Tych leków nie wywieziesz za granicę. Czego może wkrótce zabraknąć w aptekach?

2020-03-12 9:06 Monika Ochnik, źródło: Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na początku marca nową listę leków i wyrobów medycznych, których nie można wywieźć za granicę. Mogą być one pomocne w walce z koronawirusem. Co zawiera lista?

Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje wykaz produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywnościowego zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Tzw. "lista antywywozowa" obejmuje leki, których brakuje w 5 procent aptek w danym województwie. Takie informacje o brakach w zaopatrzeniu zgłaszają do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni. Stamtąd informacje te płyną do Ministerstwa Zdrowia.

– Do apteki? Tylko po leki – podkreśla Natalia Susłowska, magister farmacji. Posłuchaj:

Co zawiera najnowsza "lista wywozowa"?

Ostatnia lista została opublikowana 5 marca i została uaktualniona w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS CoV-2. Jak tłumaczy na Twitterze wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, lista ma charakter prewencyjny.

Lista liczy 1324 pozycje, zostały do niej dopisane m.in. następujące leki i wyroby medyczne:

 • leki przeciwwirusowe (m.in. rimantadina, ritonawir, lopinawir)
 • leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (zawierające m.in. kwas acetylosalicylowy, deksibuprofen, deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, meloksykam, metamizol, naproksen, paracetamol),
 • leki przeciwmalaryczne (Arechin),
 • czepki medyczne,
 • fartuchy,
 • igły,
 • maseczki,
 • rękawiczki,
 • strzykawki,
 • termometry elektroniczne.

Na dotychczasowej liście były też m.in.: wyroby medyczne dla diabetyków, osób z nadciśnieniem, astmatyków, chorych na atopowe zapalenie skóry, osób chorych na padaczkę, niedoczynność tarczycy i wiele innych.

Co ważne, zakaz wywozu dotyczy dużych ilości leków i wyrobów medycznych. Przekraczając granicę, mamy prawo mieć przy sobie niewielkie ilości leków na własny użytek.

Zobacz pełną listę leków i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski >>>

Koronawirus - Leki

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE