Badania krwi: 6 powodów, by zbadać krew

Myślisz, że tylko skomplikowana diagnostyka pozwoli odkryć prawdę o twoim zdrowiu? Okazuje się, że do postawienia trafnej diagnozy bardzo często wystarczy zrobić proste badanie krwi. Kiedy na pewno dobrze jest zbadać krew?

Zrób badania krwi, jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie

Nadmiar obowiązków oraz ciężka praca fizyczna mogą być przyczyną dokuczliwego zmęczenia. Jeśli jednak prowadzisz unormowany tryb życia, nie zarywasz nocy i prawidłowo się odżywiasz, po dwóch dniach wszystko powinno wrócić do normy. Kiedy zmęczenie się przedłuża, zbadaj sobie krew. Bardzo możliwe, że twój organizm jest osłabiony, zmaga się z infekcją, na co wskazywać będzie za duża liczba białych krwinek i wysoki opad. Jeśli zaś okaże się, że OB jest prawidłowe, ale masz za mało czerwonych krwinek i niski poziom hemoglobiny, może to świadczyć o niedokrwistości, czyli anemii. Rozwija się ona często przy obfitych miesiączkach. W takim przypadku nie poprzestawaj na badaniu krwi. Idź też do ginekologa, bo przyczyną obfitych miesiączek bywają mięśniaki. Za mała liczba czerwonych krwinek i niski poziom hemoglobiny mogą się objawiać wypadaniem włosów. Taki stan dowodzi, że brak ci żelaza. Nie przyjmuj jednak preparatów z tym pierwiastkiem bez uzgodnienia z lekarzem.

Zrób badania krwi, jeśli tracisz na wadze

Apetyt dopisuje, a ty wciąż tracisz na wadze. W dodatku jesteś podenerwowana, szybko się męczysz i stale (nawet w chłodne dni) jest ci gorąco. W takim przypadku warto nie tylko zrobić morfologię, ale też oznaczyć stężenie hormonów tarczycy: TSH, T3 i T4. Ich nieprawidłowy poziom (za wysoki lub za niski) oraz niski poziom cholesterolu to znak, że tarczyca źle pracuje. Jeżeli wyniki badań tarczycowych są dobre, zgłoś się do lekarza. Nieuzasadniona utrata wagi może sygnalizować także postępującą chorobę nowotworową.

Jak przygotować się do badania krwi? [#TOWIDEO]

Zrób badania krwi, jeśli masz siniaki i pragnienie

Kiedy po lekkim uderzeniu lub mocniejszym uścisku robią ci się siniaki, zrób badanie krwi na krzepliwość. Poproś też w laboratorium, by sprawdzono, czy masz właściwy poziom cukru, bo skłonność do siniaków bywa jednym z objawów cukrzycy. Tak samo należy postąpić, gdy stale odczuwasz pragnienie. Zwykle dowodzi to złej tolerancji cukrów, zwłaszcza jeśli poza pragnieniem dokucza ci osłabienie i często miewasz infekcje błon śluzowych (np. pleśniawki). Zbyt wysoki poziom cukru w surowicy krwi zwykle jest sygnałem, że cierpisz na cukrzycę.

Zrób badania krwi, jeśli lubisz tłuste jedzenie

Masz nadwagę, ale i tak ciągle sięgasz po różne smakołyki, zwłaszcza tłuste mięsa i wędliny. Żeby przekonać się, czy nie ma to zgubnego wpływu na twój organizm, zrób tzw. lipidogram. Nieprawidłowy wynik badania oznacza poważne ryzyko rozwoju miażdżycy i kłopotów z sercem. O skłonności do schorzeń serca i miażdżycy będzie świadczył także zanik talii, czyli tzw. otyłość brzuszna. Sylwetka przypomina kształtem jabłko. W takiej sytuacji jak najszybciej zbadaj krew. Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów zwiększa ryzyko zachorowania.

Zrób badania krwi, jeśli dokuczają ci stawy

Bóle stawów mogą być spowodowane nie tylko zmianami zwyrodnieniowymi, lecz także towarzyszyć infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Warto wtedy zrobić morfologię i skontrolować poziom tzw. białka C-reaktywnego. Gdy będzie go więcej, niż przewiduje norma, i OB również przekroczy dopuszczalne wartości, można podejrzewać, że w organizmie toczy się ostry stan zapalny, a znalezienie przyczyny złego samopoczucia wymaga przeprowadzenia dokładniejszych badań. Twoją uwagę powinny także zwrócić powracające stany zapalne gardła. Mogą sygnalizować choroby całego organizmu, np. zaburzenia odporności, białaczkę. W takim przypadku analiza krwi musi być wykonana wraz z rozmazem. Charakterystyczny wygląd limfocytów da odpowiedź, co się dzieje w organizmie.

