowanie tej choroby. Analiza danych z badania PMSEAD z terenu województwa łódzkiego wykazała wysoki sięgający 50% u dorosłych i nawet 70 proc. wśród dzieci odsetek niedodiagnozowanych przypadków astmy oskrzelowej. Obserwacje te zostały potwierdzone w badaniu ECAP. W badaniu tym tylko 32 proc. chorujących miało postawione wcześniej rozpoznanie.

Drugim problemem w Polsce jest niedostateczna kontrola astmy. W opublikowanym w 2004 roku badaniu AIRCEE (Asthma Insights & Reality in Central and Eastern Europe) oceniającym stopień kontroli ponad 70 proc. respondentów zgłaszało dzienne objawy astmy oskrzelowej przynajmniej raz w tygodniu, a 20 proc. codziennie. Prawie połowa chorych miała objawy nocne, z czego u 11 proc. pojawiały się one każdej nocy. Hospitalizowanych z powodu astmy w ostatnim roku było 18 proc. badanych, a blisko połowa była zmuszona korzystać z pomocy doraźnej.

Ważne

Ważne

Jak pomóc w czasie ataku?

W czasie napadu astmatycznego, szczególnie podczas silnego ataku, często potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Nawet bardzo regularne przyjmowanie leków i staranna kontrola astmy nie ustrzegą chorego przed pojawieniem się duszności. Gwałtowny skurcz oskrzeli powoduje charakterystyczny świszczący oddech oraz uniemożliwia nabranie powietrza. Co zatem należy w takiej sytuacji?

Przede wszystkim należy zachować spokój, ponieważ panika może dodatkowo pogorszyć stan chorego.

Niezbędne jest podanie leku szybko rozkurczającego oskrzela (najczęściej jest to preparat salbutamolu lub fenoterolu), który zaczyna działać natychmiast, dzięki czemu w ciągu kilku minut chory może swobodniej oddychać.

W trakcie ataku astmy nie powinno się przyjmować pozycji leżącej, ponieważ utrudnia ona oddychanie. Najlepiej jest wtedy siedzieć lub stać podpierając się łokciami o parapet lub stół.

Gdy skurcz minie, nie wolno zostawiać chorego bez opieki. Należy zapewnić mu spokój i poczekać aż zupełnie wróci do stanu równowagi oddechowej.

Pamiętaj: Jeśli w przeciągu 20 minut od podania leku skurcz oskrzeli nie mija, należy podać drugą dawkę lekarstwa. Jeśli i tym razem atak nie ustępuje natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

Astma w najgroźniejszej postaci

Wydawałoby się, że chorzy na astmę mogą funkcjonować zupełnie normalnie, bez większych wyrzeczeń, poza regularnym przyjmowaniem leków. Jednak przy najpoważniejszej postaci choroby - astmie ciężkiej steroidoopornej – życie wygląda zupełnie inaczej. Chory stale narażony jest na pojawienie się ostrego napadu duszności, w którym nie jest w stanie wypowiedzieć jednego zdania w czasie jednego wydechu, towarzyszy temu tachykardia (ponad 100 uderzeń serca na minutę) i często sinica. Konieczna jest tu interwencja lekarza i hospitalizacja. Ogromna wrażliwość astmy ciężkiej na wszelkie bodźce uniemożliwia chorym nie tylko pracę, ale także prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, uprawianie sportu a nawet wykonywanie prostych czynności domowych. Taki przebieg astmy prowadzi do trwałego kalectwa oddechowego. W tym przypadku skuteczne w leczeniu są nowoczesne terapie biologiczne, które wiążą się jednak z bardzo wysokimi kosztami. Niestety lek, którego jedna dawka kosztuje nawet ok. 4 tys zł, nie jest refundowany. W Polsce na tę odmianę choroby cierpi ok. 2000 osób i grupa ta stale się powiększa.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką „Odzyskać Oddech” (www.odzyskacoddech.pl) powstała, by pomagać osobom najciężej dotkniętym przez astmę oraz edukować w zakresie astmy pacjentów chorych na jej lżejszą postać, a także osoby zupełnie zdrowe. Historie członków Stowarzyszenia są dowodem tego, jak szybko niewłaściwie leczona lub zbagatelizowana choroba może zawładnąć całym życiem człowieka.

