Tych emocji nasz mózg naprawdę nie znosi. Sprawiają, że szybciej się starzeje

2024-03-05 17:02

Wrzuć na luz. Zrób sobie dobrze. Medytuj. Relaksuj się. Zajmij mózg czymś pożytecznym. Po co? By dłużej zachować młodość. Ci, którzy lepiej kontrolują emocje, mają młodszy mózg - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Genewie. Niby wszyscy z wiekiem lepiej radzimy sobie z emocjami, ale ten, komu nie wychodzi, sam sobie szkodzi. Można to poprawić.

Tych emocji nasz mózg naprawdę nie znosi. Sprawiają, że szybciej się starzeje
Autor: Getty Images

To żadna tajemnica, że negatywne emocje, lęk i depresja, mogą sprzyjać wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych i demencji. Jaki jest konkretnie ich wpływ na mózg i czy można ograniczyć to szkodliwe działanie? Odpowiedź na tak postawione pytanie obrali sobie za cel szwajcarscy neurolodzy. To plan badawczy na lata. Ma choćby pomóc odpowiedzieć, co mózgowi seniorów robi lepiej: polecane krzyżówki, medytacja czy nauka obcych słówek. A może wszystko naraz, w dobrej dawce?

Poradnik Zdrowie: demencja

Wpływ emocji na nasz mózg

Zarówno młode mózgi, jak i osób starszych, aktywizują się w zderzeniu z psychicznym cierpieniem innych ludzi. Empatia jest kwintesencją człowieczeństwa, a jednak może szkodzić.

Połączenia neuronalne osób starszych mogą wykazywać znaczną bezwładność emocjonalną: negatywne emocje modyfikują je nadmiernie i przez długi czas. Problem jest szczególnie widoczny w tylnej korze obręczy i ciele migdałowatym. Tymczasem to dwa obszary mózgu silnie zaangażowane nie tylko w zarządzanie samymi emocjami, ale również pamięcią autobiograficzną.

To tylko film - badania w Genewie

By lepiej zrozumieć wpływ emocji na pracę mózgu, naukowcy z Uniwersytetu w Genewie obserwowali aktywność mózgów młodych i starszych dorosłych podczas ekspozycji na cierpienie innych.

Ochotnicy biorący udział w eksperymencie oglądali krótkie filmy pokazujące ludzi doświadczających cierpienia emocjonalnego w różnych sytuacjach oraz filmy o neutralnym zabarwieniu emocjonalnym. Jednocześnie naukowcy obserwowali aktywność ich mózgów.

U części osób starszych negatywne emocje mocno i na długo modyfikowały połączenia międzyneuronalne.

- Osoby starsze zazwyczaj są w stanie lepiej regulować swoje emocje niż ludzie młodzi, gdyż starają się koncentrować bardziej na pozytywnych szczegółach. Zwiększenie aktywności połączeń synaptycznych tylnej części zakrętu obręczy i ciała migdałowatego wskazują jednak na pewne odchylenia od normalnego procesu starzenia się, zwłaszcza u seniorów z większą tendencją do odczuwania lęku oraz do rozpamiętywania – zauważają badacze.

Demencja - pomoże medytacja i nauka języków obcych?

I co, jeśli już tak masz? Niestety, na odpowiedź na to pytanie trzeba będzie poczekać. To dopiero początek zaplanowanych, złożonych analiz.

Niewątpliwie mózg to jedyny narząd, który wymaga męczenia, by lepiej pracował. Z drugiej strony - nie lubi emocjonalnej huśtawki. Trzeba więc zmuszać go do wysiłku i zarazem dbać o dobrostan, spokój.

Jak go ćwiczyć i relaksować? Przez 18 miesięcy badacze będą porównywali wpływ uczestnictwa w programie nauki języka obcego oraz w programie medytacyjnym. W końcu może poznamy receptę dla tych, którzy nie mogą samodzielnie uporać się z nadmiarem emocji.