Miastenia. Autoimmunologiczna choroba mięśni: objawy, przyczyny, leczenie

2020-09-02 10:38 Beata Prasałek

Miastenia zaczyna się zupełnie niegroźnie: np. opadaniem powieki lub męczliwością mięśni. Takie objawy często zapowiadają miastenię, chorobę, która nęka głównie młode kobiety. Miastenia to choroba autoimmunologiczna atakująca mięśnie. Jakie są przyczyny miastenii? Na czym polega jej leczenie?

W Polsce miastenia dotyka ponad trzy tysiące osób. Co roku zapada na nią kolejnych 150 - 200. Chorują głównie kobiety: dwudziesto-, trzydziestolatki. Miastenia atakuje też mężczyzn, ale rzadziej i zwykle w późniejszym wieku.

Pierwsze objawy miastenii to u 65-70 proc. chorych opadające powieki. Mięśnie poruszające gałką oczną i podtrzymujące powieki są tak osłabione, że powieki opadają. Charakterystyczne jest także podwójne widzenie, szczególnie niebezpieczne, gdy np. ktoś prowadzi auto. Połowa chorych do końca życia będzie miała tylko takie objawy. Niestety, u pozostałych miastenia ogarnia też inne mięśnie.

Spis treści

  1. Miastenia - objawy
  2. Miastenia - przyczyny
  3. Miastenia - leczenie

Miastenia - objawy

Kiedy miastenia zajmie mięśnie gardła, krtani, jamy ustnej, dochodzi nie tylko do zaburzeń mowy. Trudno jest wówczas również gryźć, żuć i połykać kęsy jedzenia. Gdy zajęte są mięśnie oddechowe, wtedy chory nie może złapać powietrza i grozi mu niewydolność oddechowa.

Kiedy choroba dotyczy mięśni rąk oraz nóg, trudność sprawia każdy ruch i krok. Miastenia to nadmierna męczliwość mięśni po wysiłku, nawet niewielkim. Czasem wystarczy odpocząć, by znowu stały się sprawne. Objawy choroby nie występują po nocnym wypoczynku, rano. Nasilają się pod wieczór, gdy chorzy są zmęczeni codziennymi zajęciami.

- Miastenia czasem na wiele lat się wycofuje, są to okresy tak zwanej remisji - wyjaśnia doktor Maria Strugalska z Poradni Chorób Mięśni w Warszawie. W mniej więcej 10 - 15 procentach przypadków choroba ustępuje sama. Niestety, może się też cały czas powoli rozwijać. Objawy nasilają się z byle powodu, na przykład na skutek infekcji, nadmiernego przegrzania lub oziębienia organizmu, przemęczenia fizycznego, stresu, nieleczonej nadczynności tarczycy lub niedoczynności tarczycy, obniżenia poziomu potasu w organizmie po wymiotach czy biegunce.

U kobiet w trakcie miesiączki lub na początku ciąży. Choroba dotyczy wyłącznie mięśni szkieletowych. Nie atakuje mięśni gładkich, czyli jelit, pęcherza moczowego, macicy, mięśnia sercowego. Nie dochodzi więc np. do zatrzymania akcji serca, a kobiety chore na miastenię mogą rodzić siłami natury.

Ważne

Leczeniem miastenii zajmuje się neurolog. Gdy trafimy do niego z podejrzeniem tej choroby, po przeprowadzeniu wywiadu zleci dodatkowe badania. Najpierw - analizę krwi na obecność przeciwciał przeciw receptorom acetylocholiny. Następnie na badanie elektromiograficzne (ocenia siłę i męczliwość mięśni po podrażnieniu nerwu słabym prądem) oraz tomografię komputerową śródpiersia (ocenia wielkość i stan grasicy). Zwykle specjalista zleca również określenie poziomu hormonów tarczycy, ponieważ dość często miastenii towarzyszy nadczynność tego gruczołu.

Miastenia - przyczyny

Miastenii się nie dziedziczy. Jest ona natomiast schorzeniem autoimmunologicznym. Znaczy to tyle, że układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które są kierowane przeciwko własnym komórkom i tkankom.

W przypadku miastenii - przeciwko receptorom znajdującym się na włóknach mięśniowych. Autoprzeciwciała blokują te receptory i uniemożliwiają przyłączenie do nich uwalnianej przez włókna nerwowe acetylocholiny (substancji, która jest zaliczana do tzw. neuroprzekaźników). Nie dochodzi wtedy do przekazania informacji pomiędzy nerwem a mięśniem i z tego powodu mięsień nie może się skurczyć, a wtedy nie można zrobić żadnego ruchu.

Nie znamy przyczyn miastenii. Nie wiadomo, dlaczego w organizmach niektórych ludzi tworzą się autoprzeciwciała. Wiadomo, że są produkowane w grasicy. Normalnie gruczoł ten, leżący w sąsiedztwie tarczycy, po okresie dorastania zanika. U chorych na miastenię grasica nadal istnieje. Czasem (ok. 15 proc. przypadków) rozrasta się w niej guz - grasiczak.

Miastenia - leczenie

- Chorym z grasiczakiem usuwa się grasicę - mówi doktor Maria Strugalska. - Operacja nazywa się tymektomią. Wykonuje się ją również wtedy, gdy objawy miastenii są silne i zwiększają się mimo zażywania leków. U około 30 procent chorych po usunięciu grasicy miastenia ustępuje. Stan zdrowia kolejnych 50 procent osób leczonych operacyjnie znacznie się poprawia. U innych konieczne bywa leczenie immunosupresyjne, tzw. chemia, czyli podawanie leków stosowanych w onkologii.

