MARIHUANA ma właściwości lecznicze przydatne w terapii raka, stwardnienia rozsianego, jaskry

76 komentarze
Autor: Luiza Łuniewska

Marihuana, traktowana przez niektórych jak niebezpieczny narkotyk, przez innych jest uważana za zbawienne lekarstwo pomocne w leczeniu stwardnienia rozsianego, jaskry, raka czy AIDS. O lecznicze właściwości marihuany spierają się naukowcy na całym świecie. Bo, wbrew pozorom, najwięcej kontrowersji budzą nie silnie uzależniające opiaty, używane do łagodzenia ostrych bólów, ale właśnie marihuana.

Od wieków marihuana była specyfikiem używanym w medycynie ludowej. Współcześnie wiele badań potwierdza lecznicze właściwości marihuany: w łagodzeniu objawów jaskry, bólów związanych ze stwardnieniem rozsianym, znoszeniu złego samopoczucia podczas chemioterapii nowotworów i pobudzaniu apetytu u chorych na AIDS. Jednocześnie zawarte w marihuanie kannabinoidy mają też szereg działań szkodliwych - Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg? W przypadku innego specyfiku uznano by je zapewne za działania niepożądane, lecz dyskusja o leczniczych właściwościach trawki ma swój kontekst ideologiczny.

Stwardnienie rozsiane bez bólu dzięki marihuanie

- Myślę, że jointa do poduszki wypala co dziesiąty chory na SM - mówi Paweł, trzydziestolatek chory na stwardnienie rozsiane. - Paliło by więcej, gdyby wiedzieli jak to pomaga i gdyby mieli legalny dostęp do ziela. Stwardnienie rozsiane prowadzi do stopniowego ograniczenia sprawności ruchowej. Chorobie towarzyszą też specyficzne bóle, które trudno złagodzić za pomocą konwencjonalnych środków. Do tego dochodzi spastyczność mięśni. - Trawka łagodzi te objawy. Dzięki niej mogę spokojnie przespać noc - tłumaczy Paweł. Sam hoduje roślinki, bo towar kupiony od dealera może być zanieczyszczony i zamiast pomóc, zaszkodzi. Rodzice początkowo buntowali się, bali się, że się uzależni. – Na szczęście mam fajną lekarkę, która, oczywiście nieoficjalnie, poradziła im, by przymknęli oko - mówi.

Ważne

Ważne

Konopie jako ziele lecznicze stosowane było już w drugim tysiącleciu przed naszą erą na terenach Indii i Chin. W chińskim ziołolecznictwie kwiaty stosowano do leczenia owrzodzeń, ran, poparzeń i wrzodów. Nasiona w formie pasty były stosowane przeciwzapalnie, jako lek przeczyszczający i odrobaczający. Olej tłoczony z nasion używano jako odżywkę do włosów, a żywiczny wyciąg na bazie alkoholu był stosowany jako środek przeciwbólowy, redukujący poziom lęku, poprawiający apetyt, stosowany przy migrenie, bezsenności i przypadłościach neurologicznych. W 1839 r. W. B. O'Shaughnessy zastosował jako pierwszy z powodzeniem cannabis jako środek znieczulający przy bólach reumatycznych, kolce jelitowej u dzieci i bólach tężcowych. Również angielska królowa Wiktoria stosowała konopie dla złagodzenia bólów menstruacyjnych. Na początku XX wieku znanych było co najmniej sto środków leczniczych, w których Cannabis stanowił istotny, jeśli nie jedyny składnik. Lekarstwa te były przepisywane na kilkadziesiąt różnych schorzeń.

Marihuana stałą się popularna wśród chorych na SM już w połowie lat 90. – Wielu z nich spotykało się  z oskarżeniami o nielegalne posiadanie narkotyków. Sądy na ogół uniewinniały ich lub zawieszały wyroki, ale ja stwierdziłem, że to nienaturalna sytuacja. Postanowiłem stworzyć lek na bazie konopii indyjskich, który będzie dopuszczony do legalnego obrotu – opowiada dr Geoffrey Guy, współzałożyciel Firma GW Pharmaceutical. Tak powstał Sativex. Trwające wiele lat badania, mające potwierdzić terapeutyczne właściwości marihuany w przypadku SM, pochłonęły miliony dolarów. Na razie lek został dopuszczony do sprzedaży w Kanadzie i w ograniczonym zakresie w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii (w kilku krajach dostępny jest też inny syntetyczny lek na bazie marihuany – Marinol). Trwają testy mające przebadać jego skuteczność w znoszeniu niepożądanych skutków chemioterapii.

