Niedotlenienie mózgu - objawy. Jak rozpoznać niedotlenienie mózgu?

Monika Majewska

Objawy niedotlenienia mózgu zależą od jego rodzaju. Nagłe niedotlenienie szybko prowadzi do bólów głowy, zaburzeń mowy, równowagi czy zaburzeń postawy ciała. Trudniej rozpoznać objawy przewlekłego niedotlenienia mózgu, ponieważ pojawiają się one dyskretnie i narastają stopniowo. Sprawdź, jak rozpoznać niedotlenienie mózgu.

Objawy niedotlenienia mózgu są wynikiem niedostarczenia do mózgu ilości tlenu wystarczającej do jego prawidłowego funkcjonowania. Mózg potrzebuje ok. 3,3 ml utlenowanej krwi na 100 g tkanki mózgowej. Początkowo organizm reaguje na obniżony poziom tlenu we krwi, zwiększając przepływ mózgowy. Jeśli zwiększony przepływ krwi wystarczy do uzupełnienia niedoboru tlenu w mózgu, nie dochodzi do wystąpienia żadnych niepokojących objawów. Jednak jeśli przepływ krwi nie może być zwiększony lub jego zwiększenie nie rozwiązuje problemu niedotlenienia, pojawiają się objawy niedoboru tlenu w mózgu.

Niedotlenienie mózgu - jak rozpoznać objawy?

Objawy niedotlenienia mózgu mogą pojawić się nagle pod postacią bólów głowy, zaburzeń widzenia, problemów z pamięcią krótkotrwałą, a także nudności i wymiotów. Dalsze niedotlenienie mózgu prowadzi do zaburzeń poznawczych, zburzenia równowagi i koordynacji, zaburzenia czucia, sinicy i wzrostu tętna. Jeśli choremu nie zostanie udzielona pierwsza pomoc, dochodzi do omdlenia, długoterminowej utraty przytomności, drgawek, śpiączki, a dalej nawet do śmierć mózgu.

Nagły charakter objawów niedotlenienia mózgu zwykle wskazuje na niewydolność układu krążenia - nagłe zmniejszenie się ilości dopływającej do mózgu krwi, np. w napadowym migotaniu przedsionków czy zakrzepu, który doprowadza do udaru niedokrwiennego mózgu.

Niedotlenienie mózgu może mieć również charakter przewlekły i objawiać się pogłębiającymi się problemami z koncentracją, pamięcią, kojarzeniem faktów, uporczywą sennością, a nawet zaburzeniami psychicznymi. Do przewlekłego niedotlenienia mózgu może dojść np. w przebiegu nierozpoznanej lub źle leczonej cukrzycy, która doprowadza do postępującego niszczenia naczyń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
gamXt
|

po co? oni mogą tylko zaszkodzić

Radek
|

W artykule nie wspomniano, że niedotlenienie mózgu może być spowodowane zażywaniem niektórych leków, powodujących obniżenie ciśnienia, na przykład Triumeq.
Skutkiem niedotlenienia są m. in. stany lękowe.
Niestety, lekarze nie umieją rozpoznawać objawów zatrucia lekami, niedotlenienia, itd.

DOROTA KACPRZAK
|

URODZIŁAM SIĘ Z BARDZO GŁĘBOKIM NIEDOTLENIENIEM MÓZGU O MAŁO CO BY MNIE NIE BYŁO NA ŚWIECIE TYLKO TYLE PAMIĘTAM BO MAMA MI MÓWIŁA ŻE MNIE BRALI ZA NOGI I KLAPSA ŻEBYM ODDYCHAŁA I MI POMOGLI I BARDZO LEKARZE MNIE PILNOWALI . I TERAZ MAM PROBLEMY Z BARWEM GŁOSU JAK ŚPIEWAM BO ZE MNIE SIĘ ŚMIEJĄ JAK ŚPIEWAM DZIWNIE .

Tlen w sprayu
|

Czy tlen inhalacyjny, który można kupić w puszce w sprayu, może też pomagać na objawy niedotlenienia?

Daisy
|

Wygląda mi to na zaburzenie błędnika. Coś z lewym uchem. Pozdrawiam.

Ula
|

kolowanie sie w glowie czesto jest objawem zatrucia czadem , najlepiej kupic czujnik tlenku wegla , sa w granicach 90 - 200 zl

Ela
|

objawy kolowania sie w glowie , zawrotów glowy czasami sa zwiazane z zaczadzeniem , zatruciem czadem , moze masz piecyk gazowy , najlepiej kupic czujnik tlenku wegla (czadu) , jest na baterie , kosztuje ok. 90 zl , niektóre sa drozsze , daje alarm dzwiekowy i optyczny

d
|

Idź do lekarza !

paulaaa
|

Dzien dobry, pisze do was, bo mam pewien problem, od pewnego czasuslabo sie czuje... Zakoluje mi sie w glowie i trace rownowage nad nogami a potem sie boje wstac ze upadne... kiedys mi sie to robilo tylko z wysilku np po bieganiu, a teraz czesto tak mam , moze mam organizm wymeczony a nie moge sie przemeczac i dodam jeszcze ze przytym za kolowaniu w glowie mam takie dziwne uczucie w nogach i rekach, niewiem co mi jest, boje sie ze to cos powaznego, mam male dziecko w domu prosze pomóżcie mi!!!!!