Rumień nagły - trzydniówka - objawy i leczenie

2022-04-22 13:34

Rumień nagły (trzydniówka, gorączka trzydniowa) to choroba zakaźna atakująca przede wszystkim dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest nagła, bardzo wysoka gorączka. Sprawdź, co robić, gdy dziecko zachoruje na rumień nagły.

Rumień nagły czyli trzydniówka atakuje przede wszystkim najmłodsze dzieci
Autor: Getty Images

Rumień nagły (gorączka trzydniowa, trzydniówka, choroba szósta, łac. exanthema subitum) to choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa HHV-6 i HHV-7. Eksperci szacują, że trzydniówka jest najczęstszą infekcją wieku niemowlęcego i aż połowa przypadków gorączki u dzieci jest spowodowana właśnie przez nią.

Trzydniówka wylęga się od 5 do 15 dni, a jej zakaźność jest duża. Niestety, nie można jej zapobiec, ale na szczęście jest chorobą niegroźną i właściwie nigdy nie powoduje powikłań.

Spis treści

  1. Rumień nagły: objawy
  2. Rumień nagły: wysypka
  3. Rumień nagły: leczenie
Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Rumień nagły: objawy

Pierwszym objawem rumienia nagłego jest niespodziewane pojawienie się bardzo wysokiej gorączki - osiągającej nawet 40 st.C; która utrzymuje się przez 2-4 dni.

Nie towarzyszą jej inne objawy, tj. kaszel czy katar ani też badanie moczu nie wykazuje np. infekcji układu moczowego.

Czasem można zaobserwować powiększone obwodowe węzły chłonne i może pojawić się biegunka. Gorączka zwykle utrzymuje się trzy dni, stąd rumień nagły nazywany jest gorączką trzydniową lub trzydniówką. Gdy wysoka temperatura sama ustąpi, na skórze pojawia się wysypka - drobna, bladoróżowa, która dość szybko znika.

Rumień nagły: wysypka

Wysypka towarzysząca rumieniowi nagłemu przypomina tę, jaka występuje podczas różyczki - malutkie czerwone plamki lub grudki na tułowiu i szyi, nieco rzadziej na twarzy i sporadycznie na kończynach.

Charakterystyczne w przypadku wysypki towarzyszącej trzydniówce jest to, że zanika ona po uciśnięciu.

Wysypka nie ma charakteru wysiękowego, więc nie trzeba jej niczym smarować, nie występują też nadkażenia bakteryjne. Już po kilku-, kilkunastu godzinach wysypka blednie i całkowicie ustępuje.

Rumień nagły: leczenie

W leczeniu rumienia nagłego wykorzystuje się jedynie leki do obniżania wysokiej gorączki, by nie dopuścić do wystąpienia drgawek.

Trzeba również pamiętać o podawaniu dziecku odpowiedniej ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia.

Jeśli leki przeciwgorączkowe działają, a nie ma innych niepokojących objawów, z wizytą u lekarza można poczekać, jednak gdy dziecko nie reaguje na leki obniżające gorączkę, lub wystąpią jakiekolwiek inne budzące niepokój objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą.

By potwierdzić diagnozę, można (najlepiej w trzecim dniu od wystąpienia objawów) wykonać morfologię z rozmazem, OB i CRP.

Badanie w kierunku specyficznych przeciwciał wykonuje się rzadko.

Przeczytaj też: