Okulista: kiedy się do niego zgłosić i jakie choroby leczy? Okulista a optometrysta

2017-07-31 12:13

Okulista nie tylko wystawia receptę na okulary i pokazuje, jak aplikować soczewki kontaktowe. Specjalista w dziedzinie okulistyki zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu, a także ich profilaktyką. Przeczytaj, kiedy zgłosić się do okulisty, jakie choroby leczy i czym okulista różni się od optometrysty.

Okulista: kiedy się do niego zgłosić i jakie choroby leczy? Okulista a optometrysta
Autor: thinkstockphotos.com Okulista zajmuje się leczeniem wielu chorób oczu, wywołanych pierwotniakami, wirusami, bakteriami lub grzybami.

Spis treści

  1. Okulista: z jakimi objawami się do niego wybrać?
  2. Jakie choroby leczy okulista?
  3. Jak przebiega wizyta u okulisty?
  4. Okulista a optometrysta

Okulista jest lekarzem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pierwszą wizytę u okulisty powinny odbyć już 3-miesięczne dzieci - podczas tej pierwszej kontroli specjalista w dziedzinie okulistyki sprawdza ruchomość gałek ocznych niemowlęcia, bada, czy ono nie zezuje. Ostrość wzroku mierzy się u kilkuletnich dzieci, które, zamiast odczytywać z tablicy literki, rozpoznają na niej obrazki. Jako dorośli - niesłusznie - często zapominamy o wizytach u okulisty i zazwyczaj odwiedzamy go tylko, gdy zauważymy u siebie pogorszenie wzroku i chcemy uzyskać receptę na okulary bądź w przypadku badań wstępnych czy okresowych w pracy. Warto jednak regularnie odwiedzać okulistę, zwłaszcza jeśli pracujemy przed komputerem. Pamiętajmy, że np. jaskra nie daje żadnych objawów, nie następuje pogorszenie wzroku, a może, jeśli nie zostanie wcześnie wykryta, skutkować ślepotą.

Okulista: z jakimi objawami się do niego wybrać?

Wizyta u okulisty jest wskazana, jeśli dokucza ci któryś z poniższych objawów:

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • częste mruganie,
  • częste stany zapalne powiek i spojówek,
  • mrużenie oczu podczas czytania,
  • podwójne widzenie,

Nie potrzebujesz skierowania, aby udać się na wizytę do okulisty.

Jakie choroby leczy okulista?

Okulista leczy:

  • choroby spojówek - zapalenie spojówek (bakteryjne, wirusowe, opryszczkowe, chlamydiowe, atopowe, alergiczne, kontaktowe), wylew podspojówkowy, zmiany barwnikowe spojówek, zespół suchego oka;
  • choroby powiek - podwinięcie, odwinięcie i opadnięcie powieki, wrodzona szczelina powiek, rak kolczystokomórkowy powiek, rak podstawnokomórkowy powiek, złośliwe i łagodne guzy powiek, zmiany barwnikowe powiek;
  • choroby narządu łzowego: zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie kanalika łzowego, zapalenie woreczka łzowego;
  • choroby gałki ocznej - bielmo, zaćma, zapalenie rogówki, rozmiękanie rogówki, zwyrodnienia barwnikowe siatkówki;
  • choroby oczodołu - jaskra, ropowica, zapalenie oczodołu;
  • choroby nerwu wzrokowego - zapalenie nerwu wzrokowego, niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe;
  • diagnozowanie wad wzroku - krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia.

Strabolog to specjalista zajmujący się leczeniem zeza.

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Jak wielu innych specjalistów, okulista rozpoczyna od zebrania od pacjenta wywiadu - pyta o odczuwane dolegliwości, stan zdrowia, przyjmowane leki. Następnie, za pomocą tablic okulistycznych, badana jest ostrość wzroku pacjenta.

Okulista mierzy również ciśnienie wewnątrzgałkowe oka i określa ustawienie, osadzenie oraz ruchomość gałek ocznych, źrenic, rogówki, tęczówki, soczewki, dna oka.

W przypadku wątpliwości okulista zleca dodatkowe badania: badanie pola widzeniaUSG gałki ocznejOCT - tomografię gałki ocznej czypachymetrię - badanie grubości rogówki. Okulista to również lekarz, który wykonuje operacje.

Warto wiedzieć

Okulista a optometrysta

Okulista bywa niekiedy utożsamiany z optometrystą. Optometrysta nie jest jednak lekarzem, a absolwentem fizyki o specjalizacji optometria lub absolwentem studiów podyplomowych w zakresie optometrii. Opotometrysta to zawód systemu ochrony zdrowia, którego przedstawiciele specjalizują się w doborze korekcji okularowej i aplikacji soczewek kontaktowych. Optometrysta może nas skierować na wizytę do okulisty, jeśli stwierdzi, że jest to konieczne.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy
Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: