Tych leków nie wywieziesz za granicę. Czego może wkrótce zabraknąć w aptekach?

2020-03-12 9:06 MO, źródło: Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na początku marca nową listę leków i wyrobów medycznych, których nie można wywieźć za granicę. Mogą być one pomocne w walce z koronawirusem. Co zawiera lista?

Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje wykaz produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywnościowego zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Tzw. "lista antywywozowa" obejmuje leki, których brakuje w 5 procent aptek w danym województwie. Takie informacje o brakach w zaopatrzeniu zgłaszają do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni. Stamtąd informacje te płyną do Ministerstwa Zdrowia.

Co zawiera najnowsza "lista wywozowa"?

Ostatnia lista została opublikowana 5 marca i została uaktualniona w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS CoV-2. Jak tłumaczy na Twitterze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, lista ma charakter prewencyjny.

Lista liczy 1324 pozycje, zostały do niej dopisane m.in. następujące leki i wyroby medyczne:

  • leki przeciwwirusowe (m.in. rimantadina, ritonawir, lopinawir)
  • leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (zawierające m.in. kwas acetylosalicylowy, deksibuprofen, deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, meloksykam, metamizol, naproksen, paracetamol),
  • leki przeciwmalaryczne (Arechin),
  • czepki medyczne,
  • fartuchy,
  • igły,
  • maseczki,
  • rękawiczki,
  • strzykawki,
  • termometry elektroniczne.

Na dotychczasowej liście były też m.in.: wyroby medyczne dla diabetyków, osób z nadciśnieniem, astmatyków, chorych na atopowe zapalenie skóry, osób chorych na padaczkę, niedoczynność tarczycy i wiele innych.

Co ważne, zakaz wywozu dotyczy dużych ilości leków i wyrobów medycznych. Przekraczając granicę, mamy prawo mieć przy sobie niewielkie ilości leków na własny użytek.

Zobacz pełną listę leków i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski >>>

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE