Ataksja (niezborność ruchowa) - przyczyny, objawy i leczenie

2020-08-10 13:34 Monika Majewska

Ataksja oznacza problemy z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi, które z biegiem czasu nasilają się. Dodatkowo dołączają do nich inne zaburzenia, które sprawiają, że ciało staje się bezwładne. Ostatecznie ataksja doprowadza do ciężkiego inwalidztwa. Jakie są przyczyny i pozostałe objawy ataksji? Czy jej wyleczenie jest możliwe?

ATAKSJA (niezborność ruchowa) - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Ataksja oznacza zaburzenie koordynacji ruchów i równowagi w wyniku zaniku komórek nerwowych. Ataksja nie jest chorobą samą w sobie, lecz zespołem objawów, które mogą wskazywać na wiele chorób.

Spis treści

 1. Ataksja: przyczyny
 2. Ataksja: objawy
 3. Ataksja - diagnoza
 4. Ataksja - leczenie

Ataksja: przyczyny

Ataksja może być wrodzona lub nabyta. W tym pierwszym przypadku mowa o heredoataksjach (wrodzonych ataksjach móżdżkowych), będących efektem błędu w kodzie genetycznym.

Są to dziedziczne choroby ośrodkowego układu nerwowego, których dominującym objawem jest ataksja. Do heredoataksji dziedziczonych autosomalnie dominująco należą m.in. ataksja rdzeniowo-móżdżkowa i ataksje epizodyczne. Z kolei do heredoataksji dziedziczonych autosomalnie recesywnie należy m.in. ataksja Friedreicha.

W grupie ataksji nabytych wyróżnia się:

1. Ataksję móżdżkową, będącą wynikiem uszkodzenia móżdżku, który odpowiada za koordynację i utrzymywanie równowagi. Może do niego dojść w wyniku:

2. Ataksję rdzeniową (czuciową), która związana jest z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Może do niego dojść w wyniku:

Na rozwój ataksji może mieć również wpływ niedobór witaminy B12 i witaminy E. Niezborność ruchowa może być również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków, np. fenytoiny, piperazyny, niektórych cytostatyków, soli litu, czy alkoholizmu.

Ataksja: objawy

W przypadku ataksji móżdżkowej charakterystycznym objawem są kłopoty z utrzymaniem równowagi, zarówno w pozycji stojącej (obserwuje się rytmiczne chwianie się głowy i tułowia), jak i podczas chodzenia (chory ma trudności w utrzymaniu pionowej pozycji ciała, jego chód jest powolny, chwiejny, na tzw. szerokiej podstawie).

Ponadto pojawiają się:

 • wiotkość mięśni, częste i bolesne kurcze mięśni;
 • dyssynergia - ruch staje się mniej płynny, jest rozłożony na etapy;
 • dysmetria - brak możliwości zahamowania ruchu w dowolnym momencie;
 • dysdiadochokineza - brak możliwości wykonywania szybkich, naprzemiennych ruchów palców (np. chory nie może zagrać na pianinie);
 • drżenie zamiarowe - pojawia się przy wykonywaniu przez pacjenta określonego, zamierzonego ruchu (zwykle obserwuje się drżenie kończyn);
 • zaburzenia mowy w postaci powolnej i niewyraźnej mowy, drżenia głosu;
 • zaburzenia widzenia w postaci oczopląsu, niemożności zatrzymania wzroku na określonym obiekcie;

Z kolei ataksja rdzeniowa, poza utratą koordynacji ruchowej i zaburzeniem równowagi (nasilającym się przy próbie zamknięcia oczu w pozycji stojącej), przyczynia się także do zaburzenia czucia dotyku, położenia i wibracji.

Ataksja - diagnoza

Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie rozmowy z pacjentem i badania neurologicznego. Jeśli w rodzinie chorego pojawiały się przypadki ataksji, lekarz zleca także badania genetyczne.

Ataksja - leczenie

Ataksja wrodzona jest nieuleczalna, jednak fizykoterapia może spowolnić procesy chorobowe.

Z kolei leczenie ataksji nabytej zależy od przyczyny. Czasami zdarza się, że zaburzenia koordynacji i równowagi ustępują po wyeliminowaniu przyczyny tych zaburzeń.

