Kręci ci się w głowie? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny ZAWROTÓW GŁOWY

Zawroty głowy mogą pojawiać się nagle, bez żadnej przyczyny, albo mogą być poprzedzone mniej lub bardziej typowymi objawami, takimi jak dzwonienie w uszach, nudności czy nadmierne pocenie się. Zawroty głowy to jeden z najczęstszych tematów na forach internetowych. Przypomnij sobie, ile razy czułaś się jak na karuzeli.

Spacerujesz lub robisz zakupy. I nagle zaczynasz czuć się, jakbyś siedziała na karuzeli. Kręci ci się w głowie, nagła plątanina myśli, ręce i nogi gdzieś odlatują, w uszach dzwoni. I ten wszechogarniający strach, że zaraz i ty odlecisz w nieskończoność... Zawroty głowy, które tak właśnie mogą się objawiać, często pojawiają się przy banalnych okazjach, np. jako skutek nadużycia alkoholu, zbyt szybkiej zmiany pozycji czy też zbyt częstych i głębokich oddechów. Ale mogą być również objawem wielu poważnych chorób. Dlatego, jeśli pojawiają się często, stają się uporczywe lub też co prawda są rzadkie, ale za to niezwykle silne, musisz skontaktować się z lekarzem. Także, jeżeli nigdy dotąd nie występowały i naraz się pojawiły, w dodatku w sytuacji w której nie powinny, np. w trakcie posiłku albo codziennej pracy.

Kręci ci się w głowie? Winny błędnik

Z medycznego punktu widzenia zawroty głowy to wyraz zaburzenia funkcji części układu nerwowego, odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi i właściwej postawy ciała. Strukturą, która ma zasadnicze znaczenie w utrzymaniu tej równowagi, jest błędnik (część ucha wewnętrznego). Ale nie tylko. Ważną rolę odgrywają też wzrok i dotyk. I właśnie uszkodzenie tych struktur i wynikający z tego brak współpracy między nimi, może doprowadzić do zawrotów głowy. Wszystkie one, a przede wszystkim liczne ośrodki w pniu mózgu i korze mózgowej, tworzą bardzo skomplikowany układ. I jeśli coś w nim zaczyna szwankować, w głowie może zawirować. Czasami wystarczy nawet niewielkie uszkodzenie "na łączach", byś poczuła się jak na karuzeli.

Objawy towarzyszące zawrotom głowy

Uczucie zawrotu głowy to sprawa bardzo indywidualna. To, co ktoś odczuwa jako zawrót, dla innego może być uczuciem oszołomienia czy pociemnienia przed oczami. Niektórzy określają tę dolegliwość jako "niepewność w głowie" lub "zanik mózgu". Zasadniczo pojęciem tym określa się uczucie wirowania otoczenia lub własnego ciała, wrażenie padania lub zataczania się, uczucie oszołomienia, splątania, stan przed omdleniem (zresztą nierzadko je poprzedza).

Objawom tym mogą dodatkowo towarzyszyć nudności, wymioty, dzwonienie w uszach, strach, nadmierne pocenie się, nagłe uczucie gorąca albo przeciwnie, zimna. Może je też poprzedzać nagły atak paniki.

W zależności od przyczyny zawroty głowy mogą pojawiać się nagle, bez żadnych wcześniejszych zwiastunów, albo mogą być poprzedzone mniej lub bardziej typowymi sygnałami. Różny jest także czas ich trwania.

Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy

Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy są infekcje wirusowe narządu równowagi w uchu wewnętrznym. Dolegliwości te są zazwyczaj przejściowe, jednak objawy mogą utrzymywać się nawet miesiącami. Innymi przyczynami mogą być:

 • Choroba Ménière’a (inaczej idiopatyczny wodniak błędnika) – w tym przypadku ataki powtarzają się latami, doprowadzając do upośledzenia słuchu; jednocześnie mogą im towarzyszyć nudności, wymioty, bladość, wyczerpanie.
 • Niskie stężenie glukozy we krwi.
 • Spadek ciśnienia krwi podczas podnoszenia się z pozycji siedzącej lub leżącej (hipotonia ortostatyczna) – dotyczy to głównie osób starszych i kobiet w ciąży.
 • Zaburzenia dopływu krwi do mózgu – częste u starszych osób ze zwyrodnieniem szyjnego odcinka kręgosłupa.
 • Gwałtowna zmiana pozycji ciała (zawroty ortostatyczne).
 • Udar mózgu lub napad przejściowego niedokrwienia mózgu.
 • Guz mózgu lub krwotok do mózgu.
 • Zatrucie tlenkiem węgla (w wyniku np. niedrożności przewodów wentylacyjnych w domach z instalacją gazową).
 • Zatrucie alkoholem albo narkotykami, przewlekłe nadużywanie alkoholu.
 • Choroba lokomocyjna.
 • Choroby ogólne, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca.
 • Niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub obniżające ciśnienie.

