SOS dla żołądka, czyli domowe sposoby na bóle brzucha. Jak leczyć dolegliwości żołądkowe?

2013-03-27 16:58

Niestrawność, zgaga i wzdęcia to skutki beztroskiego biesiadowania przy stole. Jeśli cierpisz na któreś z tych dolegliwości żołądkowych, oznacza to, że powinieneś wyleczyć zaburzenia przewodu pokarmowego. Co robić, gdy cierpimy na ból brzucha, zgagę, wzdęcia lub nadkwaśność żołądka? Oto kilka domowych sposobów.  

Niestrawność, zgaga i wzdęcia po świetach
Autor: Photos.com Niestrawność, zgaga i wzdęcia po świętach

Spis treści

  1. Zgaga i niestrawność
  2. Niestrawność i nadkwaśność żołądka. Jakie leki wziąć?
  3. Nalewka dobra na niestrawność i biegunkę
  4. Herbaty ziołowe na niestrawność
Kiedy ból brzucha powinien szczególnie niepokoić?

Domowe sposoby na bóle brzucha i inne dolegliwości żołądkowe, są wykorzystywane w medycynie naturalnej od wieków. Skutecznością dorównują one aptecznym specyfikom, ale są one niekiedy łagodniejsze dla żołądka.

Zgaga i niestrawność

Jeśli cierpisz na zgagę lub niestrawność, przez cały dzień unikaj pokarmów stałych. W tym czasie możesz sobie pozwolić na płyny, które zapobiegną niebezpiecznemu odwodnieniu. Jeśli poczujesz, że możesz już jeść produkty stałe, wybieraj tylko te, które są lekkostrawne, np. sucharki, jabłka, ryż i biszkopty. Jak ognia unikaj tłustych potraw, alkoholu i napojów gazowanych.

Polecany artykuł:

Ból brzucha - przyczyny

Niestrawność i nadkwaśność żołądka. Jakie leki wziąć?

Jeśli cierpisz na nadkwaśność żołądka, koniecznie weź leki zobojętniające nadmiar kwasów żołądkowych. Tego typu preparaty zawierają węglan dihydroksyglinowo-sodowy, który ma właściwości przeciwzapalne i działa zobojętniająco na drażniący kwas solny. W żadnym wypadku nie należy przyjmować aspiryny lub leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Nalewka dobra na niestrawność i biegunkę

Współczesna fitoterapia na wszelkie dolegliwości żołądkowe, takie jak zgaga, niestrawność i nadkwaśność żołądka, poleca wypicie nalewki z orzecha włoskiego. Nalewka zapobiega także wymiotom i hamuje biegunkę. Orzechy włoskie zawierają garbniki, które tworzą powłokę ochronną na ścianie jelit i działają kojąco na błonę śluzową żołądka.

Herbaty ziołowe na niestrawność

Jeśli cierpisz na dolegliwości żołądkowe, sięgnij po herbatę miętową lub rumiankową, która ma działanie rozkurczające. Podobne właściwości ma siemię lniane, które jest także dobrym lekiem na zgagę. W tym przypadku sprawdzi się także herbata z kwiatu lipy.

Na przejedzenie zaradzą także niektóre przyprawy, takie jak majeranek lub kminek, które działają rozkurczowo.