Rumień zakaźny: przyczyny, objawy, leczenie

2020-05-20 7:26
Rumień zakaźny: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Rumień zakaźny, nazywany piątą chorobą, to infekcja wirusowa, na która zapadają dzieci między 2 a 12 rokiem życia.

Rumień zakaźny, nazywany piątą chorobą, to infekcja wirusowa, na która zapadają dzieci między 2 a 12 rokiem życia. Najwięcej zachorowań notuje się wiosną. Czerwona swędząca wysypka pojawia się najpierw na policzkach, z czasem obejmując inne części ciała. Sprawdź, jakie, prócz wysypki, są objawy zakażenia parwowirusem B19 i jak leczy się rumień zakaźny.

Rumień zakaźny (łac. erythema infectiosum, ang. fifth disease, choroba piąta) to choroba, którą wywołuje parwowirus B19, rozprzestrzeniającego się droga kropelkową. Najczęściej atakuje dzieci, ale może również pojawić się u osoby dorosłej. Nie zawsze chory odczuwa objawy choroby, ale zawsze zaraża innych. Należy pamiętać, że chory jest najbardziej zakaźny przed wystąpieniem wysypki. 

Duża część chorych przechodzi rumień zakaźny bezobjawowo.

Kobieta w ciąży, która miała kontakt z osobą chorą na rumień zakaźny, powinna skonsultować się z ginekologiem, nawet jeśli nie wystąpiły u niej żadne objawy zakażenia. To dlatego, że zakażenie parwowirusem B19 może doprowadzić do niedokrwistości wewnątrzmacicznej u dziecka i poronienia.

Trzeba też pamiętać, że zakażenie parwowirusem B19 u części pacjentów prowadzi do chwilowego zmniejszenia stężenia hemoglobiny. W rzadkich przypadkach może dojść do przełomu aplastycznego. To powikłanie, polegające na zahamowaniu rozwoju krwinek czerwonych.

Spis treści

  1. Rumień zakaźny: objawy
  2. Rumień zakaźny: leczenie
  3. Rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny: objawy

Pierwsze objawy rumienia zakaźnego przypominają objawy grypy. Sprawa staje się jasna, gdy pojawia się charakterystyczna, czerwono-fioletowa wysypka na policzkach, rozprzestrzeniająca się na ręce i nogi, niekiedy na całe ciało. Wysypka na twarzy, w przypadku rumienia zakaźnego, przybiera charakterystyczny kształt motyla. Wysypce towarzyszy świerzbienie skóry.

Charakterystyczne jest też to, że wysypka zwykle omija tułów i błony śluzowe - rozprzestrzenia się za to na kończynach. Do tego utrzymuje się stosunkowo długo, bo do dwóch tygodni, może znikać i pojawiać się ponownie np. pod wpływem zmian temperatury.

Dorośli przechodzą rumień zakaźny zwykle ciężej niż dzieci, jednak nie mają wysypki - do wymienionych objawów dołączają:

Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów, w razie wątpliwości może zlecić badania krwi. Jedyną pewną metodą potwierdzenia rumienia zakaźnego jest badanie na obecność przeciwciał przeciw wirusowi klasy IgM i IgG.

Rumień zakaźny: leczenie

Rumień zakaźny, jak większość chorób wirusowych, nie wymaga szczególnego leczenia. Zwykle stosuje się jedynie leki łagodzące objawy choroby.

W przypadku rumienia zakaźnego nie ma szczepionki, ale raz przebyty rumień zakaźny uodparnia na całe życie.

Rumień zakaźny w ciąży

Rumień zakaźny szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży: może dojść do zakażenia, a w efekcie do poronienia bądź obumarcia płodu. Ryzyko przeniesienia infekcji na dziecko wynosi około 5 procent.

Gdy infekcja płodu spowoduje ciężką anemię, można przeprowadzić transfuzję krwi w macicy. Ze względu na prawdopodobieństwo zarażenia płodu rumieniem kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać miejsc, w których może dojść do zarażenia infekcją.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.