Mózgowe porażenie dziecięce - choroba Little'a. Przyczyny, objawy i leczenie

2015-04-30 9:09 Bożena Klukowska

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) nazywane jest także, od nazwiska angielskiego lekarza, Williama Johna Little'a, chorobą Little'a. Uważał on, że uszkodzenia wywołujące tę chorobę są wynikiem uszkodzenia mózgu i powstają w okresie okołoporodowym. Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) jest skutkiem uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, w trakcie porodu lub tuż po nim.

Mózgowe porażenie dziecięce (choroba Little'a, MPD) bywa też nazywane „chorobą bez definicji”. To dlatego, że z uwagi na różnorodność i stopień nasilenia objawów i towarzyszących im zaburzeń w gruncie rzeczy trudno jasno sprecyzować definicję tej choroby. Niewątpliwie jest wynikiem uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, podczas porodu lub tuż po nim. Najczęściej ma to miejsce między 26.a 34. tygodniem ciąży. Schorzenie rozpoznaje się u dwojga na tysiąc niemowląt.

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) : czynniki ryzyka

Czynnikami sprzyjającymi mózgowemu porażeniu dziecięcemu (MPD) są:

Ryzyko wzrasta, gdy

Duże znaczenie ma także okres rozwoju i dojrzałości ośrodkowego układu nerwowego w momencie zadziałania szkodliwego czynnika.

Dziecięce porażenie mózgowe (MPD): objawy

Objawy dziecięcego porażenia mózgowego (MPD) mogą być widoczne już u noworodków i przybierać postać

 • asymetrii w ułożeniu ciała
 • nadmiernej wiotkości mięśni
 • trudności w połykaniu pokarmów, drgawek

W uszkodzeniach mniejszego stopnia objawy mogą się uwidocznić w późniejszym okresie, np. w drugim czy trzecim kwartale życia. I tak np. w czasie, gdy zdrowo rozwijające się dzieci już unoszą główkę, przewracają się z boku na bok, pełzają, wyciągają rączki, aby chwytać zabawki, kiedy zaczynają wymawiać pierwsze głoski i sylaby, dzieci z mózgowym porażeniem (MPD) nie przejawiają tych form aktywności – lub ich przebieg jest bardzo nietypowy.

Dziecięce porażenie mózgowe (MPD): rodzaje

Z uwagi na zróżnicowane objawy, wyróżnia się kilka podstawowych postaci mózgowego porażenia dziecięcego:

 • hemiplegia - porażenie połowiczne – to zaburzenia postawy, ruchów i napięcia mięśniowego, dotyczące jednej strony ciała. Charakteryzuje się spastycznym (zgięciowym) ustawieniem ręki i nogi. Czasami po stronie zaburzonej występują trudności z czuciem, dotykiem. Ponadto mogą się pojawić ograniczenia w widzeniu.
 • diplegia - porażenie obustronne - najczęściej obejmuje kończyny dolne, ręce pozostają dość sprawne, choć takie ruchy jak pisanie, szycie czy majsterkowanie mogą sprawiać trudności. Dzieci dotknięte tym rodzajem schorzenia poruszają się charakterystycznie, na palcach, z przywiedzionymi kolanami. Nierzadko chorzy na tę odmianę muszą pomagać sobie kulami lub poruszają się przy pomocy balkonika.
 • quadriplegia - porażenie czterokończynowe - zaburzenia postawy i ruchów dotyczą całego ciała. Tak porażone dzieci mają duże trudności z utrzymaniem głowy i kontrolą mięśni okołoruchowych, ponadto mogą mieć trudności z gryzieniem, połykaniem, mową. W zasadzie mogą tylko leżeć, pełzać lub siedzieć.
 • dyskineza - porażenie pozapiramidowe – w tej odmianie charakterystyczne są ruchy mimowolne, zwłaszcza obejmujące mięśnie twarzy.
 • ataxia - porażenie móżdżkowe - tu cechą charakterystyczna jest tzw. drżenie zamiarowe. Objawia się ono w ten sposób, że przy próbie wykonywania jakiegoś ruchu następuje drżenie kończyn. Ma tez miejsce wiotkość mięśniowa.
 • postacie mieszane - najczęściej jest tak, że kilka odmian występuje jednocześnie.

Leczenie dziecięcego porażenia mózgowego (MPD)

Pewne uszkodzenia w tym schorzeniu są nieodwracalne. Jednak wiele, przy zastosowaniu odpowiednich środków i metod, dobrze rokuje w terapii. Aby jednak tak się stało, leczenie powinno być jak najwcześniej wszczęte. Terapią chorych zajmują się lekarze wielu specjalności, ale wiodącą rolę odgrywa zawsze neurolog. To on ocenia zmiany w mózgu i zależnie od nich, decyduje o dalszym postępowaniu. Istotne znaczenie ma rehabilitacja ruchowa, mająca na celu uaktywnienie nerwowo-mięśniowe porażonych części ciała. Do najbardziej popularnych metod rehabilitacji dzieci należą:

 • metoda Vojty (uciskanie odpowiednich punktów na ciele chorego)
 • metoda Peto (stosowana u dzieci rozumiejących polecenia)
 • metoda skafandra kosmicznego (założenie skafandra normalizuje napięcie mięśniowe. Koszty tej metody są jednak bardzo wysokie)
 • metoda Bobath (ćwiczenia czynne, rehabilitanci uczą prawidłowo układać dziecko, właściwie zmieniać pozycje)

