Rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza. Jak go rozpoznać?

2020-05-06 17:09 Monika Majewska

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Przeczytaj albo posłuchaj, jak wygląda groźny rumień wędrujący i jak go leczyć.

Rumień po ukąszeniu kleszcza może być zmianą alergiczną lub toksyczno-zapalną, która nie wskazuje na obecność drobnoustrojów powodujących choroby odkleszczowe. Wysypka nie wystaje ponad poziom skóry, jest ciepła w dotyku i zwykle nie powoduje bólu czy uczucia swędzenia. Tego typu skórny odczyn alergiczny nigdy nie przekracza średnicy 5 cm i ustępuje po miesiącu, bez względu na to, czy podjęliśmy leczenie, czy też nie.

Posłuchaj, jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza - jak wygląda?

Rumień wędrujący, zwany także "bawolim okiem", jest wywołany przez bakterię Borrelia i jest jednym z objawów groźnej choroby odkleszczowej - boreliozy. Pojawia się zazwyczaj w ciągu 7-14 dni po ukąszeniu przez zarażonego tą bakterią kleszcza. Zazwyczaj samoistnie znika po okresie około 1 miesiąca. Jeśli pozostaje dłużej, świadczy to o rozsianiu się krętków czyli przejściu boreliozy skórnej do postaci wczesnej rozsianej.

Charakterystyczny rumień swoim wyglądem przypomina tarczę strzelniczą: w środku znajduje się owalna lub okrągła plamka po ukąszeniu tego pasożyta, po której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona obręcz, która z każdym dniem "wędruje" coraz dalej i staje się coraz większa. Rumieniu wędrującemu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne.

Trudno przegapić tego typu wysypkę, ponieważ średnica rumienia wędrującego wynosi min. 5 cm. Jest to cecha charakterystyczna, dzięki której możemy go odróżnić od znacznie mniejszego odczynu alergicznego pojawiającego się po ukłuciu kleszcza czy owada.

Należy jednak zaznaczyć, że rumień pojawia się jedynie u części (różne źródła podają, że u 30-40 proc.) osób ukąszonych przez zakażonego kleszcza. Jego brak nie oznacza więc, że nie doszło do zakażenia boreliozą.

KICK THE TICK® Expert - zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy
KICK THE TICK® Expert

Autor: KICK THE TICK®

materiał partnera

Zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy KICK THE TICK Expert (wyrób medyczny) składa się z aplikatora do zamrażania kleszczy oraz przyrządu do ich usuwania. Powoduje natychmiastowe zamrożenie pasożyta, zatrzymanie jego funkcji metabolicznych i umożliwia jego łatwe wyciągnięcie ze skóry. Dodatkowo tworzy na ciele kleszcza powłokę zabezpieczającą przed jego rozerwaniem podczas zabiegu. Użycie zestawu ogranicza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

  • Nie zawiera środków owadobójczych;
  • Przeznaczony do usuwania kleszczy u ludzi i zwierząt;
  • Można go stosować u dzieci już od 2. roku życia;
  • Pozwala na bezpieczne usunięcie do 40 kleszczy. 

Kleszcze - jak je przechytrzyć?

Co to jest borelioza?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

KICK THE TICK® Max Repelent Plus - środek odstraszający kleszcze
KICK THE TICK® Max Repelent Plus

Autor: KICK THE TICK®

materiał partnera

Oprócz właściwego stroju oraz zachowania szczególnej ostrożności warto w okresie zwiększonego ryzyka zakażenia chorobami odkleszczowymi zaopatrzyć się w środek odstraszający, np. spray Kick The Tick® Max Repelent Plus1). Trójskładnikowa formuła preparatu zapewnia ochronę przed kleszczami, ale również komarami i meszkami.

  • Zapewnia ochronę do 4 godzin;
  • Do stosowania bezpośrednio na skórę;
  • Można go stosować u dzieci już od 3. roku życia;
  • Nie zawiera silnych, toksycznych substancji – np. DEET.

1) Kick the Tick, Max Repelent Plus, spray przeciw kleszczom, komarom i meszkom, 200ml

Wskazania: odstraszanie komarów, meszek i kleszczy. Dla dorosłych i dzieci od 3. roku życia.

Dawkowanie: niewielką ilość repelentu należy rozpylić w odległości około 20 cm na miejsce narażone na ukąszenie. Na twarz nanosić pośrednio: nanieść repelent na dłoń, a następnie lekko natrzeć skórę. Stosować 1 raz dziennie u dzieci od 3. roku życia, 2 razy dziennie u dorosłych i dzieci od 12. roku życia.

Skład: substancja czynna: butyloacetyloaminopropionian etylu 10g/100g, ikarydyna 0,5g/100g, citriodiol 0,5g/100g.

