ROPOWICA (choroba skóry): przyczyny, objawy i leczenie

2014-07-01 8:58 Monika Majewska

Ropowica to groźny stan zapalny skóry, ponieważ z łatwością rozszerza się on na inne tkanki i narządy, doprowadzając do ich stanu zapalnego, a co za tym idzie - niewydolności. Nieleczona ropowica może skutkować nawet zakażeniem krwi, czyli sepsą. Znane są także przypadki amputacji kończyn z powodu ropnego stanu zapalnego skóry. Jakie są przyczyny i objawy ropowicy? Na czym polega jej leczenie?

Ropowica to ropne zapalenie tkanki podskórnej. Cechą charakterystyczną stanu zapalnego jest to, że rozszerza się na inne tkanki i narządy, doprowadzając do ich stanu zapalnego i niewydolności, co stanowi stan zagrożenia życia.

Ropowica najczęściej rozwija się w obrębie kończyn górnych oraz dolnych, ale może również dotknąć piersi, worek mosznowy lub pęcherz moczowy. Stan zapalny może rozwinąć się nawet w przestrzeni przygardłowej oraz w jamie brzusznej.

Ropowica: przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyną stanu zapalnego najczęściej są paciorkowce i gronkowce, które naturalnie występują na skórze. Jednak po wniknięciu przez uszkodzony naskórek, np. w wyniku skaleczenia lub oparzenia, a także niewłaściwego leczenia innych chorób skóry (np. róży), mogą doprowadzić do licznych stanów chorobowych, nie tylko skóry, lecz także, w wyniku rozszerzania się, całego organizmu.

Ryzyko rozwoju ropowicy wzrasta u diabetyków i chorych na białaczkę, ponieważ w ich przypadku może dojść do przeniesienia stanu zapalnego z innego ogniska organizmu.

Ropowica: rodzaje

W zależności od obszaru, w którym występuje ropowica, wyróżnia się:

Ropowica: objawy

  • zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu infekcji; nie ma wyraźnego odgraniczenia tkanek chorych od zdrowych
  • drobne zbiorniki ropy w obrębie zmiany
  • ból
  • stwardniały lub ciastowaty obrzęk, który sięga głębszych tkanek
  • zaburzenia w funkcjonowaniu zaatakowanej ropowicą części ciała

Objawami współtowarzyszącymi są gorączka, dreszcze, złe samopoczucie oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Ważne

Ropowica może stanowić zagrożenie życia

Nieleczony stan zapalny pogłębia się, czego skutkiem może być amputacja kończyn, w obrębie których najczęściej się rozwija. Jednak najgorsze jest to, że zapalenie rozszerza się na narządy, powodując m.in. zapalenia nerek, zapalenie płuc lub zapalenie serca. Może również dojść do zakażenia krwi, czyli sepsy. Są to stany zagrożenia życia, dlatego leczenie ropowicy powinno być podjęte jak najszybciej.

Ropowica: diagnoza

Diagnozę stawia się na podstawie objawów i analizy ropnej wydzieliny, która pozwala odpowiedzieć na pytanie, który drobnoustrój jest przyczyną choroby.

Ropowica: leczenie

W początkowym etapie rozwoju choroby stosuje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, okłady chłodzące z 30-procentowego alkoholu izopropylowego i unieruchamia się chorą część ciała. W cięższych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega nacięciu skóry (w znieczuleniu), oczyszczeniu tkanki z ropy i usunięciu jej martwych warstw.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Harmata
|

Witam mój syn miał ROPNE ZAPALENIE stopy zaczęło się od bólu stopy później obrzęk gorączkowal.Trafiliśmy na oddział chirurgii po dwóch dniach miał zabieg czyszczący ropniak,po zabiegu dostał antybiotyk i tak przez 3 tyg.Jesteśmy już w domu robimy opatrunki ropa już nie leci,za 2 tyg na zdjęcie i do kontroli.Wydaje mi sie ze jedyny sposób to zabieg żeby rope wyczyścić bez tego będzie ból okropny, przechodzilismy to i wiem co się dzieje ile to bólu sprawia.

córka
|

Witam, u mojego taty cukrzyka powiedziano że ma stopę cukrzycową i "leczono" właśnie takimi plastrami i maściami itp. Niestety nie było poprawy, ale znacznie gorzej i postawiono jedną diagnozę: uciąć i po kłopocie. Nie daliśmy tego tacie zrobić i znalazłam lekarza we Wrocławiu, diabetologa od stopy cukrzycowej. Powiedział, że tacie wdała się ropowica i grzybica. Żadnych plastrów i maści, tylko codzienne moczenie stopy w wodzie z mydłem szarym i antybiotyki. Stwierdził że po ok 2,5 miesiącach powinno się wygoić. Podaję namiary na tego lekarza http://www.znanylekarz.pl/w...
Proszę spróbować, bo z tym nie można czekać. Wogóle to powiem, że Ci poprzedni lekarza powiedzieli nam, że tatę czeka długie i drogie leczenie, a ten lekarz że musimy działać szybko i skutecznie, żeby nie rozprzestrzeniło się dalej.

ela
|

Nie wiem czy wiecie, ale właśnie ROPOWICA PAZNOKCIA jest spowodowana wrastajacymi paznokciami. Niestety rowniez mnie to dopadlo. Jezeli chcecie dowiedziec sie czegos wiecej o tej chorobie, to polecam ten artykul http://wrastajacypaznokiec..... Tu jest dokładnie opisane jak wyleczyć tę chorobę.

Maniek
|

3 tygodnie i nic tak ja k u mnie

...
|

zmien lekarza

Wnuczka
|

Witam, moja babcia od 3 tygodni choruje na ropowice stopy lewej. Marwie sie strasznie, bo nie ma zadnej poprawy od tego czasu, chodzi na opatrunki co drugi dzien, teraz cos sobie wymyslili jakies plastry z powłoka złotą, ale to dopiero załoza przy nastepnej wizycie. Nie wiem co dalej robic, lekarz tylko kaze robic opatrunki i tyle, ona nie moze chodzic, bardzo ja to boli, lezy juz w łóżku od 3 tygodni :( Miał ktoś taka sytuacje? Bardzo sie martwie :(