Alergia na nikiel. Czego unikać, mając alergię na nikiel?

26 komentarze
Autor: ap

Alergia na nikiel jest jedną z najczęstszych alergii. Uczulenie na nikiel stwierdza się u 17 procent dorosłych i 8 procent dzieci. Jedynym sposobem na uniknięcie pojawienia się objawów alergii na nikiel jest ograniczenie kontaktu z przedmiotami uwalniającymi nikiel w ilościach zdolnych do prowokowania reakcji alergicznych. Czego unikać, mając alergię na nikiel?

Alergia na nikiel jest uciążliwa, ze względu na powszechność występowania tego pierwiastka. Aby unikać kontaktu z niklem trzeba starać się ograniczyć do minimum kontakt z niklem. Tam gdzie to możliwe należy wybierać plastikowe odpowiedniki przedmiotów zawierających nikiel, a gdy nie jest to możliwe, wystarczy pomalować je lakierem bezbarwnym w miejscu kontaktu ze skórą. Reakcja alergiczna pojawia się zwykle tylko przy długotrwałym kontakcie niklu ze skórą. Trzeba więc przede wszystkim uważać na przylegającą do skóry biżuterię, zegarki i guziki.

Alergia na nikiel: co trzeba wiedzieć o niklu

Nikiel jest piątym najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym na po żelazie, tlenie, krzemie i magnezie. Rola niklu w fizjologii człowieka nie jest do końca jasna, ale obserwacje wskazują, że prawdopodobnie odgrywa ważną rolę w metabolizmie człowieka. Mimo, że do tej pory nie opisano objawów niedoboru niklu, jest on zaliczany jako pierwiastek śladowy diety. Bogate w nikiel są między innymi soczewica, owies oraz orzechy. U silnie uczulonych osób, zapalenie skóry (wyprysk) może sprowokować podane doustnie 0,3 mg niklu - dawki ledwie kilka razy wyższej od dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek, która może zdarzyć się w normalnej diecie.

Alergia na nikiel: czynniki ryzyka

Nie wszystkie czynniki ryzyka są w przypadku alergii na nikiel znane, ale spośród tych powszechnie akceptowanych najważniejsze są: płeć żeńska i noszenie kolczyków. Naukowcy wskazują również potencjalne czynniki ryzyka rozwoju alergii na nikiel, wymieniając wśród nich palenie papierosów. Co do roli atopii w alergii na nikiel zdania są skrajnie podzielone - część badaczy uważa, że chroni ona przed alergią na nikiel, a część wskazuje na nią jako na czynnik ryzyka. Jak dotąd nie udało się wykazać udziału czynników genetycznych w rozwoju alergii kontaktowej na nikiel.

Alergia na nikiel: objawy

Alergia na nikiel może objawiać się jako:

 • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
 • zapalenie spojówek
 • zapalenie śluzówki nosa
 • astma
 • ogólnoustrojowa alergia na nikiel.

Alergia na nikiel może też powodować odrzucanie implantów ortopedycznych i stomatologicznych.

Alergia na nikiel: badania

Podstawą w diagnozowaniu alergii na nikiel jest wywiad lekarski. Swędząca wysypka skórna w miejscach narażonych na długotrwały kontakt z metalem (zegarek, bransoletka, kolczyki, klipsy, guziki metalowe, nity itd.) to typowy objaw alergii na nikiel. By zyskać pewność, wykonuje się test płatkowy. Testowane alergeny nakłada się na skórę pleców za pomocą specjalnych komór na hipoalergicznym plastrze i pozostawia na 48 godzin. Reakcję skórną ocenia się tuż po odklejeniu komór oraz w kolejnych dniach - po około 72, 96, a nawet 168 godzinach od naklejenia plastrów.

Alergia na nikiel: test identyfikujący nikiel

Ponieważ nie ma możliwości wyeliminowania niklu z otoczenia osoby na niego uczulonej, w sytuacji wątpliwej można wykonać test, by zidentyfikować przedmioty zawierające niebezpieczną ilość niklu. Test z dwumetyloglioksymem przeprowadza się pokrywając nim podejrzany o obecność niklu przedmiot. W obecności wolnych jonów niklu, dwumetyloglioksym tworzy sól o czerwonej barwie. Czułość testu ocenia się na około 10 ppm, podczas gdy u większości chorych objawy pojawiają się przy stężeniu Ni powyżej 11 ppm.

Alergia na nikiel: w czym jest nikiel?