Dobre leczenie astmy

Wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona astma pozwala żyć zupełnie normalnie – pacjent nie ma objawów, prowadzi aktywne życie, ma zachowaną dobrą wydolność wysiłkową, może bez przeszkód pracować i uczyć się, nie wymaga doraźnej pomocy medycznej. Im wcześniej wykryta choroba tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia ciężkiej niekontrolowanej astmy oskrzelowej. Podawanie najnowocześniejszych farmaceutyków biologicznych (np. Omalizumabu) umożliwia chorym powrót do normalnego życia i znacznie minimalizuje ryzyko absencji w pracy, hospitalizacji oraz śmierci spowodowanej astmą.

Ważne

Ważne

Kraje z najwyższą częstością występowania astmy w Europie:

Kraj Częstość występowania (%)
Wielka Brytania 13,8
Finlandia 11,0
Irlandia 10,5
Polska 10,5
Holandia 8,7
Szwajcaria 8,0
Francja 6,9
Hiszpania 5,0
Niemcy 4,7

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 29.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 15)
marta, 15.01.2015 10.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dario ja polecam Ci zamiast faszerować dziecko chemią pojechać z małą do senatorium dla dzieci na 3-tygodniowy turnus np. Rymanów, Rabka , nad morze.Mój syn też często chorował, brał po 6 antybiotyków w ciągu roku a po Rymanowie zaledwie 1 antybiotyk. Nam pomogło, przemyśl sprawę bo wiem z własnego doświadczenia że warto poświęcić te 3 tygodnie i pomóc dziecku. No i oczywiście obowiązkowe wakacje nam morzem , myślę że to koszty porównywalne z tym co zostawiasz w aptece. pozdrawiam. a na pleśniawki najlepsza jest gencyjana na wodzie za 4 zł:)
 
SMN, 19.12.2014 04.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://www.buteykovancouver.com/2014/08/dr-mercola-if-you-have-asthma-try-buteyko-breathing/ http://www.pyszne-zycie.pl/oszczedzaj-swoje-co-2-oddychaj-przez-nos Metoda jest naturalna i skuteczna stosowana od dwóch dekad w wielu krajach. więcej na smnatar@yahoo.com
 
SMN, 19.12.2014 04.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sama trafiłam na temat poszukując rozwiązań naturalnych, jako ze astma to problem, który mnie dotyczy od ponad 20 lat (najpierw chorował mój syn, pózniej ja). Terapie jakie proponuje nam medycyna (uznając astmę za chorobę nieuleczalną) są nam wszystkim dobrze znane, skazuje nas na przyjmowanie leków do końca zycia. kontaktowałam się więc z instruktorem metody z Irlandii, który sam cierpiał na astmę i inne alergie ponad 20 lat i w 1997 roku zgłosił się do prof. Buteyki. W Moskwie przeszedł kurs poprawnego oddychania pozwalający mu wyzdrowieć całkowicie. Wrócił ponownie w 2002 roku by uzyskać certyfikat uprawniający do szkolenia instuktorów Metody Buteyki. Patrick jest jednym z nielicznych ekspertów na świecie prowadzących szkolenia metoda Buteyki. Przeszkolił kilkanaście tysięcy osób w wielu krajach, w tym pracowników słuzby zdrowia, wciąz jest zapraszany do USA, Brazylii czy Wielkiej Brytanii, gdzie organizuje prezentacje i szkolenia propagujące metodę. Był zaproszony równiez do Polski przez pewnego biznesmena we wrześniu 2013 roku gdzie zorganizowano warsztaty dla zainteresowanych w Tarnowie. Metoda polega na stopniowym zmniejszeniu głębokości oddychania poprzez systematyczne stosowanie ćwiczeń oddechowych, które mają nauczyć chorego oszczędzania dwutlenku węgla wydychanego w procesie oddychania , Korekta oddechu przy pomocy specjalnej techniki pozwala nie tylko zatrzymać ataki choroby ale stymuluje stopniowe zmiany w całym organizmie, co prowadzi do wyleczenia choroby. Metody Buteyko może nauczyć się każda osoba w wieku 4 lat i więcej, warunkiem do odbycia takiego szkolenia powinny być: -Siła woli pacjenta; w przypadku małych dzieci powinni uczestniczyć w ćwiczeniach rodzice, by pózniej móc wykonywać je w domu -Wiedza instruktora metody Buteyko; -Praca z instruktorem w grupie w ciągu 5-7 dni. Jestem certyfikowanym instruktorem Metody Buteyko, odbyłam szkolenie w Irlandii organizowane przez Patricka McKeown. mój kontakt smnatar@yahoo.com tu dobry artykuł o metodzie: http://www.pyszne-zycie.pl/oszczedzaj-swoje-co-2-oddychaj-przez-nos http://www.buteykovancouver.com/2014/08/dr-mercola-if-you-have-asthma-try-buteyko-breathing/
 
