Bor - działanie, suplementacja, wpływ na zdrowie

2022-01-17 9:40

Bor to pierwiastek, które spełnia ważną rolę w organizmie, chociaż niewiele się o nim mówi. Daleko mu do słynnego żelaza czy magnezu albo witaminy D w sensie popularności. Gdzie występuje bor? Znajdziemy go w winogronach i rodzynkach. Niedobór boru może powodować raka prostaty!

Bor - działanie, suplementacja, wpływ na zdrowie
Autor: Getty Images Bor - działanie, suplementacja, wpływ na zdrowie

Spis treści

  1. Bor - występowanie
  2. Bor - właściwości
  3. Bor - objawy niedoboru
  4. Bor - przedawkowanie i przeciwwskazania

Bor jest pierwiastkiem, o którym nie mówi się zbyt dużo. A to niedobrze - jest on bowiem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znaleźć go można w wielu roślinach, jednak nie zawsze jego stężenie jest wystarczające. Bor odpowiada między innymi za prawidłowe wydzielanie hormonów w organizmie, ale nie tylko. Sprawdźcie, jakie właściwości ma bor i czy trzeba go suplementować.

Dlaczego warto jeść daktyle?

Bor - występowanie

Bor znajdziemy w wielu roślinach, a to dlatego, że bor w formie boraksu, czyli soli sodowej kwasu borowego występuje w nawozach mineralnych. A stamtąd przedostaje się do roślin. Bor znajdziemy w:

Znajdziemy go także w bakaliach i orzechach. Zazwyczaj nasza codzienna dieta wystarczy, aby nasz organizm miał odpowiedni poziom boru. A to ważne, chociaż wiele się o borze nie mówi.

Bor - właściwości

Bor jest bardzo ważnym minerałem. Odpowiada za wiele procesów, które dzieją się w naszym organizmie, m. in.:

Bor posiada także właściwości antybakteryjne, grzybobójcze i przeciwwirusowe oraz przeciwdziała nadmiernemu gromadzeniu się fluoru w organizmie skutecznie usuwając jego nadmiar.

Bor może leczyć choroby tkanki łącznej, zapalenie stawów, pomagać w zwalczaniu otyłości i paradontozy, zapobiegać chorobom układu krążenia, a dieta bogata w bor zapobiega starzeniu się skóry. 

Suplementację boru stosuje się w przypadkach:

Bezpieczną dawką boru dla dorosłych jest 20 mg. Pierwiastek ten jest szybko usuwany z organizmu. Nie zaleca się suplementowania boru u dzieci. Co ciekawe tradycyjna kuchnia francuska dostarcza około 36 mg boru na dobę.

Bor - objawy niedoboru

Objawy niedoboru boru nie zawsze są oczywiste. Ponieważ bor warunkuje pracę wielu układów w naszym ciele, to objawami jego niedoboru mogą być:

Oczywiście są to skrajne skutki niedoboru boru. Zazwyczaj w naszej diecie znajdują się produkty dostarczające bor we właściwej dawce.

Bor - przedawkowanie i przeciwwskazania

Bor jest szybko usuwany z organizmu i ciężko go przedawkować, jeśli nie zażywa się suplementów diety z borem. Teoretycznie o przedawkowaniu boru mówimy w sytuacji nagłego przyjęcia 100 mg boru. Do objawów przedawkowania boru zaliczamy ból brzucha, biegunkę, ból głowy, niepokój, drgawki... Bor nie jest magazynowany w organizmie, więc bardzo ciężko go przedawkować.

Na bor powinny uważać osoby chore na nowotwory, bowiem bor może zachowywać się jak estrogen, co ma znaczenie zwłaszcza przy nowotworach narządów rodnych u kobiet oraz endometriozie