Onkologia

Onkologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Z kolei specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń nowotworowych to onkolog. Leczenie onkologiczne, w zależności od stwierdzonego schorzenia, ma różny przebieg. Niezależnie od przypadku onkolog planuje terapię farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną. Choroba nowotworowa może dotyczyć różnych narządów, dlatego wskazana jest czujność onkologiczna czyli dokładne obserwowanie i samobadanie swojego ciała.

Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Zmagała się z chorobą nowotworową, o czym wiosną poinformował kabaret Hrabi. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia artystki, grupa zawiesiła działalność. "Walczyła dzielnie, z godnością, z nadzieją. My razem z Nią. Wyczerpaliśmy niestety wszystkie dostępne formy leczenia. Wierzyliśmy w cud. Cud nie nastąpił" - napisali koledzy z zespołu. Przez lata Joanna Kołaczkowska zmagała się z kancerofobią - lękiem przed nowotworem. Niestety, ten lęk stał się rzeczywistością. Artystka kabaretowa zmarła w wieku 59 lat. Jakie objawy dają nowotwory we wczesnej fazie? Ta wiedza może pomóc postawić diagnozę.
Napoje energetyczne to produkt, który wciąż cieszy się powodzeniem. Konsumentów zdają się nie zrażać nawet naukowe doniesienia dotyczące związku ze wzrostem ryzyka sercowo-naczyniowego. Okazuje się jednak, że konsekwencji zdrowotnych może być więcej a w tym wpływ na rozwój nowotworu krwi. Powodem jest jeden składnik.
Nie wszystkie ubrania chronią nas tak skutecznie, jak mogłoby się wydawać. Naukowcy przyjrzeli się różnym tkaninom i krojom, które nosimy na co dzień, szczególnie latem, i odkryli, że niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry. Sprawdź, co warto wiedzieć.
CTCL, czyli chłoniak skórny T-komórkowy, to nowotwór o bardzo nietypowym przebiegu. Rozwija się powoli, często latami, a jego objawy początkowo nie wzbudzają większego niepokoju. Plamy, grudki i wysypka to symptomy, które łatwo zbagatelizować. Tymczasem wczesne rozpoznanie może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia.
Na przestrzeni lat niektóre badania naukowe sugerowały, że istnieje związek pomiędzy stosowaniem doustnej antykoncepcji a występowaniem raka wątroby. Najnowsze dane opublikowane na łamach The Lancet Oncology rozwiewają dotychczasowe wątpliwości.
Zespoły mieloproliferacyjne (MPNs) to określenie odnoszące się do grupy ośmiu nowotworów krwi oraz szpiku kostnego. Powstają na skutek zaburzeń obserwowanych w tzw. komórkach matkach szpiku chorej osoby. Ich cechą jest powolny rozwój stąd, zanim zostaną wykryte, może minąć kilka lat. Jakie są objawy? Co zwiększa ryzyko zachorowania i o czym należy pamiętać? Odpowiadamy.
Jerzy Stuhr długo lekceważył chrypkę, która okazała się pierwszym objawem raka krtani. Lekarze dawali mu tylko 30 proc. szans na przeżycie, ale aktor nie poddał się i przeszedł intensywne leczenie. Przez lata choroba pozostawała w remisji, a Stuhr dzielił się swoją historią z innymi. Dziś obchodzimy rocznicę śmierci Jerzego Stuhra.
NanoKnife to innowacyjna metoda leczenia nowotworów, która pozwala niszczyć komórki rakowe bez użycia skalpela. Wykorzystuje impulsy elektryczne, by precyzyjnie uszkodzić błony komórkowe guza, oszczędzając zdrowe tkanki. Technologia zyskuje coraz szersze zastosowanie.
Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród dzieci. Stanowi jednak także poważne zagrożenie dla dorosłych, a rokowania dla nich są mniej korzystne. Objawy choroby łatwo przeoczyć lub zlekceważyć. Sprawdź, na co zwracać uwagę i jakie metody leczenia dają nadzieję na powrót do zdrowia.
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych i śmiertelnych nowotworów. Choć dokładne przyczyny jego rozwoju nie są znane, naukowcy wskazują na szereg czynników ryzyka, w tym genetykę, styl życia i dietę. Wczesne rozpoznanie i zmiana nawyków mogą znacząco zwiększyć szanse na przeżycie.
Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia - w tkankach chorych na raka trzustki znaleziono określone bakterie. Badacze podejrzewają, że mogą one wpływać na rozwój nowotworu. Czy antybiotyki okażą się nową bronią w walce z jednym z najbardziej śmiertelnych typów raka?
41-letnia Dorota Rabczewska, czyli Doda, wyznała, że pół roku temu zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy - czerniaka. Artystka postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami i uświadamiać ludziom, jak poważne to zagrożenie. My przypominamy, kiedy podejrzewać czerniaka i co robić, by leczyć się optymalnie.
