Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

2022-01-24 15:25

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapalenia jajników. Gdy jest pulsujący, może świadczyć o tętniaku aorty. Jakie jeszcze choroby może oznaczać ból brzucha z lewej strony? Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból brzucha z lewej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Nagły, silny ból w okolicy lewego podżebrza
  2. Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu
  3. Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami
  4. Pulsujący ból brzucha z lewej strony
  5. Kurczowe bóle brzucha silniejsze po lewej stronie
  6. Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu
  7. Ból brzucha po lewej stronie na górze

Ból brzucha z lewej strony może być nagły, silny, pulsujący, skurczowy albo przewlekły. Może też być zlokalizowany w różnych częściach brzucha. Czujesz taki ból i zastanawiasz się, czy jest to powód do złożenia wizyty lekarzowi? A może wystarczą domowe sposoby na ból brzucha? Zobacz, jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony i kiedy mogą być objawem chorób zagrażających życiu.

Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Nagły, silny ból w okolicy lewego podżebrza

Bardzo silne bóle w górnej części brzucha po lewej stronie z opasującym promieniowaniem do pleców mogą świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. Ból brzucha jest stały, uporczywy i długotrwały - trwa nawet kilka dni. Ból zmniejsza się, gdy chory przyjmuje pozycję siedzącą z pochyleniem się do przodu, a nasila się podczas kaszlu lub głębszego oddychania. W większości przypadków bólowi towarzyszą nudności i wymioty nieprzynoszące ulgi, natomiast mogą one prowadzić do odwodnienia chorego i pogorszenia jego stanu. Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego, gdyż jest to stan zagrażający życiu.

Czytaj też: Ból trzustki - co może oznaczać?

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu mogą być objawem przewlekłego zapalenia trzustki, które jest spowodowane stopniowym nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu. W takim przypadku bólowi towarzyszą:

Ból może promieniować do lewej łopatki i barku.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być objawem problemów ze strony śledziony. Ból najczęściej jest spowodowany powiększeniem śledziony, która zaczyna uciskać otaczające ją narządy. Powiększenie śledziony może mieć wiele przyczyn, m.in.:

Gwałtowny ból śledziony może pojawić się również w wyniku jej pęknięcia na skutek urazu, o co - ze względu na kruchość tego narządu - wcale nie jest trudno, szczególnie gdy jest powiększona. Pęknięciu zwykle towarzyszy masywny krwotok, a jedynym sposobem rozwiązania problemu jest usunięcie śledziony (splenektomia). Stosunkowo rzadką przyczyną bólu i powiększenia śledziony są ropnie czy nowotwory.

Ból w tej okolicy może również oznaczać powstanie ropnia podprzeponowego, gdy ropna wydzielina gromadzi się pomiędzy śledzioną a przeponą. Objawami towarzyszącymi są gorączka, czkawka, spłycenie i przyspieszenie oddechu oraz jadłowstręt.

Ból w prawej części brzucha

Pulsujący ból brzucha z lewej strony

Pulsujący ból brzucha z lewej strony, często promieniujący do krzyża oraz krocza, może być objawem tętniaka aorty brzusznej. Pulsujący ból brzucha z lewej strony wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem, bo gdy dojdzie do pęknięcia tętniaka, ból staje się nieznośny i dochodzi do wstrząsu krwotocznego. Jest to stan najwyższego zagrożenia życia i tylko natychmiastowa operacja naczyniowa może uratować chorego.

Kurczowe bóle brzucha silniejsze po lewej stronie

Kurczowe bóle brzucha i ból nasilający się przy uciskaniu chorego miejsca, często silniejszy po stronie lewej, nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia, cienkie, ołówkowe stolce - to może być zapalenie uchyłków jelita grubego. Nie zwlekając, zgłoś się do lekarza. W przypadku zaparć nie stosuj lewatywy. Nie przyjmuj też leków przeczyszczających.

Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu

Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu u kobiety może być objawem zapalenia przydatków. Ból jest rozlany, ma zmienne natężenie, często jest odczuwany obustronnie, również w dolnej części pleców, przy czym rzadziej niż w innych przypadkach występuje obrona mięśniowa. W zależności od nasilenia zapalenia towarzyszą mu następujące objawy:

W takiej sytuacji jak najszybciej trzeba skonsultować się z ginekologiem, bo przedłużający się stan zapalny przydatków może prowadzić nawet do niepłodności.

Kłujący ból w tej lokalizacji może być także spowodowany przepukliną pachwinową - odczuwany jest w spoczynku, ale nasila się w trakcie nawet niewielkiego wysiłku (choćby kaszlu).

Ból brzucha po lewej stronie na górze

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszy uczucie pełności w jamie brzusznej, może oznaczać wrzody żołądka i/lub dwunastnicy. Mogą być one spowodowane infekcją bakterią Helicobacter pylori lub długotrwałym stosowanie NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W pierwszym przypadku konieczna jest diagnostyka w kierunku zakażenia Helicobacter pylori i, jeśli wynik będzie pozytywny, wdrożenie odpowiedniego leczenia. W drugim przypadku wystarczy zwykle odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszą objawy niestrawności, a bardzo rzadko krwawienia, może być również spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka - tu również głównym winowajcą jest Helicobacter pylori, choć stan zapalny może być wywołany również przez nadmiar alkoholu czy żółci, choroby autoimmunologiczne lub chorobę Addisona-Biermera.

Czytaj też:

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle