Keczup: domowy najlepszy. Przepis na domowy keczup

2014-10-28 14:53

Keczup (ketchup) to jeden z podstawowych sosów na zimno. Niezbędny do kanapek, grzanek, mięs, niektórzy polewają nim frytki. Zamiast kupować, lepiej wyprodukować go samodzielnie. Wypróbuj nasz przepis na domowy ketczup.

Keczup: domowy najlepszy. Przepis na domowy keczup
Autor: Shutterstock Keczup (ketchup) to jeden z podstawowych sosów na zimno. Wypróbuj nasz przepis na domowy ketczup.

Spis treści

  1. Keczup: składniki. Właściwości zdrowotne keczupu
  2. Pomidory - dlaczego są zdrowe?
  3. Przepis na tradycyjny keczup o łagodnym smaku

Pokochaliśmy keczup, w Europie jesteśmy na piątym miejscu w spożyciu tego sosu na osobę. Dobrze się składa, bo keczup bogaty jest w likopen – ten nadający mu czerwony kolor barwnik to bardzo silny przeciwutleniacz, zapobiegający nowotworom i chorobom serca. Likopen występuje też w surowych pomidorach, ale po ich przetworzeniu staje się łatwiej przyswajalny.

Keczup: składniki. Właściwości zdrowotne keczupu

W skład keczupu wchodzą pomidory i przyprawy, ewentualnie inne warzywa (cebulaczosnekpapryka). W „gotowcach” można znaleźć jeszcze ocet spirytusowy, konserwanty (benzoesan sodu), wzmacniacze smaku (glutaminian sodu). Zagęszcza się je skrobią modyfikowaną, gumą ksantanową, zamiast cukru dodaje tańszy syrop glukozowo-fruktozowy. Niektóre robione są z koncentratu pomidorowego, a wśród składników (obecnych obowiązkowo w kolejności po tym, którego jest najwięcej) na pierwszym miejscu jest… woda.

Ketchup jest bogatym źródłem likopenu - to czerwony barwnik, przeciwutleniacz, który m.in. zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów, w tym raka prostaty i szyjki macicy. Dieta bogata w likopen może ochronić przed nadmierną utratą tkanki kostnej. Likopen chroni także skórę przed słońcem.

Głównym źródłem likopenu są pomidory - te dojrzewające na słońcu, nie szklarniowe lub spod folii. Świeże pomidory zawierają średnio 0,7 – 20 mg likopenu w 100 g. Jednak tej prozdrowotnej substancji najwięcej znajduje się w jego przetworach (koncentraty pomidorowe, ketchupy, soki, sosy i przeciery), ponieważ jest uwalniana podczas rozdrabniania, gotowania czy smażenia. Warto wiedzieć, że keczupy o większej procentowej zawartości koncentratu pomidorowego mają większą zawartość likopenu, a tym samym wyższą aktywność przeciwrodnikową niż te, w których jest niewiele tego składnika.

Pomidory - dlaczego są zdrowe?

Ważne

Jak kupić dobry keczup?

Jeśli decydujemy się na keczup gotowy, wybierzmy sos, w którym jest najwięcej pomidorów (w liderze pod tym względem na 100 g keczupu zużyto ponad 190 g pomidorów). Uwaga! Gdy ten sam produkt jest sprzedawany w plastikowej butelce lub w słoiku, wybierzmy opakowanie szklane, bo zwykle nie ma w nim konserwantów.

Przepis na tradycyjny keczup o łagodnym smaku

  • 2 1/2 kg pomidorów
  • 2 papryki
  • 1/2 kg cebuli
  • 2 łyżki soli
  • łyżeczka słodkiej papryki
  • łyżeczka imbiru
  • kilka tłuczonych goździków
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 1/8 l octu jabłkowego
  • 3 łyżki miodu lub cukru trzcinowego

Warzywa pokrój na kawałki (pomidory możesz wcześniej sparzyć i obrać ze skórki) i gotuj, od czasu do czasu mieszając. Przetrzyj przez sito, dodaj przyprawy (bez octu i miodu lub cukru), gotuj mieszając, aż sos zgęstnieje (to trwa ok. 30 minut). Dodaj ocet, miód lub cukier i gotuj. Gorący sos przełóż do słoików, natychmiast zakręć. Odwróć do góry dnem, a gdy wystygną, sprawdź, czy słoiki szczelnie się zamknęły.

miesięcznik "Zdrowie"