Zanokcica nie zawsze jest niegroźną zmianą. Poznaj przyczyny, objawy, leczenie

2022-05-30 12:25

Zanokcica dotyczy wału paznokciowego, czyli fałdu skóry otaczającego paznokieć. Może pojawiać się jako naciek zapalny lub ropień. Zwykle powinna być leczona, gdyż może przeobrazić się w postać przewlekłą. Dowiedz się, jak wyleczyć zanokcicę.

paznokcie z zanokcicą
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego powstaje zanokcica? - przyczyny
  2. Jakie objawy daje zanokcica?
  3. Zanokcica - leczenie
  4. Jakie działania profilaktyczne pomagają uniknąć zanokcicy?

Zanokcica to wywołany zakażeniem bakteryjnym naciek zapalny lub ropień pod paznokciem. Zanokcica  mogą być różne. Zwykle są błahe i dotyczą na przykład błędnie wykonywanego manicure lub obgryzania paznokci. Mogą być jednak wynikiem infekcji bakteryjnych, które należy leczyć.

Jakie konkretnie objawy zanokcicy świadczą o ostrej fazie choroby? W tym przypadku bardzo ważne jest, by nie bagatelizować objawów i jak najszybciej zdecydować się na leczenie zanokcicy. Po leczeniu warto pamiętać także o działaniach profilaktycznych, które pomogą uniknąć ponownego wystąpienia nacieku zapalnego lub ropnia.

Stres a problemy ze skórą

Dlaczego powstaje zanokcica? - przyczyny

Zanokcica to zapalenie fałdu paznokciowego, które zwykle powstaje na skutek:

  • obgryzania paznokci, a także skórek wokół nich
  • urazu (zwykle uszkodzenie np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych)

lub w wyniku ssania palca (u dzieci).

Zdarza się też, że zanokcica ma postać ostrą, która najczęściej powstaje na skutek zakażenia bakteryjne. Zwykle jest związana z infekcją Staphylococcus aureus, czyli gronkowcem złocistym, lub Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczką ropy błękitnej. W rzadszych przypadkach zanokcica może być wynikiem wirusa opryszczki (HSV) lub najrzadziej wynika z przyczyn jatrogennych np. stosowania u pacjentów retinoidów.

Jakie objawy daje zanokcica?

Zanokcica to stan, w którym powstaje naciek zapalny. Fałd skórny jest wtedy zaczerwieniony, spuchnięty, co może powodować także pulsujący ból.

Jeśli zanokcica wynika z infekcji bakteryjnej, to pod wałem paznokciowym dodatkowo pojawia się ropień. Jest to wydzielina ropna, która nierzadko może także wyciekać.

W przypadku zakażenia pałeczką ropy błękitnej może pojawić się zielonkawe zabarwienie paznokcia.

Gdy zanokcica nie będzie leczona, przechodzi do fazy przewlekłej, w której wały paznokciowe nadal są obrzęknięte, a płytki paznokciowe zgrubiałe, szare, łuszczące i występują na nich przebarwienia. Dla tej fazy charakterystyczne są poprzeczne bruzdowania (tzw. bruzdy Beau'a). Czasami dochodzi także do całkowitego zniszczenia paznokcia.

Zanokcica - leczenie

W leczeniu objawowym zanokcicy niebywałą ulgę przynoszą ciepłe kąpiele. Wystarczy wymieszać wodę z szarym mydłem i moczyć w niej palce, na których występują zmiany zapalne. Mydlane kąpiele działają przeciwobrzękowo.

Jeśli jednak zanokcica ma podłoże bakteryjne, konieczne jest chirurgiczne nacięcie i drenaż ropnia. W niektórych przypadkach wdrożona zostaje także antybiotykoterapia (miejscowa lub doustna).

Z kolei, jeśli zanokcica ma postać przewlekłą, także wdraża się antybiotyki, a dodatkowo w niektórych przypadkach leki przeciwgrzybicze. U osób, u których występują ropnie, istotnym działaniem są także mydlane kąpiele, gdyż one ułatwiają samoistny wyciek ropy.

Jakie działania profilaktyczne pomagają uniknąć zanokcicy?

Należy przede wszystkim pamiętać, by podczas zabiegów pielęgnacyjnych takich jak manicure i pedicure delikatnie obchodzić się z płytką paznokci oraz skórą wokół nich.

Nie należy nadmiernie wycinać skórek, których uszkodzenie może w krótkim czasie wywołać zanokcicę. Tym samym należy także właściwie i z wyczuciem obcinać paznokcie. Dodatkowo należy przestać obgryzać paznokcie, co także może prowadzić do urazów wywołujących zanokcicę.

Warto także zwracać uwagę na higienę i dezynfekcję dłoni, które mogą uchronić przez zakażeniem bakteriami.

Należy też pamiętać, aby do wszystkich czynności domowych lub zawodowych, które mogą zwiększać ryzyko urazu paznokci zakładać rękawice.

Dodatkowo warto dbać też o nawilżenie skóry dłoni i paznokci, co zmniejszy ryzyko zadzierania się skórek. Należy też pamiętać, by udać się do specjalisty, jeśli cokolwiek dzieje się z paznokciem i jego płytka bądź okolica wokół jest zmieniona.

Sprawdź, dlaczego możesz odczuwać ból stóp?