LDH (LD), dehydrogenaza mleczanowa - normy

2014-05-05 13:13

Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD) to enzym występujący we wszystkich komórkach krwi. Jest to też jeden z parametrów , które mogą być sprawdzane w badaniu biochemicznym krwi. Sprawdź, jakie są normy LDH w biochemii krwi i o czym może świadczyć obniżony lub podwyższony poziom tego enzymu.

Badania biochemiczne krwi: LDH (LD), dehydrogenaza mleczanowa - normy
Autor: Thinkstockphotos.com Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD) to enzym występujący we krwi. Jakie są normy LDH w biochemii krwi i o czym może świadczyć obniżony lub podwyższony poziom tego enzymu.

Spis treści

  1. Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD): normy
  2. Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD) powyżej normy

Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD), której poziom sprawdza się podczas badania biochemicznego krwi, to enzym przenikający z łatwością do surowicy krwi w wyniku obumarcia komórek lub zwiększonej przepuszczalności błony komórkowej wywołanej przez toksyny lub zachwianie równowagi jonowej krwi.

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?

Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD): normy

Norma dla dehydrogenazy mleczanowej (LDH, LD) to 120-230 U/l, przy czym należy pamiętać, że podwyższone normy LDH są normą u dzieci od 2-3 lat.

Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD) powyżej normy

Znaczny wzrost dehydrogenazy mleczanowej (LDH, LD) obserwuje się nawet do 10 dni po zawale serca. Poza tym, do wzrostu tego enzymu we krwi może się przyczynić: