Ćwiczenia fizjoterapeutyczne dla pacjentów z SM

2016-09-08 12:29

Fizjoterapia powinna odgrywać ogromną rolę w leczeniu chorych na stwardnienie rozsiane już od momentu rozpoznania choroby. Oczywiście najlepiej, gdyby pacjent był pod stałą opieką fizjoterapeuty. Są jednak i takie ćwiczenia, które chory może i powinien wykonywać samodzielnie w domu.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne zalecane w stwardnieniu rozsianym mają pomóc choremu jak najdłużej utrzymać się w dobrej formie. Jeśli fizjoterapia nie została podjęta tuż po postawieniu mogą natomiast choćby częściowo przywrócić sprawność. Zawsze natomiast podnoszą komfort życia i poprawiają kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Oto kilka ćwiczeń, które chory może wykonywać sam.

Ćwiczenia przygotował Aleksander Lizak, Advanced Instructor International PNF Association, Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Fizjoterapia w SM - ocena skuteczności

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
z autopsji
|

Lekarze zlecający zabiegi powinni poinformować pacjentów jak wyglądają poszczególne zabiegi i jak długo powinny trwać - przy każdym zabiegu powinno się wpisać ilość minut !!!Fizjoterapeuci strasznie oszukują zwłaszcza starszych pacjentów , skracają zabiegi, nie ćwiczą z pacjentem,pokażą raz i każą ćwiczyć w domu NFZ ma to w nosie, a potem brakuje pieniędzy na leczenie ciężko chorych