Dziecięce porażenie mózgowe (MPD): Profilaktyka

Jej istota przede wszystkim opiera się na właściwej opiece nad kobietą ciężarną, która powinna przestrzegać zaleceń lekarza i prowadzić tryb życia, jak jest dla niej najodpowiedniejszy. Zero używek, zróżnicowana dieta, aktywność dostosowana do możliwości zdrowotnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jaaaaaaaaaaaaaa
|

Sorry chyba po tobie dzieciak ma problem Takie byki robić Ale obciach dziewczyno Kup zainwestuj w słownik ortograficzny Napisane jest bez spacji interpunkcji tak ciebie szanuję jak ty nas nieuku

Jaaaaaaaaaaaaaa
|

Sorry chyba po tobie dzieciak ma problem Takie byki robić Ale obciach dziewczyno Kup zainwestuj w słownik ortograficzny Umyj mnie bez spacji interpunkcji tak ciebie szanuję jak ty nas nieuku

Kasia Samelska
|

MPD to choroba, która dotyka w równym stopniu dzieci, co ich rodziców. Nieprzespane godziny, rehabilitacja domowa. Jako mama dziecka z dziecięcym porażeniem mózgowym polecam multifunkcyjne urządzenia stworzone dla dzieci z MPD, które dostępne są w sklepie Viteacare.com.

Monika
|

Moja córeczka urodziła sie właśnie z porażeniem mózgowym , wykrył u mojej córeczki to dr. Neurolog moja córeczka zmagała się z bardzo poważnym napięciem mięśni przez 3 lata chodziłam z nią na rehabilitację ciąglę ćwiczyłam sama ją w domu na materacu często bardzo długo z przerwami z potrafiłam ćwiczyć z córka po 6 , godzin dziennie z przerwą na spanie i jedzenie . tą metodę dał mi lekarz z Anglii słowami ćwiczyć , ćwiczyć jeszcze raz ćwiczyć co prawda męczyło mnie to i moja córeczkę i to bardzo nie raz płakała ale ćwiczyłam z nią po mimo jej płaczu wyczerpująco i efekty po 3.ech latach były zdumiewające mająca moja córeczka dwa latka zaczęła sama siadać nie długo po tym stanęła na proste nogi i jest szczęsliwie biegającym dzieckiem . Wysiłek bez ustanny , oraz ćwiczenia które wyczerpują jednocześnie dają efekty są na prawdę nie samowite zdziałają cuda . a Terapia dziecka jeżdżenie konną rozwija umysł dziecka na prawde zwierzęta również działaja códa moja córeczka ma psa papugi itp i naprawde bardzo to pomoga w rozwoju dziecka umysłowo moja córcia mówi biega i jest naprawdę szczęśliwa

Mariola
|

Czy Twój poród trwał zbyt długo?
Czy podczas Twojego porodu zastosowano kleszcze lub próżnociąg?
Czy Twoje dziecko nie płakało zaraz po urodzeniu?
Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, a Twoje dziecko cierpi na porażenie mózgowe możesz mieć podstawy do uzyskania odszkodowania za błąd medyczny przy porodzie.
http://porazeniemozgowe.com/

Adrianna
|

My kiedy dowiedzieliśmy się o mózgowym porażeniu dziecięcym syna długo nie mogliśmy się otrząsnąć jednak w końcu nauczyliśmy się z tą chorobą żyć i w rehabilitacji pokładamy wielkie nadzieje, jeździmy do ośrodka Stobno- mają ogromne doświadczenie i bardzo serdeczne podejście co też ma znaczenie, do tego piękne otoczenie sosnowych lasów pozwala odetchnąć choć odrobinę od szarej codzienności

Agata.
|

Redakcjo!! Zainstalujcie Disqus, nie da się później skontaktować z takim komentującym, a czasem bardzo by się chciało, bo taki komentujący wie coś, co jest dla nas istotne. Albo chociaż widoczny mail.. Cokolwiek.

Agata.
|

Problem MPD dotyczy mnie bardzo mocno, a ściślej dwójki moich dzieci. Wydaje mi się, że posiadasz wiele wartościowych informacji w tym temacie. Bardzo też zainteresował mnie ten macerat. Odezwij się do mnie proszę.. agaga2@onet.eu.

fitoterapeuta
|

Proponuję podawać macerat z Łuskiewnika . No ale co ja tam wiem. Tak czy siak jak skończą się wam pieniążki i opcje, To skończycie u zielarzy . Potem stwierdzicie, że niewiele się poprawiło zapominając ,że sami niszczycie za ciężkie pieniądze organizmy waszych bliskich . Jak kolwiek efekty stosowania ziół i grzybów są ogromne . Nowoczesna medycyna nie ma żadnego leku na odbudowę połączeń nerwowych ,a my je znamy. Tylko, że ziół nie da się opatentować . Życzę zdrowia.

mamuśka
|

Mój synek ma mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę długo nic nie momagało. Odkąd stosujemy aminokwasy to Adam zaczyna robić postępy w rehabilitacji, napięcie mięśniowe się poprawiło, zaczyna kontrolować trzymanie głowy, jest wesoły, coraz lepiej reaguje na otoczenie. Liczba ataków też się zmniejszyła, ale nadal są codziennie.
Ogólnie Adam jest dużo lepszy niż wcześniej zanim zaczeliśmy stosować aminokwasy!!!!

Klinika w Pradze, można rozmawiać po Polsku i wspaniała Pani Doktor i mają też kosultacje w Polsce
www.aminocure.pl
http://www.aminocure.pl/par...