Róża to zakaźna choroba skóry. Przyczyny, objawy i leczenie róży

2021-11-17 15:23

Róża to zakaźna choroba skóry, która nieleczona lub późno rozpoznana może doprowadzić do wielu powikłań, w tym do zagrażającej życiu sepsy (posocznicy). Problem w tym, że różę łatwo pomylić z żylną chorobą zakrzepową, co opóźnia postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Jakie są przyczyny i objawy róży? Jak przebiega leczenie tej choroby skóry?

Róża to choroba skóry, której istotą jest ostry, rozprzestrzeniający się stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Róża to, teoretycznie, choroba zakaźna. Rzadko jednak zdarza się, aby ktoś zaraził się tą chorobą od drugiej osoby. Róża to zakażenie głębszych warstw skóry, skóry właściwej i tkanki podskórnej, w związku z tym górna warstwa skóry (naskórek) zapewnia ochronę przed zakażeniem. Aby zachorować, konieczne są tzw. czynniki predysponujące, np. grzybica, owrzodzenia itd.

Raz przebyta róża nie daje odporności. Wręcz przeciwnie - jej przechorowanie zwiększa ryzyko ponownych zakażeń i może powodować poważne zaburzenia ogólnoustrojowe.

Spis treści

 1. Róża (choroba skóry) - przyczyny
 2. Róża (choroba skóry) - objawy
 3. Róża (choroba skóry) - diagnostyka
 4. Róża (choroba skóry) - leczenie
 5. Róża - powikłania

Róża (choroba skóry) - przyczyny

Przyczyną choroby jest zakażenie bakteriami, najczęściej paciorkowcami, rzadziej gronkowcem złocistym. Do rozwoju stanu zapalnego może dojść poprzez zranienie skóry i zakażenie rany.

Róża (choroba skóry) - objawy

Stan zapalny objawia się bólem, zwiększonym uciepleniem, obrzękiem i tkliwością większego obszaru skóry, najczęściej kończyn (choć może pojawić się także na twarzy).

Cechą charakterystyczną choroby jest ciemnoczerwony, wręcz purpurowy odczyn skóry, który powiększa się z dnia na dzień. Ponadto współwystępują objawy ogólnoustrojowe, charakterystyczne dla stanu zapalnego, czyli:

które pozwalają odróżnić różę od zapalenia zakrzepowego żył powierzchownych kończyn dolnych.

Ponadto każdy typ choroby wyróżnia się jeszcze innymi objawami:

 • róża pęcherzowa - pęcherze, oddzielenie się naskórka wskutek gromadzenia się płynu wysiękowego w warstwie brodawkowej
 • róża krwotoczna – objawy krwotoczne (niewielkie krwawienia podskórne, pojedyncze, czerwone plamki)
 • róża zgorzelinowamartwica i zgorzel (gangrena, czyli rozkładu tkanek)
 • róża wędrująca – rozprzestrzenianie się stanu zapalnego za pomocą naczyń limfatycznych
 • róża nawrotowa – jakiś czas po zakończeniu choroby rumień zapalny pojawia się w tym samym miejscu na ciele
 • róża nowotworowa - odczyn zapalny może doprowadzić do rozwoju tzw. zespołów paraneoplastycznych (paranowotworowych), czyli zespołów objawów związanych z występowaniem nowotworu, ale nie bezpośrednio z jego działaniem

Róża (choroba skóry) - diagnostyka

Dermatolog, po przeprowadzeniu badań fizykalnych, powinien zlecić badania krwi (w tym testy immunologiczne - poziom antystreptolizyny O czyli ASO). Wykonuje się także USG dopplerowskie i angiografię kończyn dolnych w celu wykluczenia zakrzepicy żył dolnych.

Róża (choroba skóry) - leczenie

Leczenie róży jest procesem długotrwałym (trwa od 1 do 3 miesięcy) i polega na podawaniu choremu antybiotyków

Miejscowo stosuje się maści ichtiolowe.

Z reguły zmiany cofają się, nie pozostawiając blizn (wyjątkiem jest róża zgorzelinowa).

Róża - powikłania

Przeczytaj też: