Stwardnienie rozsiane (SM) zawsze przebiega inaczej

21 komentarze
Autor: dr n. med. Krystyna Knypl, internista

U każdej z dotkniętych stwardnieniem rozsianym (SM) osób choroba może mieć inne symptomy i przebiegać inaczej. Stwardnienie rozsiane zaczynać się może od zaburzeń równowagi, widzenia i koncentracji uwagi. Co trzeba wiedzieć o stwardnieniu rozsianym?

U podstaw stwardnienia rozsianego (SM) leżą zmiany w obrębie układu nerwowego. Polegają one na uszkodzeniu osłonek nerwów, wskutek czego przewodzenie impulsów oraz funkcjonowanie praktycznie wszystkich narządów ulega zaburzeniu. Pierwotna przyczyna wywołująca schorzenie nie jest znana. Specjaliści uważają, że na wystąpienie SM może mieć wpływ np. przebycie infekcji wirusowej (podejrzany jest wirus Epstein-Barra), środowisko, zaburzenia genetyczne. Wskutek zadziałania wybranego lub kilku czynników dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu, w wyniku której atakuje on własne tkanki, powodując uszkodzenie różnych fragmentów układu nerwowego. Podstawowym miejscem w którym uszkodzenie dokonuje się jest substancja lipidowo-białkowej zwana mieliną. Substancja ta bardzo usprawnia przesyłanie impulsów nerwowych, jest bowiem bardzo dobrym izolatorem. Ponadto tworząc w tychże wypustkach w pewnych odstępach przewężenia (zwane przewężeniami Ranviera) umożliwia szybsze przekazywanie impulsów.

Stwardnienie rozsiane zaczyna się różnie

U każdego pacjenta choroba rozpoczyna się trochę inaczej, także jej nasilenie i połączenie poszczególnych objawów może być różne. Mogą to być zaburzenia ruchowe, czuciowe, trudności w utrzymaniu równowagi lub zaburzenia widzenia (podwójne lub nieostre widzenia, trudności w spostrzeganiu drobnych szczegółów). Często jednym z pierwszych objawów SM są trudności koncentracji uwagi, spowolnienie psychoruchowe, upośledzenie myślenia abstrakcyjnego oraz funkcji wzrokowo-przestrzennych, problemy z pamięcią (mimo iż w wielu przypadkach dotyczy to młodych osób). Pamięć dotycząca zdarzeń mających miejsce niedawno jest w zasadzie niezaburzona, natomiast problemy dotyczą tzw. pamięci operacyjnej (przetwarzania usłyszanych informacji) oraz długoterminowej (zablokowanie możliwości odtwarzania tego, co nasz mózg zapamiętał w przeszłości). Z czasem wskutek postępu schorzenia podstawowego zaczynają się problemy i objawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów wewnętrznych: pęcherza moczowego, przewodu pokarmowego, czynności seksualnych.

Co się zmienia, gdy stwardnienie rozsiane postępuje?

Osoba dotknięta SM żyje i porusza się w zwolnionym tempie. Dzieje się to wskutek wolniejszego przewodzenia impulsów nerwowych, spowodowanego uszkodzeniem mieliny, w warunkach prawidłowych niezbędnej do szybkiego przekazu bodźców. Chorzy mówią i chodzą wolniej niż osoby zdrowe, wolniej spostrzegają i kojarzą fakty, mają problemy z podzielnością lub selektywnością uwagi. 
Zazwyczaj pogarsza się również wzrok - pojawiają się trudności w wyodrębnieniu szczegółów, z odróżnianiem figury od tła, rozpoznawaniem twarzy, wyczuciem odległości. Może też wystąpić podwójne lub nieostre widzenie. Mowa osoby dotkniętej SM fachowo określana jest mianem dyzartrycznej. Zaburzenia dotyczą rytmu mowy, kontroli głośności, skandowanie. Na szczęście całkowity zanik mowy (afazja) występuje rzadko, bo nie więcej niż u 1% chorych.
Uszkodzenie układu nerwowego i jego zmienione funkcjonowanie odbija się na pracy wszystkich narządów wewnętrznych (zwłaszcza przewodu pokarmowego, pęcherza) oraz sposobie chodzenia i utrzymania równowagi. Wstawanie z krzesła lub siadanie staje się problemem trudnym do pokonania, a przejście kilkudziesięciu metrów jest nie lada wyzwaniem.
Nadzieją są nowoczesne leki immunomodulacyjne, które korygują nieprawidłowe reakcje immunologiczne organizmu. Istnieją naukowe dowody, że terapia takimi lekami jak interferon beta 1-b, czy natalizumab poprawia pamięć i szybkość procesów informacyjnych, ułatwia poruszanie się. Nadzieją dla wielu chorych płonną z powodu wysokiej ceny tych leków.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 30.08.2016

Komentarze (1 - 10 z 21)
kkk, 26.03.2017 23.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Osobom chorym na sm brakuje witaminy B3. Objawy skrajnego niedoboru to objawy sm. Czy bada sie jej poziom u chorych?
 
