Gastrolog - czym się zajmuje? Jakie leczy choroby?

2017-08-23 12:40

Gastrolog (gastroenterolog) to lekarz zajmujący się chorobami układu pokarmowego, a więc przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Gastrolog leczy takie choroby jak zgaga, niestrawność, wrzody, a także bardziej poważne schorzenia: nowotwory przewodu pokarmowego czy przewlekłe choroby jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna).

Gastrolog - czym się zajmuje? Jakie leczy choroby?
Autor: thinkstockphotos.com Gastrolog zajmuje się diagnostyką i terapią chorób przełyku, żołądka, jelit oraz gruczołów trawiennych.

Spis treści

  1. Z jakimi objawami udać się do gastrologa?
  2. Wizyta u gastrologa. Jakie badania zleca specjalista?
  3. Jakie choroby leczy gastrolog?
  4. Metody leczenia chorób gastrologicznych

Do gastrologa na NFZ konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Gastrolog to specjalista z zakresu gastrologii (inaczej gastroenterologii) - dziedziny medycznej, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu pokarmowego. W dzisiejszych czasach rośnie liczba osób korzystających z porad gastroenterologa z uwagi na nieprawidłowe odżywianie się, a także szybkie tempo życia i stres - czynniki, które zaostrzają dolegliwości ze strony żołądka czy jelit.

Z jakimi objawami udać się do gastrologa?

Na wizytę do gastrologa należy się udać, gdy przez dłuższy czas odczuwamy następujące dolegliwości:

Do specjalisty koniecznie należy się wybrać także wtedy, gdy zauważymy krew lub śluz w stolcu oraz nagły, trudny do wyjaśnienia spadek wagi.

Wizyta u gastrologa. Jakie badania zleca specjalista?

Wizyta u gastrologa zaczyna się od wywiadu z pacjentem. Lekarz wypytuje o odczuwane dolegliwości, częstotliwość wypróżnień, zażywane leki, sposób odżywiania się. Jeśli objawy dotyczą żołądka bądź dolnej części przewodu pokarmowego, przeprowadza badanie powłok brzusznych - naciska na wybrane miejsca, a pacjent ma wskazać, czy sprawia mu to ból.

Najczęściej takie postępowanie nie jest wystarczające, by postawić diagnozę, dlatego w celu dokładnego rozpoznania choroby gastrolog może zlecić następujące badania:

Jakie choroby leczy gastrolog?

Gastrolog leczy takie choroby jak:

Gastrolog pomocny jest także w diagnozie poważniejszych schorzeń układu pokarmowego, które mogą wymagać konsultacji onkologicznej lub interwencji chirurga:

Metody leczenia chorób gastrologicznych

Leczenie zależne jest od odczuwanych przez pacjenta objawów. W przypadku łagodnych chorób przewlekłych układu pokarmowego gastrolog zleca odpowiednią dietę oraz wypisuje leki, np. antybiotyki (pomocne w leczeniu zakażenia H. pylori), inhibitory pompy protonowej, leki usprawniające pracę jelit. W sytuacji, gdy lekarz podejrzewa nowotwór, konieczne jest skierowanie do onkologa, leczenie chemią lub operacyjne.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: