Potas (K) - normy w badaniu biochemicznym

Potas bierze udział w tak wielu procesach zachodzących w organizmie, że jego niedobór lub nadmiar od razu odbija się na zdrowiu. Sprawdź, jakie są normy dla potasu w badaniach biochemicznych i o czym może świadczyć spadek lub wzrost jego stężenia.

Badania biochemiczne: potas (K) - normy
Autor: Thinkstockphotos.com Sprawdź, jakie są normy dla potasu w badaniach biochemicznych i o czym może świadczyć spadek lub wzrost jego stężenia.

Spis treści

  1. Normy potasu
  2. Wzrost stężenia potasu we krwi
  3. Spadek stężenia potasu we krwi

Potas występuje we wszystkich komórkach. Jest niezbędny do prawidłowego działania systemu nerwowego, pracy mięśni, spalania węglowodanów i białek. Pobudza wydzielanie insuliny, kontroluje ciśnienie krwi i reguluje pracę nerek oraz gospodarkę wodną organizmu. Potas przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarczając wszystkim organom substancji odżywczych. Jednocześnie pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii.

Normy potasu

Norma dla potasu to 3,5-5 mmol/l.

Wzrost stężenia potasu we krwi

Wzrost stężenia potasu we krwi jest najczęściej wynikiem spowolnienia jego wydalania z moczem oraz nadmiernego uwalniania potasu z komórki. Dzieje się tak w wyniku rozpadu tkanek lub białek. Najczęstszym powodem tego stanu rzeczy jest głodzenie się lub nieleczona cukrzyca. Poza tym poziom potasu we krwi rośnie pod wpływem niedotlenienia, w wyniku kwasicy metabolicznej lub oddechowej oraz w niewydolności nerek i niedoczynności kory nadnerczy.

Spadek stężenia potasu we krwi

Spadek stężenia potasu we krwi może być spowodowany długotrwałymi wymiotami, biegunkami, przetoką jelitową, przetoką żołądkową, kwasicą metaboliczną i cukrzycową. Do spadku potasu mogą przyczynić się również niektóre leki moczopędne, insulina syntetyczna i leki z testosteronem. Poza tym obniżony potas obserwuje się u chorych po zabiegach operacyjnych żywionych przez sondę lub dojelitowo.

Warzywa i owoce bogate w potas 

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?