Mikołaj Sałek, 20.01.2017 17.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sam mam stwierdzone SM od 2 lat. De facto nie miałem jeszcze żadnego rzutu poza porażeniem nerwu wzrokowego, które objawia się u mnie w ten sposób że jedno oko nie skręca się w lewą stronę... Dzięki lekarzom w szpitalu przy ul. Banacha w Warszawie miałem możliwość przystąpienia do programu lekowego interferonem (Rebif). Początki są trudne, lek ma masę działań niepożądanych, skutków ubocznych oraz dla niektórych jego aplikacja może być trudna....Ale warto jest podjąć leczenie, bo ono rzeczywiście daje dobre skutki. Czuję się o wiele lepiej, wiele objawów choroby których nie widziałem w życiu codziennym (z przyzwyczajenia) minęło...No i perspektywa oddalenia pogłębienia się objawów choroby jest na tyle obiecująca, że mimo tego że zastrzyk boli, gorączka morduje, to chce się ten lek brać. Będąc w programie lekowym, ten lek mam kompletnie za darmo. Począwszy od aplikatora przez środki do dezynfekcji po sam lek- nic nie muszę kupować. muszę tylko co miesiąc stawić się po odbiór leku. Gdyby ktoś potrzebował kontaktu, dokładniejszych danych, informacji na temat innych leków (Tecfidera) oraz ich skutków ubocznych- zapraszam do kontaktu na FB (przedstawiłem się z imienia i nazwiska w nicku) mój mail: mikolaj_salek@o2.pl.
 
Grześ , 17.12.2016 20.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sam choruje na sm jestem po przeszczepie komórek macierzystych wszystkim chorym polecam
 
Joanna, 09.08.2016 10.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jednak wiadomo już znacznie więcej o przyczynach i leczeniu stwardnienia: https://www.facebook.com/stwardnieniefakty/posts/1029143060517059
 
Optymistka, 19.02.2016 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Olej lniany na zimno tłoczony kieliszek dziennie wypić. Sama mam SM zdiagnozowane 3 lata temu jestem po jednym rzucie na lek się nie kwalifikuje gdyż usłyszałam od Pani neurolog że ogniska w głowie się późniejszy łyżki a niektóre potaniały a bez leczenia to nie możliwe a jednak pije tylko olej lniany i żyje i funkcjonuje normalnie spróbujcie może wam też pomoże
 
Adam, 03.10.2015 16.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tutaj jest wzmianka jak leczyć stwardnienie rozsiane przy pomocy witaminy D http://www.telemedyk.pl/stwardnienie-rozsiane-objawy-leczenie/ moje pytanie jest takie - czy ktoś już leczył stwardnienie rozsiane za pomocą witaminy D?
 
Iza, 10.09.2015 14.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Opiekuję się w Niemczech panem, ktory choruje na SM od dwóch lat. Chodzi wolno, ma zaburzenia rownowagi, trzeba stac przy nim gdy się goli. Zauważylam,że ma też problemy z widzeniem , nie może od razu trafić szczoteczką do zębow pod strumień wody . Widać to także , gdy próbuje coś nadziać na widelec z talerza.Jego mowa jestbardzo wolna.Za to dobrze go rozumiem , bo nie mowi szybko. Jest świadomy wszystkiego, bardzo spokojny, mily mężczyzna.
 
ktos, 26.07.2015 13.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"drugi mózg rewolucja w nauce i medycynie" Polecam swietna ksiazka napisana w miare przystepnym jezykiem, najnowsze wyniki badan nad budowa i funkcjonowaniem mózgu i układu nerwowego. Tam znajdziecie opis co dokładnie dzieje sie w trakcie choroby SM. Jest to obecnie choroba nieuleczalna i koniec tematu, bo lagodzenie objawow lekami to nie jest leczenie ;(
 
mickie, 16.07.2015 01.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do Leonsea: Pomogłaś ludziom bardzo swą wypowiedzią, Gratuluje.
 
mickie, 16.07.2015 01.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomogłaś ludziom bardzo swoją wypowiedzią. Gratuluję.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kleszczowe zapalenie mózgu - jak się uchronić? Szybkie usunięcie kleszcza nic nie da! Kleszczowe zapalenie mózgu - jak się uchronić? Szybkie usunięcie kleszcza nic nie da!

Mówi się, że najgroźniejszym zwierzęciem dla człowieka, jakie żyje w Polsce, jest kleszcz. Z pozoru...

więcej

1233

Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

755

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

692

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

662

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Konieczna w opisywanym przypadku jest wizyta u dermatologa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić między innymi rogowiec dłoni i stóp, wyprysk hiperkeratotyczny, łuszczycę i grzybicę. W tym celu...

Jeżeli terapia logopedyczna nie jest kontynuowana w domu podczas samodzielnych ćwiczeń zaleconych przez logopedę, nie może być skuteczna. Zajęcia ze specjalistą raz w tygodniu wystarczą, powinny...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.