 • stopy metali
 • białe złoto
 • biżuteria - kolczyki, klipsy, łańcuszki, pierścionki, bransoletki, zegarki, sztuczna biżuteria
 • guziki dżinsów
 • haftki
 • zamki błyskawiczne
 • klamry pasków
 • monety
 • klucze
 • naparstki
 • igły
 • szpilki
 • nożyczki
 • długopisy
 • sztućce
 • pigmenty
 • szminki
 • oprawki okularów
 • rozruszniki serca
 • protezy stomatologiczne
 • płyty, gwoździe i śruby ortopedyczne, endoprotezy
 • okucia stolarskie
 • klawisze maszyny do pisania
 • dym powstający przy lutowaniu
 • detergenty
 • oleje maszynowe

Alergia na nikiel: produkty spożywcze zawierające nikiel

Oto tylko niektóre produkty spożywcze, w których znajduje się nikiel: woda pitna, margaryna, konserwy, groch, cebula, śledzie, kakao, czekolada, kwaśne zupy z naczyń metalowych, soja, kukurydza, kapusta, sałata, ser topiony, koncentraty pomidorowe i ketchupy, proszek do pieczenia, brzoskwinie, banany, wiśnie, czy gruszki, warzywa i owoce hodowane w okolicy fabryk.

Alergia na nikiel: leczenie

Jedynym sposobem unikania przykrych skutków tej alergii jest leczenie miejscowe. Nie opracowano żadnej metody leczenia kompleksowego uczulenia na nikiel, można jedynie doraźnie radzić sobie z wysypką. Oprócz specjalnych maści i kremów najlepiej po prostu unikać wszelkiego rodzaju produktów zawierających nikiel - bez względu na to, czy jest to żywność, ozdoby, czy kosmetyki. O mniejszej zawartości niklu są produkty pochodzenia zwierzęcego, jak mięso i jego przetwory oraz produkty mleczne.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 10.03.2017

Komentarze (1 - 10 z 26)
Lucyna, 12.03.2017 16.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak sobie Pani z tym problemem poradziła? Bo ja mam dokładnie to samo a prawie nic nie ma na ten temat:(
 
Aga Sz, 29.01.2016 19.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Właśnie dzisiaj dowiedziałam się,że córka uczulona jest na nikiel jesteśmy po testach na polecach. Ja niestety też odkryłam to nosząc kolczyki i guziki od spodni, które powodowały swędzącą wysypkę, mąż prawdopodobnie też jest bo mniał uczulenie po obrączce i czasami dopada go egzema na rękach tylko nie wiem co z pozostałymi dziećmi chyba będzie zrobić testy. Rozmów z panią która robiła odczyt przeraziła mnie nikiel podobno jest wszędzie jedzenie, rurach kanalizacyjnych, biżuterii podobno nie można nosić czarnych ubrań, butów czarnych skórzanych, torebek bo przyciągają nikiel to połowa garderoby do wyrzucenia tragedia a ostatnio męczą mnie zatoki już 5 raz miałam
 
Verona, 22.01.2016 00.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sabina ja też pracuję jako kasjerka. Póki co jestem na chorobowym ale testów nie mogę jeszcze wykonać że względu że brałam doustnie sterydy. Zwolnienie się kończy i trzeba wrócić do pracy a boję się strasznie o nawrot tego dziadostwa :(
 
Werona, 22.01.2016 00.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sabina mam dokładnie ten sam problem co Ty. Póki co mam podejrzenie alergii na nikiel ale moje zmiany były straszne do tego stopnia ze maści sterydwe nie pomagały i dodatkowo musiałam brać doustne. Także pracuje jako kasjerka, chorobowe się kończy a ja boję się wrócić do pracy ze znów mi się to odnowi :-(
 
sabina, 15.01.2016 22.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, w środę po testach płatkowych zdiagnozowano u mnie alergię na nikiel, po 15latach pracy jako kasjerka alergia na nikiel uaktywniła się na zewnętrznej stronie dłoni w postaci bąbli, pękających, puchnących palców, swędzenia itp. obecnie jestem na chorobowym żeby to jakoś wyleczyć ale co potem :(, powrót do pracy i to samo od nowa... odstawiłam Telfexo 180 (przede mną jeszcze testy), używam maści betnovate n i calmapherol sc - póki co pomagają, opuchlizna schodzi, już prawie całkiem mogę zgiąć palce w prawej ręce. Na kolejnej wizycie muszę zapytać czy konieczne jest wyeliminowanie produktów zawierających nikiel z diety, lekarz nie raczył o tym wspomnieć a ja w ostatnim czasie zjadałam tony otrębów, suszonych owoców, migdałów i ziaren słonecznika m.in. pozdrawiam wszystkich alergików :))
 
żonaty, 13.01.2016 23.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jakiś czas po ślubie zaczęła drażnić mnie obrączka :) żona nie była zachwycona że jej nie noszę, zresztą nigdy nie nosiłem metalowych gadżetów, aż tu nagle po kilku latach wybrałem się na testy no i okazało się że poza innymi na nikiel jestem uczulony teraz mam to na papierze i się legitymuję :)
 
Karolina, 22.10.2015 09.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od jakiegoś czasu mam uczulenie na ręku od bransoletki, a nigdy nie miałam żadnej alergii na metale. Czy to może być alergia na jakiś czynnik zawarty w mojej bransoletce? Czy jest cos w czym mogę ją umyć żeby nie uczulała? Co zrobić?
 
