Okulista: kiedy się do niego zgłosić i jakie choroby leczy? Okulista a optometrysta

Okulista nie tylko wystawia receptę na okulary i pokazuje, jak aplikować soczewki kontaktowe. Specjalista w dziedzinie okulistyki zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu, a także ich profilaktyką. Przeczytaj, kiedy zgłosić się do okulisty, jakie choroby leczy i czym okulista różni się od optometrysty.

Okulista jest lekarzem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pierwszą wizytę u okulisty powinny odbyć już 3-miesięczne dzieci - podczas tej pierwszej kontroli specjalista w dziedzinie okulistyki sprawdza ruchomość gałek ocznych niemowlęcia, bada, czy ono nie zezuje. Ostrość wzroku mierzy się u kilkuletnich dzieci, które, zamiast odczytywać z tablicy literki, rozpoznają na niej obrazki. Jako dorośli - niesłusznie - często zapominamy o wizytach u okulisty i zazwyczaj odwiedzamy go tylko, gdy zauważymy u siebie pogorszenie wzroku i chcemy uzyskać receptę na okulary bądź w przypadku badań wstępnych czy okresowych w pracy. Warto jednak regularnie odwiedzać okulistę, zwłaszcza jeśli pracujemy przed komputerem. Pamiętajmy, że np. jaskra nie daje żadnych objawów, nie następuje pogorszenie wzroku, a może, jeśli nie zostanie wcześnie wykryta, skutkować ślepotą.

Okulista: z jakimi objawami się do niego wybrać?

Wizyta u okulisty jest wskazana, jeśli dokucza ci któryś z poniższych objawów:

 • pogorszenie ostrości wzroku,
 • częste mruganie,
 • częste stany zapalne powiek i spojówek,
 • mrużenie oczu podczas czytania,
 • podwójne widzenie,

Nie potrzebujesz skierowania, aby udać się na wizytę do okulisty.

Jakie choroby leczy okulista?

Okulista leczy:

 • choroby spojówek - zapalenie spojówek (bakteryjne, wirusowe, opryszczkowe, chlamydiowe, atopowe, alergiczne, kontaktowe), wylew podspojówkowy, zmiany barwnikowe spojówek, zespół suchego oka;
 • choroby powiek - podwinięcie, odwinięcie i opadnięcie powieki, wrodzona szczelina powiek, rak kolczystokomórkowy powiek, rak podstawnokomórkowy powiek, złośliwe i łagodne guzy powiek, zmiany barwnikowe powiek;
 • choroby narządu łzowego: zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie kanalika łzowego, zapalenie woreczka łzowego;
 • choroby gałki ocznej - bielmo, zaćma, zapalenie rogówki, rozmiękanie rogówki, zwyrodnienia barwnikowe siatkówki;
 • choroby oczodołu - jaskra, ropowica, zapalenie oczodołu;
 • choroby nerwu wzrokowego - zapalenie nerwu wzrokowego, niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe;
 • diagnozowanie wad wzroku - krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia.

Strabolog to specjalista zajmujący się leczeniem zeza.

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Jak wielu innych specjalistów, okulista rozpoczyna od zebrania od pacjenta wywiadu - pyta o odczuwane dolegliwości, stan zdrowia, przyjmowane leki. Następnie, za pomocą tablic okulistycznych, badana jest ostrość wzroku pacjenta.

Okulista mierzy również ciśnienie wewnątrzgałkowe oka i określa ustawienie, osadzenie oraz ruchomość gałek ocznych, źrenic, rogówki, tęczówki, soczewki, dna oka.

W przypadku wątpliwości okulista zleca dodatkowe badania: badanie pola widzeniaUSG gałki ocznejOCT - tomografię gałki ocznej czypachymetrię - badanie grubości rogówki. Okulista to również lekarz, który wykonuje operacje.

Warto wiedzieć

Okulista a optometrysta

Okulista bywa niekiedy utożsamiany z optometrystą. Optometrysta nie jest jednak lekarzem, a absolwentem fizyki o specjalizacji optometria lub absolwentem studiów podyplomowych w zakresie optometrii. Opotometrysta to zawód systemu ochrony zdrowia, którego przedstawiciele specjalizują się w doborze korekcji okularowej i aplikacji soczewek kontaktowych. Optometrysta może nas skierować na wizytę do okulisty, jeśli stwierdzi, że jest to konieczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Julia Reid
|

Może masz jakieś powikłania po operacji? U mojej mamy jest wszystko ok, miała zabieg laserowy , wciąż bierze leki, chodzi na regularne kontrole, ale widzi dobrze.

Miroslaw paikery
|

Mialem wykonana operacje na jaskre lekarka obiecywala ze bede widzial jak do tej pory minelo 4 miiesiace i nie widze nic nie dajcie sie zrobic jako krolik doswialczalny kto mi zwroci za problemy jakie teraz przechodze