Łożysko przodujące: przyczyny, objawy, postępowanie

2015-07-27 9:11

Łożysko przodujące to zawsze powód do wzmożonej czujności i ginekologa, i przyszłej mamy. Ale czy łożysko przodujące jest powodem do paniki? Czasem zjawisko łożyska przodującego ustępuje samo, choć może też doprowadzić do komplikacji. Sprawdź, na czym polega problem, jaki sposób postępowania wybiera lekarz i jak przebiega poród, gdy masz łożysko przodujące.

Łożysko przodujące: przyczyny, objawy, postępowanie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przodujące łożysko - objawy
  2. Przodujące łożysko - postępowanie
  3. Jaki poród przy przodującym łożysku?
  4. Łożysko - ruchomy narząd

Przodujące łożysko - objawy

Chociaż, jak mówią statystyki, w ok. 20 proc. przypadków łożysku przodującemu nie towarzyszą plamienia i krwawienia, to jednak najczęściej w ten sposób przyszła mama dowiaduje się o problemie. Nie wolno ci lekceważyć sytuacji, gdy śluz z pochwy zmienia barwę, a na bieliźnie pojawiają się nawet niewielkie plamy. Natychmiast wtedy jedź do lekarza prowadzącego ciążę, a jeśli tego dnia nie przyjmuje pacjentek to do pobliskiego szpitala położniczego. Nie zamartwiaj się na zapas, że stanie się najgorsze, 99 proc. przypadków ciąż z monitorowanym łożyskiem przodującym kończy się pomyślnie, ale też zrób wszystko, co zaleci lekarz.

Przodujące łożysko - postępowanie

Jeśli krwawienie było obfite, będziesz musiała najpewniej zostać w szpitalu. Konieczne będą badania sprawdzające kondycję płodu i twoją, a także podanie środków na opanowanie krwawienia. Gdy upływ krwi był znaczny, potrzebna będzie transfuzja. Jeśli do krwawienia doszło przed 34. tygodniem ciąży, prawdopodobnie zostaną ci podane zastrzyki ze sterydami, przyspieszające rozwój płuc u dziecka, by w razie konieczności można było zakończyć wcześniej ciążę za pomocą cesarskiego cięcia. Jeśli sytuację uda się opanować, wrócisz do domu, pod warunkiem, że nie krwawisz od ponad tygodnia i masz blisko do szpitala. Po powrocie do domu będziesz musiała zmienić swój tryb życia. Na pewno nie będziesz mogła dojeżdżać do pracy i uprawiać sportów. Trzeba też zrezygnować ze współżycia seksualnego i dużo odpoczywać. Zalecana jest dieta wysokobłonnikowa oraz laktuloza w syropie, by uniknąć wysiłku podczas oddawania stolca

Pamiętaj: zachowanie reżimu ustalonego przez lekarza to być albo nie być dla twojego nienarodzonego dziecka. Nie wszystko, ale wiele jest teraz w twoich rękach. Chodzi o to, by przynajmniej do 36. tygodnia ciąży umożliwić maleństwu rozwój w twoim brzuchu.

Jaki poród przy przodującym łożysku?

Jeśli krwawienie nie ustanie, prawdopodobnie twój ginekolog zdecyduje, by zakończyć ciążę przez cesarskie cięcie. Maleństwo ma wtedy duże szansę na przetrwanie i dalszy rozwój w inkubatorze na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej. To dla niego lepsze niż pozostawanie w macicy, gdzie występuje krwawienie z łożyska przodującego. Poród fizjologiczny jest możliwy, jeśli w 38. tygodniu ciąży łożysko nie zakrywa ujścia szyjki macicy. Według statystyk jednak aż 2/3 ciąż z łożyskiem przodującym kończy się cesarskim cięciem, zanim rozpocznie się naturalny poród.

Zanim wpadniesz w panikę, warto, żebyś wiedziała, że tzw. łożysko przodujące to pojęcie, które bywa nadużywane, i to głównie przez kobiety ciężarne. Wiele z nich bowiem mówi, że ma łożysko przodujące, gdy tak naprawdę jest ono tylko nisko usadowione. Tymczasem problemem jest sytuacja, gdy łożysko znajduje się w niewłaściwym miejscu w macicy, tzn. jest usadowione w dolnej jej części. I wtedy w zależności od tego, jak nisko znajduje się łożysko, można mówić o większym lub mniejszym ryzyku komplikacji. Ogromne znaczenie ma tu również wiek ciąży; im młodsza ciąża, tym większe szanse na to, że wszystko „naprawi się” samo.

Łożysko - ruchomy narząd

Łożysko nie stoi w miejscu. Może się przemieszczać w miarę jak rozciąga się i rośnie dolna część macicy. Dlatego jeśli jesteś przed 20. tygodniem ciąży, a badanie USG wykazało, że twoje łożysko znajduje się w pobliżu szyjki macicy, wiedz, że to dość częste zjawisko (występuje u 30 proc. kobiet) i zwykle ustępuje samo (łożysko przesuwa się w górę, w kierunku trzonu macicy). Lekarz zapewne zapisze to sobie w karcie, by przy następnym badaniu zwrócić na ten fakt baczniejszą uwagę, wyczuli cię na ewentualne krwawienia i na tym koniec.

Tak naprawdę o łożysku przodującym można mówić po 20. tygodniu ciąży, gdy umiejscawia się ono w dolnej części macicy i zasłania jej ujście. Gdy brzeg łożyska nie zasłania wewnętrznego ujścia szyjki macicy, a tylko znajduje się w niewielkiej od niego odległości (2 cm), sytuacja nie jest bardzo groźna, choć wymaga specjalnych działań. Jeśli jednak łożysko zasłania całkowicie lub częściowo ujście szyjki macicy, to już poważna komplikacja. Wówczas dolna część macicy jest za mocno rozciągnięta, a także cieńsza. Skurcze mogą spowodować oddzielenie się łożyska, może też dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych i obfitego krwawienia. A to może stanowić zagrożenie dla życia i matki, i dziecka. Można jednak zrobić wiele, by nie dopuścić do takiej sytuacji.

Ważne

Ciążą z łożyskiem przodującym jesteś zagrożona, gdy:

  • przebyłaś już jedną taką ciążę
  • miałaś czyszczoną jamę macicy (po poronieniu lub przy aborcji)
  • przeszłaś cesarskie cięcie
  • masz za sobą kilka ciąż
  • urodziłaś bliźniaki lub wieloraczki
  • byłaś w powikłanej ciąży z wadami rozwojowymi płodu
  • twoje łożysko w poprzedniej ciąży miało jakieś wady (tzw. popłód pierścieniowaty, okienkowaty, błoniasty).

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza