Choroby odkleszczowe: borelioza, babeszjoza, bartonelloza, KZM i inne

2021-04-22 13:47 Monika Majewska

Choroby odkleszczowe to nie tylko borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Lista chorób odkleszczowych jest znacznie dłuższa. Sprawdź, jakie choroby przenoszą kleszcze.

Choroby odkleszczowe to grupa chorób, które są przenoszone przez kleszcze. Najbardziej znanymi są borelioza, babeszjoza, bartonelloza, erlichioza. Jednak lista chorób odkleszczowych jest znacznie dłuższa. Większość z nich występuje na całym świecie, jednak niektóre diagnozuje się tylko w określonych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych.

Spis treści

 1. Choroby odkleszczowe: borelioza
 2. Choroby odkleszczowe: bartonella
 3. Choroby odkleszczowe: anaplazmoza granulocytarna
 4. Choroby odkleszczowe: babeszjoza
 5. Choroby odkleszczowe: kleszczowe zapalenie mózgu
 6. Choroby odkleszczowe - tularemia
 7. Choroby odkleszczowe - gorączka Q
 8. Neoerlichioza - nowa choroba odkleszczowa
 9. Inne choroby odkleszczowe

Choroby odkleszczowe: borelioza

Borelioza (Lyme borreliosos, Lyme disease) jest chorobą wywołaną przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi, afzelii i garinii przenoszone przez kleszcze Ixodes. Do zakażenia może dojść nie tylko podczas ukąszenia przez kleszcza, lecz także przez wtarcie znajdującego się na skórze kału kleszcza w zranione miejsce lub przez rozgniecenie kleszcza i wtarcie jego treści w zranioną skórę.

Choroby odkleszczowe: bartonella

Bartonelloza jest wywoływana przez dwa patogeny - Bartonella henselae i Bartonella quintana. Można się nią zarazić nie tylko w po ukąszeniu przez kleszcza, lecz także inne stawonogi żywiące się krwią.

Choroby odkleszczowe: anaplazmoza granulocytarna

Anaplazmoza granulocytarna (dawniej erlichioza) jest wywoływana przez patogen Anaplasma phagocytophilum. Choroba jest przenoszona zwłaszcza przez kleszcze z rodzaju Amblyomma i Ixodes. Najczęstszym wektorem zakażenia są nimfy, rzadziej dorosłe kleszcze. Do zakażenia człowieka dochodzi przez skórę, podczas żerowania kleszcza.

Choroby odkleszczowe: babeszjoza

Przyczyną babeszjozy (piroplazmozy) są bakterie Babesia divergensBabesia microt. Znaczny procent osób chorych na babeszjozę zamieszkuje tereny o intensywnej hodowli krów. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Babeszjoza może współistnieć z innymi chorobami odkleszczowymi. Ze względu na podobieństwo objawów ciężkiej postaci choroby do malarii, zwana jest "malarią północy".

Choroby odkleszczowe: kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie mózgu) to zespół neurologicznych komplikacji występujących po zakażeniu flawiwirusami przenoszonymi przez kleszcze.

Do zakażenia może dojść w wyniku ukąszenia przez zakażonego kleszcza (osobnika dorosłego, nimfę, niemal niewidoczną larwę) lub kontakt z jego zakażonymi płynami ustrojowymi. Choroba przenosi się także drogą pokarmową na skutek spożycia niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia.

Czytaj też: Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu

Choroby odkleszczowe - tularemia

Za tularemię odpowiada patogen Francisella tularensis. W Europie Centralnej nosicielami tej bakterii są kleszcze z rodzaju Dermacentor reticulatusIxodes ricinus. Rezerwuarem zarazka są małe gryzonie, myszy, szczury, wiewiórki, zające, króliki, lisy, zwierzęta domowe oraz stawonogi odżywiające się krwią.

Człowiek może się zarazić przez ukłucie zakażonych stawonogów np. kleszczy, poprzez kontakt bezpośredni (skóra, błony śluzowe), drogą pokarmową i wziewną.

Choroby odkleszczowe - gorączka Q

Gorączka Q to zakaźna i zaraźliwa choroba owiec i bydła wywoływana jest przez bakterię Coxiella burnetti. Do zakażenia u człowieka może dojść w wyniku nie tylko ukąszenia przez kleszcze, lecz także drogą pokarmową i oddechową (przez wdychanie aerozoli zawierających skażone cząstki kału, moczu lub mleka zwierząt). Do zakażenia, choć rzadko, może również dojść w wyniku kontaktu z chorym.