Czytaj też:

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Anna
  |

  Witam. Jak się Pani udało wrocic do poprzedniego stanu ?

  wiktoria
  |

  Moniko miałam to samo, do tego bardzo słaby wzrok, oczopląs. Wszystko przeszło w ciągu kilku miesięcy , wzrok powrócił z przed choroby.

  bogusław
  |

  to jest poczotek ,takie objawy miałem 10 lat temu,NADZIEJA JEST -ku 10, przeszczep komórek macierzystych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  iga
  |

  moj znajomy ma postawiona diagnoze wstepna ataksja mozdzkowo rdzeniowa,ma tyle przeroznych obiawow ze jestem przerazona tepem rozwoju choroby u genetyka wizyta lipiec 17 neurolog czerwiec .Nie ma na to lekarstwa cwiczenia PNF podobno pomagaja w skoordynowaniu ciala .Czy ktos zna jakies miejsce gdzie mozna taka rehabilitacje odplatnie zrobic podobno NFZ tego nie finansuje.

  monika
  |

  Mam 50 lat .W kwietniu przebylam krwotok domozdzkowy .W maju zostalam wypisana ze szpitala.Mam 50 lat ,chodze ,wszystkie czynnosci zyciowe wykonuje amodzielnie,Pranie sprzatanie ,przygotowanie posilkow......Mam problemy z koordynacja ruchowa .Chodze samodzielnie ,ale mam zachwiania rownowagi.mam pytanie ...czy zmniejsza sie czasem te dolegliwosci ..czy jest na to jakis sposob.Do kwietnia bylam czynna zawodowo ,teraz jestem przerazona ze to moze sie nie zmienic.....

  mietek-1983@o2.pl
  |

  Dzień Dobry
  Mam na imię Mieczysław Płoch z Głogowa Małopolskiego lat32
  Chciałbym się dopytać co mi dolega, ponieważ lekarze nie wiedzą jak leczyć. Mianowicie miałem operowane obydwie nogi na żylak(w znieczuleniu miejscowym tj wkłucie w kręgosłup)i i po tym zabiegu wystąpiły u mnie tzw. drgawki trzęsie mi się głowa(jestem w pełni świadomy) . Byłem w szpitalu na neurologii i stwierdzono ataksję móżdżkową a na dalszą diagnozę wysłali do Warszawy do Instytutu Psychiatrii i Neurologii, co jest najciekawsze Warszawa porobiła badania w tym kierunku i wyszło wszystko ok . jeśli będzie chciał mi Pan pomóc to dodam troszkę dokumentacji medycznej. Nadal nie wiem co mi dolega i jak to leczyć. Z tym problemem borykam się już parę lat. Drgawki przechodzą na jakiś czas i powracają.
  Dziękuje za jakiekolwiek sugestie

  aj
  |

  czy moze to byc spowodowane przez wypadek samochodowy,chociaz wydaje mi sie ze moj ojciec mial dosyc wczes nie podobne obiawy,bardzo sie przy tym denerwowal pniewaz nie mogl zapiac gozika lub expresu,wypadek mialem w 2005r,mam tez pezprzerwy dretwe palce u rak,a w nocu bube sie z dretwa cala lewa reka..

  G.F
  |

  Spróbuj przyjmować duże dawki B12(min 2000mcg/dzień) i D3 (50.000IU/dzień), noi proponowałbym dietę wegeańską w połączeniu z lewatywami. Nie masz nic do stracenia. Dodatkowo zacznij stosować olejek oregano (2dziennie po 5kropli na pół szklanki) i olej kokosowy(3łyżki dziennie). Na czczo 0,5L wody niegazowanej. To tak w sumie na szybko. Powodzenia.

  jesien
  |

  Mam podobne objawy, chodzę do różnych lekarzy neurologów tylko jeden z nich postawił mi diagnozę - ataksja - prawdopodobnie - pozostali ją wykluczyli. Jednak moje obawy rosną, żadne leczenie nie poprawia mojego samopoczucia. Nie wiem do jakiego lekarza mam się udać.................