niklowiec, 26.08.2015 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od wielu lat borykam się z uczuleniem na nikiel. Tabletki są do du.... powodują senność, otępienie. Próbowałam wielu środków i najlepszym okazał się Elocom. Stosuję go od kilku lat. Szybko i skutecznie zwalcza objawy
 
JH, 09.08.2015 13.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z tą alergią nie ma żartów, kiedy miałam 13 lat wyszło mi uczulenie w okolicach pępka(od klamry w pasku), zignorowałam je na zasadzie "samo przyszło, samo przejdzie) i drapałam(kto ma, ten wie jak to swędzi), drapałam, drapałam. W końcu w miejscu rany utworzyła się żółta skorupa, którą najprawdopodobniej drapiąc, pod paznokciami, rozniosłam na zgięcie ręki i twarz(plus wysypka rozprzestrzeniła się praktycznie na całe ciało). I to dopiero zmobilizowało mnie do wizyty u lekarza. Lekarka rodzinna tylko na mnie spojrzała i wypisała skierowanie do szpitala, w szpitalu dowiedziałam się, że "żółta skorupa" to (jeśli dobrze pamiętam) gronkowiec złocisty i że jeszcze jakiś tydzień zwlekania, a bardzo możliwe, że to co zrobiło mi się na skórze dostałoby się do krwiobiegu i wszystko skończyłoby się sepsą( zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej; umieralność wśród dzieci - 20%; wśród dorosłych - 60%, w przypadku "wstrząsu septycznego" - 50%). Piszę o tym wszystkim żeby wyczulić Was na, po pierwsze, pewne zachowania u swoich dzieci(ja do całej wysypki się mamie nie przyznałam "bo po co?", a jak już coś zauważyła, zbagatelizowałam całą sprawę), jeśli dziecko się drapie, jeśli ma wysypkę, jeśli ukrywa przed Wami pewne części ciała, nie ignorujcie sytuacji, idźcie z nim do lekarza, choćby na siłę! To samo się tyczy dorosłych, "samo NIE przejdzie"! Na koniec chciałam tylko dodać, że odradzam stosowanie leków w tabletkach. W szpitalu(w którym spędziłam 5 dni) zostałam nafaszerowana dożylnie Hydrokortyzonem, który następnie brałam jeszcze przez miesiąc, po powrocie do domu, w postaci tabletek. Lek zawiera sterydy(jest wydawany na receptę). Odkąd pamiętam mam nadwagę i ogólnie rodzinną skłonność do tycia ale po tym czasie wyglądałam jak rasowa zawodniczka sumo, chodząca masakra(Na szczęście po zaprzestaniu brania leków w jakiś rok wróciłam do swojego właściwego wyglądu i pozbyłam się trzech podbródków - nie żartuje, były trzy. Ale powiedziałam sobie, żadnych więcej leków.) Od tego czasu stosuje Hydrokortyzon w maści, miejscowo na uczulenie, w aptece można kupić silniejszy 1% na receptę lub 0.5% bez. Co do silniejszego, nie należy go stosować za często - może zniszczyć skórę(myślę, że "połówki" też się to tyczy tylko na większą skale). Tak czy inaczej, najlepiej unikać niż leczyć, z doświadczenia wiem, że jeśli nikiel jest np w czekoladzie to jak raz na jakiś czas sobie zjem coś czekoladowego to spoko ale jeśli już będę jeść czekoladę regularnie - skończy się wysypką. Tak samo jak połączy się kilka produktów spożywczych z zawartością niklu. Ciekawostka na koniec, ostatnio wyczytałam, że nikiel jest również w piwie, także piwosze maja przerąbane ;) Pozdrawiam.
 
warneńczyk, 02.07.2015 22.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
oczywistym jest, ze lekarz z doborem tabletek pomoże lepiej niż my sami metodą prób i błędów, albo pani z apteki. lepiej poradzić się specjalisty moim zdaniem
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki SWĘDZĄCA POKRZYWKA: przyczyny, objawy i leczenie pokrzywki

Pokrzywka daje dokuczliwe objawy, takie jak swędzenie skóry, czerwone bąble, opuchlizna i obrzęki....

więcej

176

Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej Uczulenie (alergia) na słońce: przyczyny, objawy i leczenie alergii słonecznej

Uczulenie (alergia) na słońce to schorzenie, na które każdego lata skarży się wiele osób. Do jej...

więcej

166

Uczulenie na JAD MESZEK. Jak się objawia alergia na jad meszek?

Alergia na jad meszek jest jedną z popularniejszych alergii na jad owadów. Podczas ukąszenia meszki...

więcej

121

ALERGIA SKÓRNA: jak walczyć z uczuleniem ALERGIA SKÓRNA: jak walczyć z uczuleniem

Swędzi cię skóra, masz krostki, czerwone plamy... Alergię skórną może wywołać nie tylko płyn do...

więcej

116

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.