Ćwiczenia fizjoterapeutyczne dla pacjentów z SM

2016-09-08 12:29

Fizjoterapia powinna odgrywać ogromną rolę w leczeniu chorych na stwardnienie rozsiane już od momentu rozpoznania choroby. Oczywiście najlepiej, gdyby pacjent był pod stałą opieką fizjoterapeuty. Są jednak i takie ćwiczenia, które chory może i powinien wykonywać samodzielnie w domu.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne zalecane w stwardnieniu rozsianym mają pomóc choremu jak najdłużej utrzymać się w dobrej formie. Jeśli fizjoterapia nie została podjęta tuż po postawieniu mogą natomiast choćby częściowo przywrócić sprawność. Zawsze natomiast podnoszą komfort życia i poprawiają kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Oto kilka ćwiczeń, które chory może wykonywać sam.

Ćwiczenia przygotował Aleksander Lizak, Advanced Instructor International PNF Association, Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019
KOMENTARZE
z autopsji
|

Lekarze zlecający zabiegi powinni poinformować pacjentów jak wyglądają poszczególne zabiegi i jak długo powinny trwać - przy każdym zabiegu powinno się wpisać ilość minut !!!Fizjoterapeuci strasznie oszukują zwłaszcza starszych pacjentów , skracają zabiegi, nie ćwiczą z pacjentem,pokażą raz i każą ćwiczyć w domu NFZ ma to w nosie, a potem brakuje pieniędzy na leczenie ciężko chorych