AST, AspAT, czyli aminotransferaza asparaginianowa - normy

2017-10-27 8:25

Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST) jest enzymem wewnątrzkomórkowym, spotykanym w wątrobie, mięśniu sercowym, w mięśniach szkieletowych, nerkach i krwinkach czerwonych. Badanie biochemiczne określające aktywność AspAT we krwi pozwala przede wszystkim na diagnozowanie chorób wątroby.

Badania biochemiczne: AspAT czyli aminotransferaza asparaginianowa - normy
Autor: Thinkstockphotos.com Badanie biochemiczne określające aktywność AspAT (aminotransferazy asparaginianowej (AspAT, GOT, AST) we krwi pozwala przede wszystkim na diagnozowanie chorób wątroby.

Spis treści

  1. Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST): normy
  2. Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST): podwyższona aktywność

Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST) zwykle występuje we krwi w śladowych ilościach. Do krwi trafia, gdy dochodzi do uszkodzenia komórki.  Jeśli w badaniu biochemicznym ujawnia się jej wzmożona aktywność, to zazwyczaj oznacza to, że mamy do czynienia z jedną z chorób wątroby.

Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST): normy

Norma dla aminotransferazy asparaginianowej mieści się w przedziale od 5 do 40 U/l.

Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST): podwyższona aktywność

Wzrost aktywności AspAT w granicach od 400 do 4000 U/l może wskazywać na:

  • zawał serca, przy czym jest najwyższy od 4 do 6 godzin po zawale, a zwiększona aktywność utrzymuje się jeszcze przez 3 dni. Jednak w przypadku lżejszych zawałów wartość tego enzymu może utrzymać się na prawidłowym poziomie
  • ostre reumatoidalne zapalenie mięśnia sercowego

Ze zwiększoną aktywnością można mieć do czynienia również po zabiegach kardiochirurgicznych, angiokardiografii naczyń krwionośnych i serca oraz po intensywnym masażu serca.

Najważniejsze badania. Co należy o nich wiedzieć?

Zwiększona aktywność aminotransferazy asparaginianowej może być oznaką schorzeń wątroby, takich jak:

Ważne

Stosunek poziomu AspAT do ALAT pozwala obliczyć wskaźnik de Ritisa, którego wartość powyżej lub poniżej jedności sugeruje wystąpienie określonych chorób wątroby.