Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą się w normie, to świetnie. Jednak czasem wyniki prób wątrobowych są podwyższone lub zbyt niskie. Przeczytaj albo posłuchaj, o czym świadczą nieprawidłowe - podwyższone lub zbyt niskie wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, ChE?

Próby wątrobowe są podstawowym badaniem, którego wyniki oceniają stan wątroby. Jeśli wynik badania przekracza normę lub jest poniżej niej, może być to sygnałem określonych chorób.

Posłuchaj, jak oceniać próby wątrobowe (Alat, ALP, AspAT, LDH, Che). To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

O czym świadczą podwyższone lub zbyt niskie próby wątrobowe?

Warto wiedzieć

Kiedy wyniki są nieprawidłowe, lekarz kieruje na bardziej specjalistyczne badania wątroby np. na USG, fibroskan lub na biopsję, czyli pobranie z wątroby próbek do badania. Są również złożone algorytmy uwzględniające różne badania laboratoryjne, które pozwalają ocenić zwłóknienie czy stłuszczenie wątroby, aczkolwiek nie są one obecnie rekomendowane. Stanowią uzupełnienie diagnostyki, lecz nie zastępują biopsji. Spośród innych użytecznych badań laboratoryjnych można wymienić: enzymy – fosfatazę alkaliczną, GGT, wskaźnik protrombinowy, proteinogram oraz autoprzeciwciała. Rozbudowana jest też diagnostyka wirusologiczna, obejmująca ocenę obecności przeciwciał, antygenów oraz materiału genetycznego drobnoustrojów uszkadzających wątrobę.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Z Kaczmarek
|

Najlepiej jest sie wzrócic z prośbą do lekarza rodzinnego o skierowanie. Żeby skierował do lekarza chorób zakaźnych. Lub skierował na oddział chorób zakaźnych.

Kir
|

A jaką dietę stosowałeś? Pozdrawiam

ewa
|

Moje wyniki watrobowe to aspat 49 GGTP 288 fosfataza zasadowa 188 czuję ciagły ciężar na żoładku ..niby to cholestaza.ale łykam prochy i nic się nie polepsza.Proszę o pomoc.

Agnieszka
|

Witam gdzie zwrocic sie o porade jesli mam podwyzszone OB 59 Alfa fotoproteina 18 ALT 73 ALP 93 oraz Gammaglutamylotransfera 75 USG Watroba o wymiarze strzalkowym 13 cm o jednorodnej strukturze echa.Stan po cholecystectomii.Drogi zolciowe nie poszerzone. Trzustka przeslonieta gazami jelitowymi.Sledziona nie powiekszona o jednorodnej strukturze echa. Nerka prawa bez cech zastoju bez zlogow.Lewa nerka o poszerzonym ukladzie kieliszkowym.Pechesz slabo wypelniony.Prosze o porade gdzie sie zwrocic jakie zrobic jeszcze badania by wykluczyc nowotwor watroby.Zaznaczam iz matka zmarla Rakowiak C na cienkim jelicie i na watrobie rak.Bardzo prosze o pomoc gdzie mam sie zwrocic i jakie badania jeszcze zrobic by wykluczyc nowotwor.Dziekuje

Joanna
|

Czy niski aspat moze oznaczac jakas chorobe? Stale mam uczucie pelnosci w zoladku i czesto jest mi niedobrze (nawet po nocy, kiedy juz pwinnam byc glodna). Zrobilam badanie krwi (proby watrobowe) i wyszlo dobrze oprocz niskiego aspatu.

teodor1973
|

ja miałem x lat temu GGTP 4400 i żyje a jak długo to czas pokaże.Ostatnio robiłem badania i było znacznie lepiej 36 z groszami

klaudia
|

Witam byłam dzisiaj wybrać wyniki na Biochemie i mam tak:
Aspat wynik 15
Alat wynik 21
Bilirubina Całkowita 0,37
GGTP 36.70 czy to są dobre wyniki?

tenia.
|

Niedouczone,studia pokończone ale jak.Medycyna to nie byle co,ale to dziedzina w której od kogos zależy ludzkie zycie. To życie konowały maja w d....skończyc studia odbębnic staż i wyjechać. Mój dramat niemal zyciowy zaczął sie w 2011r. Bóle brzucha dolegliwosci skłaniały do odwiedzin sor. krakowskiego szpitala. Zdiagnozowano u mnie kolejny raz zapalenie nerek. Wczesniej robiłam cytologie i miałam II pół roku pózniej krwawiłam i zdiagnozowano u mnie raka szyjki macicy IIB Przy okazji wyszedł dodatni HCV>Nikogo nie obchodzily podniesione OB,ALAT ASPAT, leukocyty.

AGA
|

JA CHORUJE JUZ "= LAT NA WATROBE TEZ NIGDY MNIE NIC NIE BOLALO ALE MOJE WYNIKI BYLY OD 400 do 600 i szpitale lekarze itd zbadaj sie i lecz.

Xxx
|

Robiłem badania na wątrobę i Aspat wyszedł mi ponad normę prawie o 40, co zrobić żeby wróciło do normy?