Rośliny napotne: rośliny, które obniżają gorączkę

2020-10-21 13:40

Rośliny napotne stosuje się od wieków w medycynie ludowej pod każdą szerokością geograficzną jako wsparcie w leczeniu objawów przeziębienia, grypy i innych infekcji. Jak działają rośliny napotne? Jakie rośliny napotne są szczególnie cenione u nas?

Rośliny napotne: rośliny, które obniżają gorączkę
Autor: Getty Images

Rośliny napotne to rośliny, które dzięki swoim składnikom pobudzają do bardziej intensywnej pracy nasze gruczoły potowe. Obfite poty pomagają zaś nie tylko obniżyć wysoką temperaturę ciała (gorączkę), ale też usunąć z organizmu chorobotwórcze drobnoustroje.

To dlatego zioła napotne najczęściej polecane są przy infekcjach, których objawem jest gorączka, np.:

Zastosowanie roślin napotnych rozważa się także u pacjentów, u których zachodzi potrzeba odciążenia pracy nerek i szybkiego, przez skórę, pozbycia się z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

Oto 4 rośliny napotne, które są najczęściej stosowane w Polsce.

Spis treści

 1. Rośliny napotne: malina właściwa
 2. Rośliny napotne: lipa drobnolistna i szerokolistna
 3. Rośliny napotne: brzoza brodawkowata
 4. Rośliny napotne: czarny bez

Rośliny napotne: malina właściwa

Malina właściwa (inaczej: maliniak) to najbardziej tajemnicza ze wszystkich roślin napotnych. Do celów leczniczych używa się u nas zarówno owoców jak i liści malin, ale to owoce wykazują główne właściwości napotne.

Zawierają one:

Ale uwaga! Jak dotąd nie udało się w owocach malin wyizolować i określić substancji, która powoduje, że wzmagają one pocenie się. Wiadomo jednak, że reakcja ta następuje po upływie od 0,5 do 1 h od wypicia naparu z owoców malin lub soku malinowego.

Maliny – inne zastosowania: 

 • w leczeniu anemii (niedokrwistości)
 • jako środek przeciwko biegunce
 • jako środek rozkurczowy w skurczach jelit i macicy
 • jako środek w leczeniu nerwic

Rośliny napotne: lipa drobnolistna i szerokolistna

Lipa to druga pod względem popularności roślina napotna. Surowcem leczniczym w drzewie lipy są jego kwiaty. Zawierają one:

Kwiaty lipy w postaci naparu lub herbaty stosuje się jednak nie tylko w celu wywołania lub zwiększenia potliwości, ale także:

Rośliny napotne: brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata, znana u nas bardziej jako po prostu brzoza biała, wykorzystywana jest od wieków - a zwłaszcza sok z brzozy (!) - jako roślina wzmacniająca. Właściwości lecznicze wykryto zarówno w jej liściach, jak i pączkach, soku i tzw. czyrach, czyli guzowatych naroślach na pniach tych drzew.

Najwięcej cech napotnych mają liście brzozy, które zawierają:

 • saponiny
 • flawonoidy
 • związki terpenowe
 • kwasy organiczne
 • garbniki katechinowe
 • sole mineralne

Liście brzozy wykorzystuje się więc także jako środek:

Rośliny napotne: czarny bez

Czarny bez (inaczej: bez lekarski, bez apteczny) to roślina lecznicza popularna niemal na całym świecie. Do celów leczniczych wykorzystuje się wszystkie części tej rośliny: kwiaty, owoce, a także liście i korę.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku maliny, tak i w owocach czarnego bzu, znajduje się związek odpowiadający za ich właściwości napotne, ale do tej pory go nie określono. Wiadomo jednak, że owoce czarnego bzu zawierają m.in.:

Owoce czarnego bzu polecane są jako środek napotny, ale przy różnego rodzaju infekcjach jesienno-zimowych warto sięgnąć także po wyciąg z kwiatów tej rośliny. Stosowany zewnętrznie do płukania gardła skutecznie łagodzi jego ból.

Czytaj też:

TO GRYPA CZY PRZEZIĘBIENIE?

Pytanie 1 z 9
Jaką masz temperaturę ciała?
Zdjęcie