Sposoby leczenia zawrotów głowy

Sposób leczenia zawrotów głowy zależy od ich przyczyny. Ile przyczyn , tyle terapii. I tak, jeśli występują one sporadycznie, np. są skutkiem przebywania w ciasnym i dusznym pomieszczeniu, wystarczająca może okazać się zmiana miejsca czy pozycji (możesz zamknąć oczy, pochylić głowę i spokojnie, głęboko oddychać nosem, wypuszczając powietrze ustami). Z kolei, jeżeli powoduje je lek, lekarz powinien go zmienić lub zmienić jego dawkę. W wypadku chorób związanych z błędnikiem często wystarczy zastosować środki moczopędne, które zmniejszają ilość płynów w jego obrębie i udrażniają go.

Łagodzenie objawów zawrotów głowy

W wielu przypadkach możesz pomóc sobie sama, stosując np. akupresurę. W tym celu należy uciskać kciukiem i palcem wskazującym okolicę nasady nosa. Można też uciskać kciukiem punkty między pierwszą a drugą kością śródstopia, ok. 2–3 cm od połączenia palucha z drugim palcem.

Objawy złagodzić pomoże też herbatka miętowa lub napar z dziurawca, ewentualnie preparaty z miłorzębu japońskiego. Osobom ze skłonnością do zawrotów głowy zaleca się dietę niskotłuszczową, z dużą ilością warzyw i owoców. Wskazane jest również pieczywo wieloziarniste.

Cierpiący na wirowanie w głowie powinni unikać gwałtownych ruchów, zwłaszcza głową, gwałtownego wstawania, a także głodu. Należy też ograniczyć picie kawy i napojów bogatych w kofeinę ze względu na ryzyko wystąpienia hiperwentylacji. A jeśli już do niej dojdzie, można spróbować oddychać do niewielkiej papierowej torebki (by wyregulować stężenia tlenu i dwutlenku węgla).

Pamiętaj! Zlekceważone zawroty głowy mogą doprowadzić nie tylko do depresji, ale także do uszkodzenia ciała, do jakiego może dojść przy towarzyszących zawrotom upadkach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Sandra
|

Tak, to prawda. Jeśli to nerwica to tak jak piszesz, najlepiej olać, choć nie zawsze jest łatwo, ale to jedyny dobry sposób. Po kilku przykrych wydarzeniach też miałam różne sytuacje bólowe i dopiero po pewnym czasie zorientowałam się, że to nerwica. Dziś pierwszy raz pojawiło się u mnie coś w stylu zawrotów głowy i pewnie to też na tle nerwowym, a już myślałam, że wszystko ze mną ok... :-) Mam nadzieję, że i z tym szybko się uporam.

Pozdrawiam

Elżbieta Żwirko
|

Mam identyczną sytuacje jak Pan od ponad 2 lat. Wszystko przebadane i nie wiadomo co mi jest. Proszę powiedzieć, czy teraz czuje sie Pan dobrze? Przeszlo z uplywem dlugiego czasu? Pozdrawiam Elżbieta

Zawroty
|

Witam ja mam takie same objawy ,wszędzie juz bylam lekarze juz mają mnie dosc nic mi nie pomaga juz tez jestem psychicznie tym zmęczona z domu nawet przez pare dni nie wychodze bo sie boje ,zauwazylam ze u mnie przy zmianie pogody jest gorzej kiedy cisnienie sie zienia to ja tez ,jest masakra mamy wszystko dostępne leki sprzęty a nikt nie moze nam pomoc wiem jak sie czujecie bo ja jestem zmęczona tym ,nikt mnie nie rozumie kazdy mysli ze ja wymyslam ,po mimo tego moja siosta mlotrza o 2 lata od jakigos czasu ma to samo co ja zawroty glowy ,lekarze twierdza ze to newica ale bez przesady

