Gorączka plamista Gór Skalistych - objawy i leczenie

2018-09-11 17:34 Monika Majewska

Gorączka plamista Gór Skalistych to potencjalnie śmiertelna choroba odkleszczowa, która występuje głównie w Ameryce Północnej - USA i Kanadzie. Gorączka plamista Gór Skalistych jest wywołana przez bakterie Rickettsia rickettsii, które przenoszą kleszcze. Jakie są objawy gorączki plamistej Gór Skalistych? Na czym polega leczenie?

Gorączka plamista Gór Skalistych to ostra, zakaźna choroba odkleszczowa wywoływana przez bakterie - riketsje Rickettsia rickettsii.

Gorączka plamista Gór Skalistych należy do grupy riketsjoz. Riketsjozy stanowią grupę ostrych chorób gorączkowych, wywołanych przez riketsje - różne gatunki bakterii należących do rzędu Rickettsiales. Ich przebieg kliniczny może być podobny, tym niemniej cechy epidemiologiczne i etiologiczne są dosyć odmienne.

  • grupa durów wysypkowych - dur wysypkowy epidemiczny, sporadyczny i szczurzy
  • grupa gorączek plamistych: gorączka plamista Gór Skalistych, gorączka śródziemnomorska, północno-azjatycka gorączka kleszczowa, ospa riketsjozowa, dur kleszczowy z Queensland, dur zaroślowy
  • zakażenia wywołane przez drobnoustroje z rodzaju Coxiella, Bartonella, Anaplasma

Gorączka plamista Gór Skalistych jest zgłaszana w Stanach Zjednoczonych od lat 20. XX wieku.

Gorączka plamista Gór Skalistych - drogi zakażenia

Bakterie Rickettsia rickettsii są przenoszone przez kilka gatunków kleszczy - głównie przez gatunki kleszczy Dermacentor (Dermacentor variabilis, Dermacentor andersoni). Są one najważniejszymi wektorami tego patogenu w Ameryce Północnej.

Stanami USA, w których odnotowuje się największą liczbę zachorowań na milion mieszkańców, są Północna Karolina, Oklahoma, Arkansas, Tennessee i Missouri. W nich odnotowuje się 60 proc. przypadków choroby.

Z kolei w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych (a także w części Meksyku) choroba jest przenoszona głównie przez kleszcza psiego (Rhipicephalus sanguineus).

Do ugryzienia przez zakażonego kleszcza i rozwoju choroby może dojść przez cały rok, jednak sezon przypada na wiosnę i lato, ze szczytem w czerwcu i lipcu. Jednak ta sezonowość różni się nieco w różnych regionach kraju ze względu na klimat i wektory szczepów. W Arizonie, gdzie transmisja jest związana z kleszczem psim, szczyt zachorowalności zaczyna się od kwietnia i trwa do października.

W grupie zwiększonego ryzyka są osoby mające częsty kontakt z psami, zamieszkujące w pobliżu obszarów zalesionych lub obszarów o wysokiej trawie.

Gorączka plamista Gór Skalistych - objawy

Objawy gorączki plamistej Gór Skalistych pojawiają się w ciągu 2-14 dni od ukąszenia przez kleszcza:

Wysypka w przebiegu gorączki plamistej Gór Skalistych

Źródło: youtube.com/Carlsson

Ważne

Gorączka Gór Skalistych - powikłania

W przypadkach nieleczonej choroby (lub leczonej nieprawidłowo) śmiertelność sięga nawet 6 proc., a przyczyną zgonu może być rozwijająca się niewydolność oddechowa, niewydolność wątroby, niewydolność nerek i niewydolność serca.

Gorączka plamista Gór Skalistych - diagnostyka

Rozmowa z pacjentem pełni olbrzymią rolę ze względu na geograficzne uwarunkowania występowania poszczególnych jednostek chorobowych, a także wektorów przenoszących riketsje. Poza tym należy wykona badania laboratoryjne:

  • zazwyczaj test immunofluorescencji (należy pamiętać o tym, że przeciwciała pojawiają się 7-10 dni od wystąpienia ogólnych objawów chorobowych)
  • PCR – wynik dodatni przed pojawieniem się przeciwciał, rodzaj materiału zależy od rodzaju jednostki chorobowej (podejrzewanej), np. krew, biopsja skóry czy strup (np. afrykańska gorączka kleszczowa)
  • hodowla komórkowa (podłoża swoiste
  • badanie PCR w oparciu o hodowle komórkowe wymazów ze skóry

Gorączka plamista Gór Skalistych - leczenie

Leczenie gorączki plamistej gór skalistych polega na podawaniu antybiotyków - doksycykliny 100mg 2x/dobę przez 5-10 dni. Leczenie jest najskuteczniejsze, jeśli zostanie rozpoczęta w ciągu 5 dni od pojawienia się objawów.

Źródło:

Rocky Mountain Spotted Fever (RMSF), https://www.cdc.gov/rmsf/symptoms/index.html

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE