Antystreptolizyna (ASO) - badanie, które tropi paciorkowce i chorobę reumatyczną

ASO (antystreptoliza) to przeciwciała blokujące działanie jednego z enzymów paciorkowcowych (streptolizyny O). Odczyn ASO jest wykorzystywany do potwierdzania przebytego zakażenia paciorkowcowego (angina paciorkowcowa) oraz w diagnostyce choroby reumatycznej.

Badanie ASO to analiza surowicy krwi, ma na celu wykrycie trwającego lub niedawno przebytego zakażenia paciorkowcem grupy A (Streptococcus pyogenes), które jest jedną z najczęstszych przyczyn m.in. ostrego zapalenia gardła, zakażeń skóry, zapalenia migdałków (anginy), zapalenia płuc i szkarlatyny. Poza tym 10 spośród  80 serotypów paciorkowca ma właściwości reumatogenne, czyli że zakażenie nimi może być przyczyną choroby reumatycznej. Badanie poziomu ASO jest szczególnie przydatne w diagnostyce ostrego zapalenia wsierdzia, streptokokowego szoku toksycznego, ostrej gorączki reumatycznej i ostrego zapalenia kłębuszkowego nerek. Czułość kliniczna badania  wynosi 50-80 procent.

Kiedy wykonuje się badania ASO

  • aby ustalić czy mamy do czynienia ze świeżym zakażeniem paciorkowcowym grupy A (Streptococcus pyogenes)
  • aby rozpoznać powikłania takie jak choroba reumatyczna czy zapalenie kłębuszków nerkowych po przebytej infekcji paciorkowcem typu A

ASO pojawiają się w surowicy krwi w czasie infekcji paciorkowcami. Streptolizyna "O" jest dość silnym antygenem wyzwalającym u zakażonego człowieka tworzenie antystreptolizyn. Obecność antystreptolizyn w surowicy krwi jest podstawą odczynu antystreptolizynowego, badania serologicznego o dużym znaczeniu w diagnostyce schorzeń paciorkowcowych. Krew do badania pobiera się z żyły łokciowej. Za znamienny uważa się poziom antystreptolizyny O we krwi powyżej 200j.

Co oznacza ujemny wynik testu?

Ujemny wynik testu lub bardzo niskie stężenie przeciwciał ASO oznacza, że pacjent prawdopodobnie nie przechodził w ostatnim okresie zakażenia paciorkowcem z grupy A zwłaszcza, gdy wyniki w obu pobranych próbkach są ujemne lub ilość przeciwciał ASO jest minimalna.

Co oznacza za wysoki poziom przeciwciał ASO?

Przeciwciała ASO pojawiają się w surowicy w ciągu 7-21 dni po zakażeniu paciorkowcem, a najwyższe ich stężenie odnotowuje się w 3 do 6 tygodnia po zakażeniu. W związku z tym wysoki lub narastający poziom przeciwciał ASO oznacza duże prawdopodobieństwo trwającego zakażenia paciorkowcem z grupy A. Wysoki poziom przeciwciał ASO, który następnie obniża się, wskazuje na przebyte, ustępujące zakażenie.

Ważne

Około 20 procent chorych nie jest zdolnych do wytwarzania ASO w mierzalnej ilości, a około 5 procent zdrowych ludzi ma miano ASO stale podwyższone.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Joanna
|

ASO non stop wysokie

wercia
|

dzieki za ta odpowiedz, to cenna wskazówka

Margot
|

Nasza 5-cio latka rownież i została jej przepisana dwutygodniowa terapia antybiotykowa. Jest w jej trakcie. Po antybiotyku mamy odczekać kolejne 2 tygodnie i powtórzyć badanie krwi. Co nas najbardziej martwi, to to, że Mała nadal się budzi co którąś noc płacząc, że boli ją kolanko...

Ania
|

Witam moja córka ma 5 lat dziś odebrałam wyniki Asi ma 850 pomóżcie co mam dalej z tym robić

ewa12
|

Mój 6-letni syn miał bardzo przekroczone normy ASO i gorączkę reumatyczną. Nie wyraziłam zgody na leczenie miesiącami antybiotykami. Szukałam przyczyny zakażenia i znalazłam. ZEPSUTE ZĘBY zakażają paciorkowcem. Po wyleczeniu zębów poziom ASO spadł do normy :)
Leczenie trwało 2 miesiące, codziennie. prywatnie i kosztowało sporo pieniędzy, ale było warto. Antybiotyk nie wyleczyłby zębów.

Jagoda
|

Mi wyszły paciorkowce przy ciąży i nie wiem do jakiego lekarza z tym iść bo u mojego pediatry mówię o tym a ona cisza jakbym nic nie mówiła

Aga
|

Mój syn miał 1500 ASo, a co za tym idzie zapalenie serca i arytmie serca, po 3 miesiacach kuracji ospen ASO spadlo do 980 i co dalej?

MAGDA
|

MÓJ SYN MA 2217 ASO I NIC PONIM NIE WIDAĆ WYSZLO PRZY KONTROLNYCH BADANIACH.

Ja
|

Ja mam 700 i mam aciorkowiec czuję ssię bardzo dobrze ale tyle czasu biorę jjuż antybiotyki...

Ona
|

Strzałką do góry na wynikach labolatoryjnych oznacza się górną granicę normy i wszystkie wartości powyżej. Czyli niby norma, ale już nie wiele brakuje do jej przekroczenia.