Joint na onkologii - marihuana w terapii nowotworów

W popularnym serialu amerykańskim "Murphy Brown" główna bohaterka pali skręta, by złagodzić mdłości podczas chemioterapii. Doświadczenia przeprowadzone w Sidney Farber Cancer Center w Bostonie przez dr. Stephena E. Sannna i opisane na łamach "New England Journal of Medicine" wykazały, że podawanie marihuany spowodowało co najmniej o 50 proc. zmniejszenie odruchów wymiotnych i nudności u pacjentów poddawanych chemioterapii. U 23 proc. chorych objawy ustąpiły całkowicie. Inne badania wykazały, że w przypadku chorych na raka najskuteczniejsze jest podawanie wziewne, czyli w formie papierosa (jointa). Jak sądzą niektórzy badacze, marihuana w tej postaci może zawierać pewne nie rozpoznane jeszcze substancje, które wspomagają działalność THC. W społeczeństwie amerykańskim wiedza o leczniczych właściwościach marihuany jest dość rozpowszechniona, ale regulacje prawne idą w odwrotnym kierunku. Choć kilka stanów dopuściło legalne zażywanie marihuany, to ostatnio Sąd Najwyższy USA postanowił, ze nie wolno robić wyjątków. Zakaz ten objął także chorych na jaskrę u których palenie marihuany – zdaniem wielu lekarzy - obniża podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, które jest szkodliwe dla nerwów wzrokowych W 1976 r. Bob Randan jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych wywalczył sobie prawo do legalnego zażywania marihuany. Mężczyzna nie widział na jedno oko i tracił wzrok w drugim. Twierdził, ze dotychczas przyjmowane leki nie skutkują i pozostała mu tylko marihuana, która pół godziny po wypaleniu skręta znosi uczucie bólu, obniża ciśnienia w gałce ocznej i poprawia ostrość widzenia. Biegli po przeprowadzeniu specjalnych badań potwierdzili wersję Randala.  Powołując się na ten przypadek amerykańska Food and Drug Administration przez wiele lat zezwalała okulistom na przepisywanie „ziela” pacjentom z jaskrą, u których inne kuracje zawiodły.

Marihuana na glejaka, miażdżycę, padaczkę, cukrzycę

Mimo nie sprzyjającej atmosfery prawnej w wielu ośrodkach na świecie trwają badania nad medycznym zastosowaniem konopii indyjskich. Według najnowszych badań, opublikowanych w Cancer Research, kannabinoidy mogą pomóc w leczeniu glejaka wielopostaciowego, który jest uważany za jedną z najbardziej śmiertelnych form guza mózgu. Wstrzyknięte do guza aktywne składniki marihuany hamowały proces angiogenezy (wytwarzania naczyń krwionośnych), przez co doprowadzały do zagłodzenia guza. Na łamach tygodnika "Nature" ukazał się ciekawy artykuł dowodzący, że THC obniża ryzyko rozwoju miażdżycy. Nie potwierdzone jeszcze badania mówią o terapeutycznym działaniu w kilku odmianach epilepsji. Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy w USA odkryli, że THC radzi sobie także z wirusami odpowiedzialnymi za rozwój groźnych nowotworów. Z kolei "American Journal of Pathology" donosi, że marihuana obniżając poziom glukozy we krwi może hamować m.in. rozwój retinopatii cukrzycowej, groźnego powikłania cukrzycy, które ostatecznie prowadzi do ślepoty. Wskutek obniżenia poziomu cukru we krwi po zażyciu konopi zwykle następuje pobudzenie apetytu. Mechanizm ten wykorzystano w eksperymentalnym programie leczenia kannabinoidami osób chorych na AIDS, cierpiących na tzw. syndrom krytycznej utraty wagi. Dzięki zastosowaniu kannabionoidów chorzy odzyskiwali apetyt i następował przyrost wagi nawet do 20 kg. Jednocześnie zwiększała się długość życia.

Marihuana - trzecia droga

Trudno przewidzieć, czy w przyszłości zwyciężą uznawane jak dotąd za priorytetowe względy społeczne (zagrożenie narkomanią) czy przeważą medyczne i preparaty na bazie marihuany trafią do aptek. Możliwe jest też trzecie rozwiązanie. Grupa naukowców odkryła, że ludzki organizm produkuje własne kannabinoidy, które pomagają m.in. w walce z bólem. W przeciwieństwie do tych zawartych w marihuanie ludzkie kannabinoidy nie szkodzą, nie niszczą komórek nerwowych, a wręcz je chronią. Jeśli na bazie tego odkrycia uda się opracować preparaty lecznicze, kwestia stosować marihuanę w medycynie czy nie, straci rację bytu.

TERAZ JA! - Czy medyczna marihuana ma szansę na legalizacje?

Źródło: 24 GODZINY ONLINE.PL

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.08.2017

Komentarze (11 - 20 z 76)
poprawa , 13.06.2016 15.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A co z tymi którym to pomaga? po urazie rdzenia kręgowego w 2007 roku zapomniałem co to ejakulacja - żona z tego powodu odeszła, dziś po ponad 9 latach i zaledwie 3 miesiącach stosowania masła konopnego moje życie się zmienia - powróciła ciepłota ciała i występuje ejakulacja! problem polega na prawie a nie na zabranianiu.
 