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

Środki ostrożności: działa drażniąco na oczy. Skrajnie łatwo palny aerozol. Pojemnik pod ciśnieniem. Ogrzanie grozi wybuchem. Chronić przed dziećmi. Dokładnie umyć ręce po użyciu. Przechowywać z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni, źródeł iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu. Nie palić. Nie rozpylać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu. Nie przekłuwać ani nie spalać, nawet po zużyciu. Chronić przed światłem słonecznym. Nie wystawiać na działanie temperatury przekraczającej 50 stopni Celsjusza. Nie nanosić na dłonie dzieci. Nie wdychać par produktu. Stosować wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie spożywać. Nie nanosić na odzież.

Pierwsza pomoc: W przypadku niewłaściwego użycia oraz wystąpienia niepokojących dolegliwości skonsultować się z lekarzem. W kontakcie ze skórą: przemyć skórę dużą ilością wody z mydłem. W kontakcie z ustami: wypłukać usta wodą i popić dużą ilością wody. W przypadku dostania się do oczu: ostrożnie płukać wodą przez kilka minut. Wyjąć soczewki kontaktowe, jeżeli są i można je łatwo usunąć. Nadal płukać. Po narażeniu drogą oddechową: zapewnić dostęp świeżego powietrza, ciepło i spokój.

Producent:
ICB PHARMA
Moździerzowców 6a
Jaworzno

Czytaj też:

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
CzarnySzymon
|

Mam takie pytanie - czy jeśli kleszcz ugryzie w miejscu narażonym na ciągłe otarcia i podrażnienia, to ten niewielki stan zapalny może się rozlać i wyglądać jak rumień, choć bez obwódki?

Poszukiwacz
|

Chce tylko rzec ze to co robisz bierzesz na siebie psiknij sobie dezdorantem po oczach

Zofia Lipska
|

Kleszcze to straszne okropieństwo. Ja najbardziej się boję o dzieci, dlatego psikam ich zawsze przed wyjściem z domu preparatami ochronnymi przeciw kleszczom i komarom

Wop
|

Niestety borelioza w Polsce bywa nagminnie mylnie diagnozowana jako inna jednostka chorobowa. Brak rumienia nie oznacza,ze mozna sie cieszyc.
Boreliozie moga towarzyszyc bardzo rozne objawy. Ksiaz

M
|

Kleszcze powinno się złapać np. pensetką i wyciągać jednocześnie odkręcając go w lewą stronę. Wtedy powinien wyjść cały bez problemów.
Kleszcze wkręcają się w ciało więc trzeba je wykręcać.

PS. Z tego co wiem, kleszcza powinno wyjąć się w miarę jak najszybciej aby nie był dłużej niż dzień ponieważ nie zdąży wypluć do organizmu toksycznych substancji.

dr hause
|

Jeżeli nie masz rumienia , to nic ... samo odpadnie. A na razie się ciesz ... , masz dwie "główki"...

Harmonijka
|

Kleszcza łatwo przeoczyć, o czym się nie raz przekonałam... Dopóki był mały, zawsze myślałam, że to zwykłe krostki a potem BUM, odstaje takie obrzydlistwo od skóry. Dlatego warto zobaczyć jak wygląda kleszcz przed i po ugryzieniu

dawid
|

Niestety leki na boreliozę oraz testy nie są refundowane. NFZ płaci za test metodą ELSA, którego wiarygodność jest na poziomie 40%... Jak łaskawy lekarz zapisze antybiotyk na miesiąc, to jest wielka łaska. Niestety boreliozę leczy się miesiącami, a czasem nawet i latami... Mało kto wie, że oprócz boreliozy jest też kilka innych bakterii atypowych: chlamydia trachomatis, mykoplazmy, ureaplazmy... One dają podobne objawy, a droga zarażanie się nimi, wbrew opiniom lekarzy POZ, to niekończenie kontakty seksulane. Niestety medycyna w walce z bakteriami atypowymi jest na poziomie średniowiecza...

Anna
|

W nocy poczułam w spaniu pieczenie pod kolanem, w spaniu zdarłam nie myśląc że to kleszcz. Wstałam i załamałam się, sama wyciągnęłam do lusterka.Byłam w trakcie brania antybiotyków na inne schorzenie ale pokazałam to lekarzowi.Powstał rumień i wokół malutki krosteczki. Na drugi dzień w nocy okropne swędzenie.Tamte antybiotyki skończyłam lekarz dopisał mi jeszcze 10 szt, Mam inne schorzenia...a co dalej będzie z tym ukąszeniem nie wiem .....napiszę

Aaa
|

JA mam taką tarczę strzelnicza na grzbiecie stopy, wielkości 1,5 cm, koloru czerwonego. Jest już kilka miesięcy i pomału blednie. Ani mnie to nie bolało ani nie swedzialo Ani nie zrobił się żaden strupek. Zauważyłam to któregoś ranka i bardziej to przypomina tatuaż niż ślad po ukaszeniu.