Osoby znajdujące się w grupie ryzyka zachorowania to hodowcy bydła, owiec, kóz, personel weterynaryjny i laboratoriów mikrobiologicznych, pracownicy rzeźni, mleczarni, przetwórni mięsa, pracownicy garbarni, handel skórami.

Kleszcze - jak uniknąć ukąszenia?

Neoerlichioza - nowa choroba odkleszczowa

W ciągu ostatnich lat w kilku krajach europejskich, np. w Szwecji, Niemczech, a także w Rosji, zidentyfikowano nowy patogen przenoszony przez kleszcze - Ixodes ricinus Candidatus jakim jest Neoehrlichia mikurensis, który wywołuje chorobę zwaną neoehrlichioza.

Pierwszy opis zachorowania na neoerlichiozę opublikowano w 2010 roku. Do tej pory na świecie opisano 23 przypadki, z czego 16 w Europie. Według naukowców z Sahlgrenska Academy, bakteria ta stanowi zagrożenie głównie dla chorych, którzy zażywają leki immunosupresyjne. Warto wiedzieć, że kleszcze Ixodes ricinus często występują także w Polsce.

Inne choroby odkleszczowe

Istnieje grupa chorób odkleszczowych, która jest przenoszona przez kleszcze występujące głównie w Ameryce Północnej (zwłaszcza w USA) i Azji, rzadziej w Europie.

 • gorączka plamista Gór Skalistych - przyczyną jest bakteria Rickettsia ricketsii, przenoszona przez kleszcza drzewnego, psiego i inne. Występuje głównie na terenie USA
 • dur powrotny - choroba wywoływana jest przez bakterię Borrelia recurrentis, która przenoszona jest przez kleszcze i wszy odzieżowe
 • kleszczowa gorączka Kolorado - to choroba występująca głównie na terenie Stanów Zjednoczonych, która wywołana jest przez Colitvirus, a przenoszona przez kleszcza drzewnego

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Urszula
|

Moja synowa po wielu badanich na rózne przyczyny bolącej i spuchnietej
kostki ,uslyszała diagnozę że na 95% to bolerioza,

chory na boreliozę
|

proszę przesłać ten artykuł do wiadomości lekarzy bo oni nie wiedzą o możliwości zakażenia przez inne choroby odkleszczowe poważnie nie żartuję - wg. lekarzy zakaźników - "koinfekcje odkleszczowe są tylko na podlasiu"

Anka
|

Z tego co piszesz to wygląda na bolerioze. Miałas napisac jak po wizycie u lekarza zakaźnego?

Raja
|

Ja podejrzewam u siebie tę chorobę, choć nigdy nie ulegałam psychozie kleszc zy, meszek itp... pierwsze kleszcze wyciągałam ze skóry 30 lat temu, dlatego wiem co to jest i nie bałam się konsekwencji. w ub. roku miałam 7 tych "panów" u siebie, nawet śmiałam się , że na 1000 osób na polanie czy w lesie, kleszcz wybierze mnie..tak je przyciągałam. Ale po jednym z ukąszeń pojawił się rumień, który zajął prawie całe udo..lekarz przepisał mi antybiotyki i dał skierowanie do przychodni chorób zakaźnych. Termin.... prawie rok. No cóż, jestem na świadczeniu przedemerytalnym (890 zeta) i prywatnie tego nie zrobię, jak dożyję to w czerwcu mam wyznaczoną wizytę. Czuję się fatalnie..3 zapalenia oskrzeli w przeciągu 2 m-cy, ból mięśni, skurcze nocne, poty takie że można koszulę wykręcać..jakby co to po 23 VI dam znać czy jest to to o czym mówimy.

mac93
|

Babeszjoza wywoływana jest przez Babesia, które są pierwotniakami, nie bakteriami. Dziękuję.

AWar
|

Szanowna Pani,
ja chorowałem na boreliozę 16 lat. Lekarze nic nie mogli rozpoznać. Przez przypadek w Internecie znalazsam opis tej choroby o rozpocząłem skuteczne leczenie. Trwało blisko rok. Wyleczył mnie, a potem wielu członków mojej rodziny (Mazury, Pomorze Gdańskie) lekarz specjalista z Bytomia Dr Tomasz Wielkoszyński (kontakt można znaleźć w Internecie) Niestety bardzo trudno o termin u tego lekarza. Bywało, że mnie przyjmował o 24 w nocy... Najlepszy kontakt przez Emaila. Zawsze krótko odpowiada.

