Sprawdź objawy które mogą świadczyć o groźnych chorobach - gruźlicy, cukrzycy, raku

2020-05-19 13:56

Nikt się nie przejmuje pokasływaniem, zatwardzeniami czy biegunkami, ciągłym zmęczeniem czy osłabieniem. Ale banalne dolegliwości mogą być sygnałem poważnych chorób. To objawy raka jelita grubego, cukrzycy, gruźlicy i zapalenia mięśnia sercowego.

Niewinne objawy groźnych chorób
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zapalenie mięśnia sercowego
  2. Rak jelita grubego
  3. Cukrzyca
  4. Chłoniaki
  5. Gruźlica

Nie lekceważ z pozoru błahych sygnałów, które wysyła ci twój organizm! Zwykłe pokasływanie, które trwa dłużej niż 3 tygodnie wcale nie musi być wynikiem niedoleczonego przeziębienia tylko gruźlicy, a nawet chłoniaka. Częste zatwardzenia albo biegunki mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a nie niewłaściwej diecie.

Jeśli chodzi o zdrowie lepiej być nadgorliwym i przebadać się niż bagatelizować z pozoru niewinne objawy. W tym wypadku czas odgrywa ogromna rolę - pamiętaj o tym, że wiele chorób wcześnie wykrytych jest wyleczalnych!

Zapalenie mięśnia sercowego

Objawy:

Diagnoza: nie jest prosta, bo często EKG jest prawidłowe. Lekarz zwykle zleca badania krwi i prześwietlenie klatki piersiowej z oceną serca.

Dowiedz się więcej o zapaleniu mięśnia sercowego!

Przy piorunującej postaci zapalenia mięśnia sercowego często dochodzi do samowyleczenia.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się:

Rak jelita grubego

Objawy zależą od umiejscowienia i stopnia zaawansowania raka. Guzy znajdujące się w dolnym odcinku jelita mogą powodować tylko uczucie niepełnego wypróżnienia, nietrzymanie gazów, ból i niewielkie krwawienia, które można zauważyć na papierze toaletowym. Pojawiają się też na zmianę biegunki i zaparcia.

Diagnoza: najprostsze badanie to ocena odbytnicy palcem, badanie stolca na obecność krwi utajonej, a także kolonoskopia.

Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego?

Zrób to koniecznie!

Każda osoba powyżej 50. roku życia powinna poddać się jednemu z tych badań. Nie należy również lekceważyć nawet śladowych ilości krwi na papierze toaletowym czy bieliźnie i tłumaczyć jej obecności hemoroidami. Jak w przypadku wszystkich chorób nowotworowych – im wcześniejsze rozpoznanie raka jelita grubego, tym lepsze rokowania i skuteczniejsze leczenie.

Cukrzyca

Objawy: najwcześniejszym jest ciągłe pragnienie, częste oddawanie moczu (częstomocz), fizyczne i psychiczne zmęczenie oraz ogólne osłabienie. Uwagę powinny zwrócić także zmiany nastroju. U osób dorosłych często występuje świąd skóry, zwłaszcza w okolicach intymnych, oraz czyraki i grzybica skóry stóp, która szybko przenosi się na paznokcie. Niepokoić powinny również trudno gojące się rany, nawet małych zadrapań, oraz stale przekrwione spojówki i zaburzenia widzenia.

U kobiet objawem cukrzycy mogą być częste zapalenia pęcherza moczowego, zakażenia bakteryjne i grzybica pochwy. Podejrzenie choroby może budzić też ronienie kolejnych ciąż. Uwagę panów powinna zwrócić impotencja z powodu niepełnego wzwodu prącia.

Diagnoza: jej postawienie jest bardzo proste – wystarczy oznaczenie poziomu cukru we krwi przed posiłkiem i po nim.Tutaj możesz sprawdzić co oznaczają wyniki w badaniu cukru we krwi!

Co warto wiedzieć o objawach cukrzycy?

Charakterystyczne dla cukrzycy są trudności w skutecznym leczeniu... jej objawów. Dlatego powtarzające się ropniaki przy zębach, pleśniawki czy zakażenia drożdżakowe to znak, że trzeba sprawdzić poziom cukru we krwi.

Chłoniaki

Objawy: rozwijającego się chłoniaka można pomylić z przeziębieniem, bo nowotwór manifestuje się tylko kaszlem, łamaniem w kościach, ogólnym osłabieniem, podwyższoną temperaturą (38°C), która nie ustępuje po lekach przeciwzapalnych. Dokucza również pocenie się w nocy, utrata apetytu, a więc także spadek masy ciała, oraz powiększenie węzłów chłonnych (nie bolą przy dotykaniu), a niekiedy jeszcze świąd skóry.

Diagnoza: wyjaśnienie każdego podejrzanego „przeziębienia”, którego nie udaje się wyleczyć przez 2–3 tygodnie tradycyjnymi metodami (nawet po zastosowaniu antybiotyku), powinno się rozpocząć od wykonania prześwietlenia klatki piersiowej – to pozwala ocenić stan węzłów chłonnych w śródpiersiu. Kolejnymi badaniami umożliwiającymi postawienie prawidłowej diagnozy są morfologia krwi i USG jamy brzusznej.

Co to jest chłoniak?

Chłoniaki to nowotwory złośliwe wywodzące się z białych krwinek. W walce z tą chorobą niezwykle ważny jest czas. Dlatego gdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie może ustalić przyczyn złego stanu zdrowia, lepiej bez zwłoki iść do onkologa, aby ten sprawdził, co się dzieje. Diagnostyka onkologiczna poprzedzająca leczenie zwykle rozpoczyna się od wycięcia węzła chłonnego i zbadania go, żeby określić rodzaj chłoniaka.

Gruźlica

Objawy: utrzymujący się ponad 3 tygodnie kaszel, najpierw suchy, potem mokry. Chory jest osłabiony, senny, poci się w nocy i ma stale podwyższoną temperaturę. Niepokoić powinien też niezamierzony spadek wagi i ostry ból w klatce piersiowej. W pierwszym etapie zakażenia można wyczuć powiększone węzły chłonne.

Diagnoza: przeprowadza się próbę tuberkulinową, która wykazuje obecność przeciwciał przeciwko prątkowi gruźlicy, oraz wykonuje się prześwietlenie klatki piersiowej. Do postawienia diagnozy konieczne jest także wyhodowanie bakterii z plwociny lub innych płynów ustrojowych i tkanek.

Co o gruźlicy warto wiedzieć?

Gruźlica przestała być chorobą biedoty, dotyka często ludzi dobrze sytuowanych i wykształconych, ale żyjących w ciągłym stresie, źle się odżywiających, prowadzących niehigieniczny tryb życia. W 2018 r. w Polsce zarejestrowano 5487 zachorowań na gruźlicę.

Najczęstszą postacią choroby była gruźlica płuc (pozostałe to m.in. gruźlicze zapalenie opłucnej, gruźlica obwodowych węzłów chłonnych, gruźlica kości i stawów). Kontakt z prątkami jest bardziej ryzykowny dla osób nadużywających alkoholu, palących, chorych na cukrzycę, nowotwory i AIDS. Ryzyko zakażenia zwiększają również urządzenia klimatyzacyjne, bo powietrze z prątkami krąży w zamkniętym obiegu. Choroba rozwija się u około 10% zakażonych.

Przeczytaj także: Jak leczy się gruźlicę

miesięcznik "Zdrowie"