Krysia
|

Mam zawroty od jakiegoś roku, zawsze zwalałam na niski cukier. ( Mam cukrzycę typu 1). Jednak po pewnym czasie dostawałam zawrotów przy dobrym cukrze. Pomogły mi okulary korekcyjne +1.00, lecz tylko czasami pomagają. Aktualnie biorę magnez, dzięki niemu zawroty są mniejsze, ale nie zniknęły. Szukam sposobu który by mógł zawroty skutecznie wyeliminować. Lekarze nic nie wykrywają.

Ojciec
|

Ja mecze sie z tym kilka lat i w końcu poszedłem do psychologa i stwierdził ze to ataki paniki i nerwica.
Najgorzej to jak jestem z dzieckiem i zaczyna mi się kręcić i myśle ze zemdleje to panikuje co będzie z dzieckiem jak stracę przytomność. Już czasami nie mam siły bo ciężko to zawęzić co do przyczyn.

Gina
|

Witam mam takie same objawy jak twoje Dlugo sie z tym meczysz?

aneta
|

mozesz sie ze mna skontaktowac?
aneta366@op.pl

Andy
|

Witam, mój przypadek: zawroty trwały 2 lata. Zaczęło się latem 2 godz. po jeździe pociągiem i patrzeniem w okno (nie wiem czy to miało w ogóle znaczenie). Objawy: zawroty stałe, opadnięcie z sił, lęk przed upadkiem, stałe szukanie czegoś czym w razie czego można by się podtrzymać jak się mocniej zakręci, ogólne zmęczenie i chyba po jakimś czasie jakaś forma depresji i unikania kontaktów z ludźmi. Unikanie dużych sklepów z jasnym oświetleniem. Spotkanie się z niezrozumieniem od najbliższych, lekarzy. Przeszedłem m.inn. badanie krwi, moczu, hormonów tarczycy, badanie tętnic szyjnych, uszu. Lekarz po kolejnym razie zasugerował spotkanie z psychem, więc mu podziękowałem, bo zapewne mogli mi co najwyżej zaproponować jakieś leki otumaniające. Brałem zioła (np. gniko biloba), robiłem oczyszczanie wątroby Dr. Clark, lewatywy, oczyszczanie ziołowe nerek, wątroby, picie wody utlenionej, przyjmowanie niacyny (kwas nikotynowy), zapper, kuracja z chlorellą i cilantro (oczyszczanie z metali cieżkich) i juz nie pamiętam co więcej. Nic nie pomagało, a wyniki krwi i moczu były dobre (no może poza cholerterolem, ale to wiadomo, ze chyba wszyscy są poza ta chorą normą...). Badanie toxo włosów dało zawyżony poziom aluminium. Zycie nieciekawe z odczuciem że w każdej chwili mogę upaść i zemdleć, z odczuciem stałej duszności i osłabienia na granicy omdlenia, z odczuciem ciepła. Nigdy jednak nie zemdlałem i nie upadłem. W czasie zimy z np. -5 st C chodziłem w wiosennych kurtkach. Po ok 2 latach przyszły lepsze czasy. Po 3-ech jest dobrze. Wg mnie to było na tle nerwowym - jakaś dziwna reakcja organizmu wbrew mej woli. Jakoś specjalnie nie czułem się osaczony czy nerwowy, ale chyba przyjmowanie złych informacji, większe oczekiwania od ludzi, narzekania, negatywne rozmyślania - to wg mnie była przyczyna. Najgorsze jest to, że nie uważałem się za kogoś szczególnie pogrążonego nerwowo. Co pomogło? Chyba czas. Uznałem to swoje 2 letnie cierpienie jako swego rodzaju ofiarę (religijną), którą musiałem ponieść, aby osiągnąć inne ważniejsze cele życiowe.

zawroty mam od dziecinstwa ,un
|

proszę o mądra porade

Karolina
|

Mój tata od 2miesiecy miewa zawroty głowy. W sytuacji gdy np patrzy w górę a później w dół Luz z jednego boku na drugi cxy gdy stoi na drabinę. Jest uparty i nie chce iść do lekarza, ma 42 lata. Proszę o odpowiedź czy to coś groźnego