Justyna MroczekŻal, 08.09.2014 21.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zapraszamy na stronę www.zawszeokrokprzedastma.org, Fundacji zajmują ce się edukacją dotyczącą przeciwdziałania rozwojowi chorób alergicznych.
 
zbyszek, 28.02.2013 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przyczyna choroby-Keysi(śpiący prorok)tłumaczył przyczyne choroby-tłumione emocje .optuje za tą przyczyną.na dowód ,przytaczam dwa przypadki z z ycia wzięte.stryjek zaczął chorować będąc żonaty ,wczesniej nie znał astmyi w końcu z jej powodu umarł.po śmierci wyśzło na jaw że miał syna poza małżeńskiego,co ukrywał przed całą rodziną .ciotka teraz przypomina sobie,że kiedy przychodził czas zapłaty alimentów stryjek ladował w szpitalu-co wynika znalezionego pózniej wyroku sądowego.Drugi przykład z kolei ,wója taki sam ,Wyjechał z rodzinnej miejscowości kawalerem .po kilku latach wrócił i dowiedzia łsię ,ż e ma syna( owoc przygody miłsnej),Matka dziecka była starsza od niego i postanowiła ,ze nie chce nic od niego,postanowili to utrzymać w tajemnicy .Astma m ęczyła Go przez reszte życia .A obecnie nowa medycyna dr.Hammera twierdzi ,ze przyczyną wszelkich chorób sa KONFLIKTY WĘWNĘTRZNE(uwięzione emocje) Polecam KRANIO terapia manualna czaszkowo krzyżowa,uwalnia te emocje.
 
Jan, 02.01.2013 21.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mili Panstwo, Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i bez Astmy. OK Ja bym chetnie widzial absolutnie duzo wiecej informacji co nowego na rynku zamiast rozpisywac sie dlugo i niepotrzebnie o zastmie ile to ludzi choruje, o statystykach ktore sa zbedne dla pacientaow, o powiklaniach itd itp. Ja i wszyscy moi przyjaciele z astma chetnie poczytaja czy sa jakies mozliwe recepty na astme naturalne, nie chemiczne. Czy sa jakiej badania laboratoryjne w ktorych sie prowadzi doswiadczenia z lekami naturalnym na astme. Czy znacie najswiezsze laeki i ich stosowanie? Wrzeszczie czy macie jakies przepisy naszych BABC ktore umozliwia nam wszystkim podleczyc. Dziekuje i chetnie przeczytam mniej statystyk a wiecej konkretow.
 
