Rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza. Jak go rozpoznać?

2021-04-07 12:15 Monika Majewska

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukłucia. W takiej sytuacji należy zdiagnozować, czy jest to reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza czy tzw. rumień wędrujący, który jest jednym z objawów zakażenia boreliozą. Przeczytaj albo posłuchaj, jak wygląda groźny rumień wędrujący i jak go leczyć.

Rumień po ukąszeniu kleszcza może być zmianą alergiczną lub toksyczno-zapalną, która nie wskazuje na obecność drobnoustrojów powodujących choroby odkleszczowe. Wysypka nie wystaje ponad poziom skóry, jest ciepła w dotyku i zwykle nie powoduje bólu czy uczucia swędzenia. Tego typu skórny odczyn alergiczny nigdy nie przekracza średnicy 5 cm i ustępuje po miesiącu, bez względu na to, czy podjęliśmy leczenie, czy też nie.

Spis treści

  1. Rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza - jak wygląda?
  2. Rumień wędrujący - leczenie
  3. Kleszcze - jak je przechytrzyć?

Rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza - jak wygląda?

Rumień wędrujący, zwany także "bawolim okiem", jest wywołany przez bakterię Borrelia i jest jednym z objawów groźnej choroby odkleszczowej - boreliozy. Pojawia się zazwyczaj w ciągu 7-14 dni po ukąszeniu przez zarażonego tą bakterią kleszcza. Zazwyczaj samoistnie znika po okresie około 1 miesiąca. Jeśli pozostaje dłużej, świadczy to o rozsianiu się krętków czyli przejściu boreliozy skórnej do postaci wczesnej rozsianej.

Charakterystyczny rumień swoim wyglądem przypomina tarczę strzelniczą: w środku znajduje się owalna lub okrągła plamka po ukąszeniu tego pasożyta, po której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona obręcz, która z każdym dniem "wędruje" coraz dalej i staje się coraz większa. Rumieniu wędrującemu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne.

Trudno przegapić tego typu wysypkę, ponieważ średnica rumienia wędrującego wynosi min. 5 cm. Jest to cecha charakterystyczna, dzięki której możemy go odróżnić od znacznie mniejszego odczynu alergicznego pojawiającego się po ukłuciu kleszcza czy owada.

Należy jednak zaznaczyć, że rumień pojawia się jedynie u części (różne źródła podają, że u 30-40 proc.) osób ukąszonych przez zakażonego kleszcza. Jego brak nie oznacza więc, że nie doszło do zakażenia boreliozą.

Rumień wędrujący - leczenie

Rumienia wędrującego się nie leczy - leczona musi być natomiast borelioza, której pierwszą oznaką może być rumień. Warto wiedzieć, że Im wcześniej zacznie się terapię, tym jest krótsza i daje większą szansę na całkowite wyleczenie. Szybko wyleczona borelioza nie zostawia bowiem szkód w organizmie. Boreliozę leczy się antybiotykami - w trakcie kuracji stosowane mogą być antybiotyki z grupy penicylin (amoksycyklina), tetracyklin (np. doksycyklina lub minocyklina) lub cefalosporyn (cefuroxim)

materiał partnera

Kleszcze - jak je przechytrzyć?

Co to jest borelioza?

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
CzarnySzymon
|

Mam takie pytanie - czy jeśli kleszcz ugryzie w miejscu narażonym na ciągłe otarcia i podrażnienia, to ten niewielki stan zapalny może się rozlać i wyglądać jak rumień, choć bez obwódki?

Poszukiwacz
|

Chce tylko rzec ze to co robisz bierzesz na siebie psiknij sobie dezdorantem po oczach

Zofia Lipska
|

Kleszcze to straszne okropieństwo. Ja najbardziej się boję o dzieci, dlatego psikam ich zawsze przed wyjściem z domu preparatami ochronnymi przeciw kleszczom i komarom

Wop
|

Niestety borelioza w Polsce bywa nagminnie mylnie diagnozowana jako inna jednostka chorobowa. Brak rumienia nie oznacza,ze mozna sie cieszyc.
Boreliozie moga towarzyszyc bardzo rozne objawy. Ksiaz

M
|

Kleszcze powinno się złapać np. pensetką i wyciągać jednocześnie odkręcając go w lewą stronę. Wtedy powinien wyjść cały bez problemów.
Kleszcze wkręcają się w ciało więc trzeba je wykręcać.

PS. Z tego co wiem, kleszcza powinno wyjąć się w miarę jak najszybciej aby nie był dłużej niż dzień ponieważ nie zdąży wypluć do organizmu toksycznych substancji.

dr hause
|

Jeżeli nie masz rumienia , to nic ... samo odpadnie. A na razie się ciesz ... , masz dwie "główki"...

Harmonijka
|

Kleszcza łatwo przeoczyć, o czym się nie raz przekonałam... Dopóki był mały, zawsze myślałam, że to zwykłe krostki a potem BUM, odstaje takie obrzydlistwo od skóry. Dlatego warto zobaczyć jak wygląda kleszcz przed i po ugryzieniu

dawid
|

Niestety leki na boreliozę oraz testy nie są refundowane. NFZ płaci za test metodą ELSA, którego wiarygodność jest na poziomie 40%... Jak łaskawy lekarz zapisze antybiotyk na miesiąc, to jest wielka łaska. Niestety boreliozę leczy się miesiącami, a czasem nawet i latami... Mało kto wie, że oprócz boreliozy jest też kilka innych bakterii atypowych: chlamydia trachomatis, mykoplazmy, ureaplazmy... One dają podobne objawy, a droga zarażanie się nimi, wbrew opiniom lekarzy POZ, to niekończenie kontakty seksulane. Niestety medycyna w walce z bakteriami atypowymi jest na poziomie średniowiecza...

Anna
|

W nocy poczułam w spaniu pieczenie pod kolanem, w spaniu zdarłam nie myśląc że to kleszcz. Wstałam i załamałam się, sama wyciągnęłam do lusterka.Byłam w trakcie brania antybiotyków na inne schorzenie ale pokazałam to lekarzowi.Powstał rumień i wokół malutki krosteczki. Na drugi dzień w nocy okropne swędzenie.Tamte antybiotyki skończyłam lekarz dopisał mi jeszcze 10 szt, Mam inne schorzenia...a co dalej będzie z tym ukąszeniem nie wiem .....napiszę

Aaa
|

JA mam taką tarczę strzelnicza na grzbiecie stopy, wielkości 1,5 cm, koloru czerwonego. Jest już kilka miesięcy i pomału blednie. Ani mnie to nie bolało ani nie swedzialo Ani nie zrobił się żaden strupek. Zauważyłam to któregoś ranka i bardziej to przypomina tatuaż niż ślad po ukaszeniu.