Anna Majewska
|

Pani Bożeno Olejnik- proszę się ze mną skontaktować . mam namiar na specjalistę z Głogowa u ktorego leczy się mój teść (ma wszystkie te bakterie a antybiotyki sprowadzane sa z Niemiec bo u nas nie ma) . Ten specjalista sam choruje - wiec jest w temacie. Mój mail: anna.katarzyna.majewska@gmail.com

Bożena Olejnik
|

Jestem w 100 % pewna a może w 99% że mam którąś z tych chorób. Badania nie wykazały tego ale bylo tak. Po 3 dniu po pobycie w lesie podczas brania prysznicu wyczyłam na skórze pod ręką coś ostrego .To był maleńki kleszcz ktorego prawie nie było widać. Z początku myślałam ze to kolec z jerzyny ale domysliłam się że kuł by mnie wcześniej . z oporem ale udało mi si€ to wydłubać. Następnego dnia wyjechałam z Polski . A rumień był już widoczny . większy jak dno szklanki wypukły i miałam go ponad 2 miesiące. Zaraz od początku miałam złe samopoczucie pomimo że nie myslałam że to choroba odkleszczowa.to było z 9 lat temu i mało o niej słyszałam. Rano wstawałam zawsze z dreszczami a było ciepłe lato . temperatury nie miałam jedynie uczucie że mam.potem zaczęły boleć mnie stawy. Pierwsze ramiona potem biodra. Źle spałsm wierciłam się całe noce. Teraz w nocy spać nie mogę ale w dzień tak. Bardzo się pocę. Mam bóle mięśni i sztywność karku. Do łazienki w nocy idę po ścianie taka jestem obolała.Jak sie rozejdę jest lepiej. Skóra na karku ciągle obolała a często mam straszny ból taki jak by ktoś nacinał mi żyletką tą skórę w wielu miejscach karku ale bardzo króciutkie odcinki może 1-2 cm. Gubię się w orientacji w moim mieście. Jestem nie zdecydowana gdzie iść. Miewam straszne humory . jestem złośliwa wszystko mnie drażni potem nastrój się zmienia. Duźo słabiej widzę. Wiele dziwnych obiawów kojarzę z tą chorobą. Ale czy słusznie? Sama już głupia jestem . Chętnie zrobiłabym badanie ale takie które w 100 procentach wykluczy albo potwierdzi moje domniemania. Jestem tak słaba i coraz bardziej zmęczona jak nigdy. Od nie robienia nic też jestem zmęczona. Myślę że mam pełno tych bakterii bo przez tyle czasu się mnożą i odkładają gdzieś i niszczą mój organizm. Lekarz twierdzi że jak badanie wykazało że zdrowa to nie ma co leczyć. I tyle. Umrę zdrowa. Pora aby lekarze bardziej orientowali się w tej chorobie . słyszałam o przypadku lekarskiej diagnozy stwardnienia rozsianego a to byla borelioza. Dobrze ze ktoś dziewczynie podpowiedział że ma boreliozę i że badanie wyszło potwierdzające bo była na etapie słabego chodzenia i brała zbędne leki na stwardnienie . Makabra. Leczmy się sami wychodzi.

kura123
|

A może nie tylko boreliozę? Jest wiele chorób z ciężkimi objawami, szczególnie śmiertelnych. Trzeba wszystkim pomóc!

IOZN - Instytut Ochrony Zdrowi
|

Witam! Proszę każdego, komu nie jest obcy los chorych na boreliozę. Wesprzyjcie nas w walce o poprawę leczenia boreliozy w Polsce a także m.in. o lepszą i szybszą diagnostykę, refundację leków na boreliozę, edukację lekarzy. Zbieramy podpisy do petycji dla Ministra Zdrowia. Każdy głos się liczy. Swój podpis możesz złożyć tu: http://petycje.iozn.pl/bore... Dziękuję z góry, Faustyna Guzowska, przewodnicząca polskiego Instytutu Ochrony Zdrowia Naturalnego, www.iozn.pl