Anaplazmoza to choroba odkleszczowa. Objawy i leczenie anaplazmozy

2020-04-29 8:52 Monika Majewska

Anaplazmoza to, podobnie jak borelioza czy babeszjoza, choroba przenoszona przez kleszcze. W 2/3 przypadków przebiega ona bezobjawowo, jednak u niektórych osób może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności krążenia, a dalej do niewydolności wielonarządowej i śmieci. Jakie są przyczyny i objawy anaplazmozy? Jak przebiega jej leczenie? Kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg choroby?

Spis treści:

 1. Anaplazmoza - przyczyny
 2. Anaplazmoza - jak dochodzi do zakażenia?
 3. Anaplazmoza - objawy
 4. Anaplazmoza - diagnoza
 5. Anaplazmoza - leczenie

Anaplazmoza, a dokładnie ludzka anaplazmoza granulocytarna, to choroba odkleszczowa. Oznacza to, że do zakażenia dochodzi poprzez ugryzienie przez kleszcza. Anaplazmoza jest bardzo rzadko diagnozowaną chorobą - w Polsce do 2004 roku odnotowano zaledwie 3 przypadki. Częściej rozpoznaje się inne choroby przenoszone przez kleszcze - boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Anaplazmoza - przyczyny

Przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Gram-ujemną Anaplasma phagocytophium. Jednak nie dostaje się ona do organizmu człowieka bezpośrednio, lecz za pośrednictwem innych organizmów - tzw. wektorów, które są nosicielami tej bakterii. W omawianym przypadku wektorami są kleszcze (zwykle z rodzaju Amblyomma i Ixodes). 

Z badań naukowych wynika, że w Europie zakażenie kleszczy bakteriami A. phagocytophilum waha się od kilku do kilkudziesięciu procent.

Anaplazmoza - jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi poprzez ugryzienie przez kleszcza, przy czym częściej atakują nimfy (forma przejściowa kleszcza) niż dorosłe osobniki. Nimfy potrzebują bowiem krwi człowieka, by przemienić się w dojrzałą postać. W przeciwnym razie nie przeżyją.

Nimfy wspinają się na trawy i krzewy na wysokość zaledwie 10-15 cm, gdyż na więcej nie mają siły (dorosłe kleszcze mogą się wspiąć na wysokość nawet do 70 cm) i są praktycznie niezauważalne, gdyż przypominają małą, czarną kropkę. Do zakażenia najczęściej dochodzi od maja do lipca.

Anaplazmoza - objawy

Po dostaniu się do organizmu bakteria wędruje z krwią do szpiku kostnego, a tam w neutrofilach (inaczej granulocytach obojętnochłonnych, czyli białych krwinkach) zaczyna się namnażać. W 60 proc. przypadków choroba przebiega bezobjawowo.

W pozostałych pojawiają się mało charakterystyczne objawy, które przypominają symptomy grypy:

   U niektórych pacjentów obserwuje się objawy ze strony układu pokarmowego:

   a także zapalenie płuc z zaburzeniem oddychania lub niewydolność nerek czy objawy neurologiczne (m.in. drgawki).

   Kleszcze - jak je przechytrzyć?

   Ważne

   Anaplazmoza może doprowadzić do śmierci

   Przebieg zakażenia i nasilenie objawów może mieć różny charakter, od postaci bezobjawowych do bardzo ciężkich. W tym ostatnim przypadku może dojść do wykrzepiania węwnątrznaczyniowego, które powoduje zamknięcie naczyń, a co za tym idzie - blokadę przepływu krwi, a dalej niewydolność wielonarządową i śmierć. Ryzyko to wzrasta szczególnie u osób:

   Śmiertelność waha się w granicach 2–10 proc.

   Dr Piotr Gryglas: Kleszcze przenoszą m.in. anaplazmozę

   Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

   Anaplazmoza - diagnoza

   W rozpoznaniu anaplazmozy kluczową rolę odgrywają testy serologiczne, które wykrywają obecność przeciwciał skierowanych przeciwko bakterii A. phagocytophilum. Badania krwi wskazują także na trombocytopenię (małopłytkowość) i leukopenię.

   Testem z wyboru jest test immunofluorescencji pośredniej, który wykrywa swoiste przeciwciała klasy IgG.

   Anaplazmoza - leczenie

   Choremu podaje się antybiotyki z grupy tetracyklin (np. doksycyklina lub tetracyklina), które działają bardzo szybko.

   Czytaj też:

   To ci się przyda

   Anaplazmoza - jak zapobiegać?

   • najlepiej unikać kontaktu z kleszczami, czyli spacerów po lasach itp. Jeśli jednak już się na niego zdecydujemy, należy założyć koszulę z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty. Nie można zapomnieć o nakryciu głowy;
   • konieczne jest stosowanie środków odstraszających kleszcze (odpowiednie repelenty);
   • po spacerze w lesie należy sprawdzać ciało, zwłaszcza w zgięciach stawowych, głowie, rękach, nogach, pachwinach;
   • w przypadku ukąszenia kleszcza należy szybko i prawidłowo usunąć go ze skóry.

    SPRAWDŹ>> Jak usunąć kleszcza krok po kroku

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    KOMENTARZE
    asd
    |

    Badanie biorezonansowe??? to są jakieś żarty?

    do "dobrusiu"
    |

    rezonans z kontrastem pokazuje uszkodzenia demielinizacyjne w rdzeniu kręgowym i mózgu

    dobrusiu
    |

    rezonans nie pokazuje choroby na borelioze

    witia24
    |

    OPisz dokladnie to badanie biorezonansowe

    dobrusia
    |

    Przeszłam przez to nieszczęście... Borelioza była straszna, przez nią boję się wchodzić do lasów i parków!!! Kleszcze przyprawiają mnie o gęsią skórkę!!! Wszystko przez lekarzy, którzy nie potrafią odpowiednio zdiagnozować choroby, odpowiednio wcześnie. Musiałam na własną rękę szukać ratunku, robiłam badanie biorezonansowe, dopiero na nim wyszło czarno na białym co mi dolega...