W początkowej fazie choroby (i jeśli nie ma guza grasicy) lekarze zwykle przepisują leki ułatwiające przewodzenie impulsów z nerwu na mięsień, np. polstygminę, mestinon, mytelase. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej dawki i zażywanie jej w ściśle określonym czasie. Chodzi o to, by nie doszło do tzw. przełomu cholinergicznego, czyli zaostrzenia objawów choroby.

Czytaj też:

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Harmony
|

Choruję piętnaście lat, przeżyłam wszystko to, co jest opisane w tekście i niech nikogo nie zwiedzie tekst o cudownych ziołach, aloesach itp, itd. Jeśli ktoś pisze, że nie bierze leków to tylko dlatego, że choroba jest w trakcie remisji. Ale miastenia i tak wróci, zawsze wraca. Mnie po dziesięciu latach spokoju zaatakowała dosyć mocno i niezbędny był szpital i wlewy globulinowe. Trzeba nauczyć się żyć z tą chorobą i przede wszystkim mieć kogoś, kto pomoże w gorszych momentach.

Jurek
|

Dzień dobry.o jaką suplementacje chodzi i jak stosować ten aloes?można cos więcej na ten temat?dziękuje

Gosia
|

Witaj Kochana, mój mąż ma miastenie od ponad 5 lat. Przeszedł różne leczenia imuran, encorton, mestinon obowiązkowo + wlewy immunoglobuliny. Nic nie dało tak wspaniałego i długiego efekt jak modlitwa i wiara, że wszystko będzie ok, Bóg tak nas poprowadził, że na naszej drodze postawił nam kobietke - mamę dwójki dzieci, która zastosowała ta metodę i bez leków cieszy się życiem i prowadzi Bardzo aktywny tryb życia. To aloes Kochana + bogata suplementacja.

miasteniczka od 18 lat
|

Zapraszam do kontaktu, spróbuję pomóc.
buminaklamerkach@gmail.com

akatia
|

Mam stwierdzoną miastenię od 3 lat, od około 6 lat miałam objawy, czyli opadająca powieka, podwójne widzenie, problemy z utrzymaniem czegoś w dłoni, z jedzeniem a nawet czasami z chodzeniem. Biorę mestinon i pomaga. Ale uważam, że najlepsze lekarstwo to nie bać się i nie stresować. Powtarzam sobie jedno - w końcu to zmęczenie musi kiedyś minąć - i czekam. Jest coraz lepiej. Jak to mówią, mleko się rozlało i nic nie da się zrobić, jedyne co można to zaakceptować chorobę i nie poddawać się

Alicja
|

Podobne objawy mogą dawać choroby tarczycy, hashi. Proszę poszukać w tym kierunku.

bola
|

Mam takie pytanie dotyczace miastenii, ktora jak pisze nie atakuje pecherza moczowego. pecherz jest zbudowany z miesni gladkich ale zwieracze pecherza a wlasciwie jeden jest zbudowany z miesni prazkowanych, tak jak miesnie szkieletowe. Uwazam, ze na to nalezy zwrocic uwage opisie. Wiec moje pytanie brzmi, czy moze dochodzic do dysynergii pecherzowo zwieraczowej?

Grzegorz
|

Najpierw upewnij się, że to miastenia. Tą chorobę często myla z innymi. Leczenie w miastenii nie jest obojętne dla zdrowia więc lepiej nie zaczynać jeżeli się nie jest pewnym.

Jak będziecie pewni - znajdźcie dobrego neurologa, ale tylko takiego który specjalizuje się w miastenii (jest ich bardzo mało). Zwykły neurolog niewiele pomoże - trzeba mieć duże własne doświadczenie z tą chorobą, bo nawet literature medyczna jest tu uboga.

Wyleczyć miastenii się nie da, ale żyć z nią można - można kontrolować przebieg choroby umiejętnie stosując leki.

Uwaga, przy jednoznacznie (bezspornie, analitycznie) oznaczonej miastenii przysługują specjalne ryczałtowe stawki na niektóre leki - trzeba dopilnować, żeby lekarz POZ takie stawki wam wpisywał (tylko POZ to może, szpital i specjalista już nie).

Pomoc
|

Dwa dni temu dowiedzieliśmy się że siostra ma mastnię. Bardzo się o nią boimy. Ma 29 lat i miesiąc temu urodziła. Jest teraz w szpitalu ma wykonywane badania. jak wyczytalam z internetu to ma dużo objaw jak na początek masteni. Ma podwójne widzenie nie moze utrzymać rąk ma miesięczne dziecko i nie moze się nim zająć ma równiez problem z połykaniem trudności z jedzeniem i nawet piciem z kręgosłupem oraz czasem szczekościsk. Bardzo was proszę niech ktoś mi poda informacje czy bedzie sprawna czy bedzie wszystko dobrze bo cała rodzina jest załamana ;(

patrycja
|

Mój tata ma miastenię. Z tego co mówisz to nie wygląda mi na tą chorobę. Zaczyna się tak jak piszą wyżej od opadania powieki, problemów z ruchem, bełkotanie. Wiec nie szłaby w tym kierunku. Ale ja się nie znam. Jestem z Gdańska i polecam dr. Szarek neurologa jak chcesz iść w tą stronę. Powodzenia