Zrób badania krwi, jeśli pijesz alkohol

Jeden kieliszek wina dziennie służy zdrowiu, jednak mocniejsze trunki i do tego pite w znacznych ilościach źle wpływają na stan i pracę wątroby. Sygnałem, że wątroba sobie nie radzi, jest charakterystyczne zażółcenie białek oczu i skóry oraz ciemna barwa moczu. Zwykle wtedy z surowicy krwi oznacza się poziom bilirubiny (sprawna wątroba wydala ją z żółcią). Sprawdza się też obecność enzymów wątrobowych. Niewielkie odchylenie od normy świadczy o uszkodzeniu wątroby, znaczne – o postępującej marskości. Zbyt niski poziom białek (protrombiny i albumin) sugeruje zaburzenia w jej funkcjonowaniu. Obecność amoniaku wskazuje natomiast na ciężkie uszkodzenie wątroby. Takie same objawy i uszkodzenia tego narządu czasami powodują zbyt często przyjmowane środki przeciwbólowe. Leki te, nawet jeśli są sprzedawane bez recepty, mogą uzależniać i uszkadzać wątrobę. Żeby dowieść, czy tak się nie stało, należy zbadać poziom enzymów wątrobowych – AspAT i AIAT.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Maria
|

Takie badania są bardzo ważne. Wszelkie zmiany rzeczywiście widać w pierwszej kolejności we krwi i tego powinniśmy się trzymać, do tego dążyć, wykonywać je regularnie. Niestety większość o tym po prostu zapomina. A wystarczy wybrać się po prostu o Laboratorium, np. przy ul. KEN 96. Badania robią od ręki. Wyniki otrzymujemy dość szybko, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością, ale i bardzo ważne. Jeśli zostanie wykryta jakakolwiek choroba, szybko możemy podjąć się leczenia.

gwiazda
|

każdy człowiek powninie miec zapewnioną opiekę lekarską idostep do podstatwowych badan lekarskich tak się jednak nie dzieje w przypadku naszej słuzby zdrowia, jelsi sami nie zadbamy o swoje zdrowei chociazby w ten sposób że wykupimy sobie pakiet w prywatnych szpitalach to obawiam sie ze na państowową opiekę lekarska nie mamy co liczyć.

Agata
|

to świadczy o d......! i całkowitym braku odpowiedzialności za pacjenta i kompletnym olewaniu pacjenta tak właśnie jest sama się o tym przekonałam jak idzie się do lekarza to trzeba najpierw sporo postudiować medycyny później takiemu d.... zrobić wykład z medycyny a na koniec wymusić skierowanie na badania tak wymusić bo lekarze tylko martwią się ile im odbierze zarobku NFZ za wystawione skierowania do badań i tylko tyle potrafią powiedzieć, że badania są z ich kieszeni co za bezczelność za badania my mamy ściągane ogromne składki do Zus co miesiąc

gwiazda13210
|

Badanie krwi jest bardzo ważne.Przekonałam się o tym sama,gdy mojemu synkowi zaczeły robić się siniaki,nawet po lekkim naciśnięciu lub uderzeniu.Pierwsze to było pytanie lekarza rodzinnego,czy ktoś nie bije dziecko,gdyż siniaki miał na rękach i pośladkach.Dziecko bardzo żywe,wesołe nic nie wskazywało na to że może być chore(prucz siniaków okaz zdrowia)Po zrobieniu morfologi,okazało się,że dziecko jest chore.Stwierdzono bardzo niski poziom płytek 37tyś.(noram od 150).teraz jest leczony w szpitalu kinicznym w Warszawie.Stwierdzono małopłytkowość .Niestety ma niski poziom płytek lecz teraz wiemy czego mamy unikac i jak pomogać dziecku.Dzięki zwyklemy badaniu krwi nasze dziecko ma szanse na w miarę normalne życie(nie wiem co,by mogło być gdybyśmy nie zrobili tego badania)