Immunoonkologia skupia się na nowoczesnym podejściu do leczenia chorób nowotworowych. Jej celem jest wykorzystanie układu odpornościowego danego pacjenta do zwalczania określonego schorzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod leczenia, które bezpośrednio niszczą komórki nowotworowe, immunoonkologia mobilizuje naturalne mechanizmy obronne organizmu, by rozpoznały i zniszczyły raka. Na czym polega i które rodzaje raka można nią leczyć?
Co trzeci mężczyzna, który zmarł z powodu choroby onkologicznej, chorował na raka prostaty. Tylko odpowiednio wczesne wykrycie tego nowotworu daje szansę na całkowite wyleczenie. Jednak rozwojowi raka prostaty – zwłaszcza na wczesnym etapie – najczęściej nie towarzyszą żadne objawy kliniczne. Jak więc wykryć raka prostaty?
Codzienna suplementacja witaminą D może niemal dwukrotnie zwiększyć skuteczność chemioterapii u kobiet z rakiem piersi – sugerują wyniki brazylijskiego badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie „Nutrition and Cancer”. Po sześciu miesiącach leczenia remisję choroby zaobserwowano u 43 proc. pacjentek przyjmujących witaminę D, w porównaniu do 24 proc. w grupie placebo.
Rak wyrostka robaczkowego to choroba, którą przez dziesięciolecia lekarze spotykali w swojej karierze wyjątkowo rzadko. Na tyle rzadko, że częstotliwość przypadków wynosiła maksymalnie dwóch pacjentów w ciągu całej działalności medycznej każdego specjalisty. Okazuje się jednak, że sytuacja mocno uległa zmianie i dziś problem ten ma zupełnie inny charakter.
Rak jelita grubego będzie wkrótce najczęstszą przyczyną śmierci z powodu choroby nowotworowej w grupie 20-49 lat. Prof. Christopher Booth z Queen’s University w Kingston przekonuje, że istotne dla wyleczenia są ćwiczenia fizyczne. Podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ASCO) w Chicago stwierdził, że powinny być one „przepisywane” pacjentom jak leki.
Zwykła morfologia może nie tylko pokazać, że masz anemię, ale pomóc wykryć wiele poważnych schorzeń, w tym nowotwory. Nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na choroby rzadkie, jak mielofibroza. Nie lekceważ wielu pozornie banalnych objawów, bo ich przyczyny naprawdę są różne, a to, że coś nie zdarza się zbyt często, wcale nie oznacza, że cię nie dotyczy.
Nowe badania wskazują, że gotowanie na kuchenkach gazowych może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów. Naukowcy ostrzegają przed szkodliwymi substancjami, które uwalniają się w trakcie przygotowywania posiłków. To niepokojące odkrycie może wpłynąć na codzienne nawyki milionów osób.
68-letni mężczyzna był wciąż aktywny, mimo wieku. Planował spokojną emeryturę. Cieszył się życiem i zamierzał zrealizować jeszcze wiele marzeń, które w czasach aktywności zawodowej odkładał na później. Nie było mu to dane. Błaha z pozoru dolegliwość okazała się objawem zaawansowanej choroby nowotworowej.
Niektóre objawy wydają się błahe - swędzenie skóry, niewielkie krwawienia z dziąseł. Jednak lekarze alarmują, że za takimi dolegliwościami może kryć się choroba, której nikt się nie spodziewa. Zobacz, kiedy łagodne symptomy mogą oznaczać poważne zagrożenie.

Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, ich patologii i epidemiologii. Onkolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń nowotworowych, pośród których znajdują się np.: nowotwory piersi, sutka, jajników, szyjki macicy, jądra, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego, skóry, guzy mózgu. Choć wizyta u onkologa nie różni się niczym od wizyty u innego specjalisty, budzi wiele emocji, dlatego warto wybrać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby.

Objawy choroby często są bagatelizowane, a konsultacja u onkologa ma miejsce dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badania należą m.in. wystąpienia na ciele znamion i narośli, wyciek z brodawek sutkowych, krwiomocz, krew w kale, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel lub chrypa, przewlekła gorączka, drgawki, długotrwały ból żołądka lub wątroby, bezsenność lub nadmierna senność.

Leczenie choroby onkologicznej jest zróżnicowane jednak w każdym przypadku onkolog dokładnie planuje proces leczenia. Do badań pobierany jest również wycinek z chorej okolicy, który zostaje poddany dokładnej analizie i ocenie. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje także na zabiegi chirurgiczne, współpracuje z psychoonkologami i bierze udział w opiece paliatywnej. Niestety zbyt późne zdiagnozowanie nowotworu może zakończyć się śmiercią pacjenta.