kacper, 25.01.2012 14.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moj syn choruje od 3 miesiaca zycia na obturacyjne zapalenie oskrzeli. Niestety juz j nie wieze zadnemu lekarzowi bo kazdy ma swoja diagnoze a dziecko dalej cierpi. Jestesmy od 4 lat odsylani od lekarz do lekarza i nic. Stoimy w miejscu bez widocznych efektow leczenia. Na obecna chwile leczony jest Pulmicortem Xyzalem Berodualem i Monkaste bez efektu
 
joanna, 25.01.2012 14.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam. Moj 4 letni syn rowniez choruje b.czesto na obturacyjne zapalenie oskrzeli i pluc wiec wiem oczym piszwsz to jest ten sam schemat chorowania. Lekarze eksperymentuja na nim jak na 'kroliku doswiadczalnym' bez efektu. Radze wybrac sie do laryngologa aby sprawdzil czy nie jest przerosniety trzeci migdal tz.gardlowo-nosowy.
 
Tomasz, 01.11.2011 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mam problem, otuz mam 17 lat i mam alergie na pyl na budowie. Chodze do szkoly budowlanej wiec mam z pylem stycznosc przez 2 dni w tygodniu. Problem polega na tym ze kiedy ide na praktyke na budowe bardzo sie dusze. Mieszkam z babcia i mowilem jej o tym problemie ale ona kaze mi chodzic do tej szkoly i na te praktyki. Chcialem sie zapytac czy jak pujde do pulmologa to jest szansa ze powie mojej babci ze nie wolno mi pracowac na budowie? Prosze pilnie o pomoc
 
Gość, 18.07.2011 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam astmę oskrzelową i skaze białkową od urodzenia.Ciężko jest z tym żyć :(
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ANGINA ROPNA: przyczyny, objawy leczenie ANGINA ROPNA: przyczyny, objawy leczenie

Angina ropna to potoczna nazwa zapalenia migdałków podniebnych i błony śluzowej gardła, wywołanego...

więcej

26323

INHALACJA - jak prawidłowo wykonać inhalację w domu? INHALACJA - jak prawidłowo wykonać inhalację w domu?

Inhalacja to jedna z lepszych metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Wdychanie leku w...

więcej

15267

CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE: gdy atakuje nas układ immunologiczny CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE: gdy atakuje nas układ immunologiczny

Na straży naszego zdrowia stoi niezwykła armia – układ immunologiczny. Zazwyczaj bezbłędnie...

więcej

21124

Domowe sposoby na zapalenie zatok. Jak leczyć zapalenie zatok domowymi sposobami? Domowe sposoby na zapalenie zatok. Jak leczyć zapalenie zatok domowymi sposobami?

Domowe sposoby na zapalenie zatok są przeznaczone dla osób, które zmagają się z charakterystycznym,...

więcej

41532

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Lordozę lędźwiową ma fizjologicznie każdy człowiek - rozumiem, że chodziło ci o ewentualną hiperlordozę (czyli jej pogłębienie). Kwestia odstającego brzucha może mieć związek z tzw. zespołem...

Poronienie to inaczej wydalenie płodu. Nie bardzo wiem, co pani nazywa poronieniem niepełnym. Czy chodzi o poronienie niezupełne? Jeśli tak, to jest stan, w którym płód został wydalony na zewnątrz, a...

Grupy wsparcia
data

Marzec 27, 2015

Działa polecam !

data

Marzec 27, 2015

Na pewno trzeba zmienić system żywieniowy. Ja od miesiąca stosuję dietę kapuścianą w kapsułkach, do tego codziennie szybki spacer i 15 minut ćwiczeń. Stosuję od miesiąca i zrzuciłam już 2 kilogramy.

data

Marzec 24, 2015

Ja osobiście polecam artykuły Zielona Kawa,dzięki temu schudłam 20 kg w 3 miesiące już po pierwszym miesiącu straciłam 8kg.ogólnie po takim szybkim spadku wagi mówi się że po odstawieniu tabletek będzie efekt jojo i że wróci się do poprzedniej wagi dwa razy szybciej niz się schudło.Ja od...

data

Marzec 27, 2015

pierwszy raz słyszę ale wątpię aby sama kapusta poradziła sobie z tkanką tłuszczową.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.