Seba, 09.06.2016 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
legalizacją marihuany zainteresowana jest żywotnie grupa co by chciała na tym nieźle zarobić, poza tym ci co już to palą. Nie oszukujmy się to używka taka jak papierosy czy wódka. Wszystkie trzy szkodzą organizmowi. Pierwsze dwie zabrały już do grobu wielu ludzi po co legalizować trzecią.
 
greg, 17.03.2016 18.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie dla zielska, a nawet 3xNIE.
 
Elo, 29.02.2016 21.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Popieram wpis o ciemnogrodzie, nikt kto zna lepiej konopie(zainteresował się głębiej tematem) nie jest jej przeciwnikiem, tylko wie jak wielki potencjał na lata został zmarnowany przez zakłamaną prohibicję i jak wielkie cierpienie ludzi odciętych od tego leku spowodowała chęć zarobkowania koncernów farmaceutycznych oraz innych branż dla których włókno konopne było wielkim zagrożeniem dla ich sztucznych nie naturalnych patentów.
 
Ogrodnik, 21.02.2016 16.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wyjaśnij, skąd brać sadzonki do uprawy? Jak je transportować do własnego ogródka? Przecież taka roślina od razu wzbudzi niezdrowe zainteresowanie otoczenia.
 
joint, 19.12.2015 16.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Palę od ponad 20 lat, a od 4 używam marihuany w celach medycznych i mówię - @100% - pierniczysz farmazony. "Marihuana powoduje wyładowania na powierzchni mózgu (...)" - że co!? Słyszałeś cokolwiek o układzie endokannabinoidowym? Na pewno nie. Inaczej byś wiedział, że kannabinoidy tłumią działanie układu nerwowego blokując wysyłanie przez neurony neuroprzekaźników (GABA, noradrenalina, dopamina, serotonina, itp.). "(...) problemy z oddychaniem." - wręcz przeciwnie, każdy astmatyk ci to powie. "Marihuana prowokować może ataki padaczki, a nie jej zapobiegać." - tu żeś dowalił, jak gównem w ścianę. Tak się składa, że od dekady cierpię na epilepsję i sporo o tym wiem. Mam aurę (wyczuwam zbliżający się atak) i najlepsze co mogę wówczas zrobić, to zajarać marychę - w 90% przypadków udaje mi się uniknąć ataku. Jeszcze nigdy nie zdarzył mi się napad w wyniku spożycia marihuany. Piszesz, że wiesz co mówisz, bo paliłeś? Tylko co paliłeś? Jakiś syf kupiony na ulicy, spulchniony brix'em, spryskany wodą z cukrem lub lakierem do włosów, zanieczyszczony pleśnią, czy może po prostu paliłeś syntetyczne THC? Co prawda nawet czyściutka marihuana w przypadku patologicznie zmienionym mięśniu sercowym może doprowadzić do jego zawału (dlatego zażywając po raz pierwszy jakąkolwiek substancję psychoaktywną należy to robić w towarzystwie osoby, która w razie kłopotów pomoże), ale na pewno nie ma tak destrukcyjnych właściwości jak opisałeś i m.in. dlatego powinniśmy ją zalegalizować - aby ludzie mieli pewność, że kupują towar przebadany i bezpieczny.
 
med, 17.12.2015 18.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Objawy które opisujesz są wynikiem przedawkowania. Nie miej pretensji do marihuany bo jakikolwiek lek przedawkowany powoduje różnego rodzaju sensacje przeciwne do tych jakim lek ma przeciwdziałać. Należy dobrać właściwą, bezpieczną dawkę. Polecam niedawno wydaną książkę "Marihuana i Medycyna", która jest praktycznym przewodnikiem w używaniu marihuany w celach medycznych. Pozdrawiam.
 
franek, 13.12.2015 10.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja Proponuję - SADZIĆ+PALIĆ+ZALEGALIZOWAĆ !!!!!!!!!!!!!
 
cbdoil, 01.12.2015 10.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
polecam sklep wokolnatury,pl gdzie można nabyć Charlotte's Web . Jest to olejek CBD dedykowany na padaczkę lekooporną
 
ruda, 16.11.2015 05.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
fajki i alco są legalne i jakoś nikt tego nie bojkotuje, a leczniczych stron tych używek to raczej nie ma!
 
« poprzednie
następne »
strona 2 z 8
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis LECZNICZA NALEWKA z aronii. Przepis

Nalewka z aronii to jedna z najchętniej wybieranych przez nas mocnych nalewek. Dlaczego? Owoce...

więcej

55

Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi...

więcej

50

ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne ŻYWORÓDKA: właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki...

więcej

50

Żyworódka: uprawa i przepisy na domowe leki Żyworódka: uprawa i przepisy na domowe leki

Żyworódka ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze: działa wiruso, grzybo i bakteriobójczo. Ma...

więcej

42

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.