Kleszczowa gorączka Kolorado - objawy i leczenie

2020-04-27 10:07

Kleszczowa gorączka Kolorado (Colorado Tick Fever - CTF) to choroba odkleszczowa, która występuje głównie w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jakie są objawy kleszczowej gorączki Kolorado? Na czym polega leczenie?

Kleszczowa gorączka Kolorado - objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Kleszczowa gorączka Kolorado - objawy i leczenie

Spis treści

  1. Kleszczowa gorączka Kolorado - objawy
  2. Kleszczowa gorączka Kolorado - diagnostyka
  3. Kleszczowa gorączka Kolorado - leczenie
  4. Kleszczowa gorączka Kolorado - zapobieganie

Kleszczowa gorączka Kolorado (Colorado Tick Fever - CTF) to choroba odkleszczowa, która występuje głównie w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Kanady. Choroba wywołana jest przez Coltivirus, który przenoszony jest przez kleszcza drzewnego (Dermacentor andersoni). Wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka z wyjątkiem rzadkich przypadków podczas transfuzji krwi.

Kleszczowa gorączka Kolorado - objawy

Okres inkubacji (od ugryzienia przez kleszcza do pojawienia się objawów choroby) wynosi od 1 do 14 dni. Po tym czasie pojawiają się objawy, takie jak:

Niektórzy pacjenci mają dodatkowo objawy, takie jak:

Około połowa pacjentów ma gorączkę "dwufazową". Oznacza to, że gorączka trwa przez klika dni, potem ustępuje i pacjent czuje się lepiej, a następnie znów pojawia się gorączka i inne objawy choroby.

W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg i pacjent całkowicie zdrowieje. Jednak uczucie zmęczenia może utrzymywać się przez kilka tygodni.

W rzadkich przypadkach może rozwinąć się cięższa postać choroby, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy z objawami, które obejmują m.in. sztywność szyi.

Kleszczowa gorączka Kolorado - diagnostyka

Wykonuje się badania krwi w celu znalezienia przeciwciała przeciwko wirusowi we krwi lub wykrycia materiału genetycznego wirusa.

Kleszczowa gorączka Kolorado - leczenie

Nie ma leczenia przyczynowego kleszczowej gorączki Kolorado. Aby złagodzić objawy choroby, można stosować leki przeciwgorączkowe i leki przeciwbólowe. Osoby z cięższą postacią choroby mogą wymagać hospitalizacji.

Kleszczowa gorączka Kolorado - zapobieganie

Nie ma szczepionki zapobiegającej CTF. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest zmniejszenie ryzyka ukąszenia przez kleszcze.

Czytaj też:

Źródło: www.cdc.gov