Hipertensjolog - czym sie zajmuje hipertensjologia?

Hipertensjolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego. To choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większą liczbę osób, a nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności serca, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca czy udaru mózgu. W Polsce hipertensjologia jako specjalizacja lekarska została uznana w 2006 roku.

Hipertensjologia jako oddzielna specjalizacja powstała w 2006 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów, którzy zmierzyliby się z rosnącą zachorowalnością na nadciśnienie tętnicze. W naszym kraju schorzenie to dotyka co trzeciego dorosłego, a kolejne 25-30 proc. jest zagrożonych chorobą. Lekarz hipertensjolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży (także w okresie poporodowym).

Hipertensjolog - jakie wykonuje badania?

Do lekarza hipertensjologa zgłaszają się pacjenci, u których powtarzany wielokrotnie pomiar ciśnienia tętniczego daje nieprawidłowe wyniki. O nadciśnieniu można mówić wtedy, gdy ciśnienie skurczowe jest równe lub wyższe niż 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe równe lub wyższe niż 90 mm Hg. Prawidłowe ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg.

Chorzy zgłaszający się do hipertensjologa skarżą się również na mniej swoiste objawy, m.in.:

Do hipertensjologa są też kierowani pacjenci chorujący na cukrzycę, po udarze, cierpiący na zespół metaboliczny czy z niewydolnością nerek, ponieważ są bardziej narażeni na nadciśnienie tętnicze. Odrębną grupę pacjentów stanowią osoby w podeszłym wieku, po zabiegach operacyjnych oraz kobiety w ciąży zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, które powinny być pod szczególną opieką nie tylko ginekologa, lecz także właśnie hipertensjologa.

Hiperensjolog - jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?

Do lekarza hipertensjologa należy przynieść wyniki do tej pory wykonanych badań. Lekarz hipertensjolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem - zapyta o wcześniej przebyte choroby i nadciśnienie tętnicze występujące w rodzinie oraz o tryb życia pacjenta, ponieważ chorobę często mogą pogłębiać nieprawidłowa dieta, braku ruchu oraz nadmierny stres.

Hipertensjolog przeprowadzi także badanie fizykalne - zmierzy ciśnienie tętnicze krwi. Może również zlecić wykonanie innych badań, m.in.: morfologię krwi, glukozę na czczo, poziom cholesterolu i trójglicerydów, stężenie kreatyniny, stężenie kwasu moczowego, stężenie potasu i sodu oraz poziom wydalania potasu i sodu w moczu.

Warto wiedzieć

Hipertensjolog może też zadecydować o wykonaniu bardziej szczegółowych badań, np. 24-godzinnego ABPM (automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego), który przez dobę monitoruje ciśnienie tętnicze pacjenta, echo serca, EKG, USG tętnic szyjnych i nerkowych, badanie dna oka. Celem diagnostyki jest określenie, czy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym, czy wtórnym (w tym ostatnim przypadku nadciśnienie jest objawem innej choroby).

Hipertensjolog - jakie choroby diagnozuje?

Hipertensjolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego oraz związanych z nim powikłań sercowo-naczyniowych lub narządowych. Lekarz ustala też przyczynę nadciśnienia tętniczego wtórnego, którego powodem mogą być:

Hipertensjologia - metody leczenia

Metody leczenia pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zależą od przyczyny jego powstawania. W przypadku nadciśnienia tętniczego wtórnego, ważne jest ustalenie choroby, która je wywołuje. W przypadku nadciśnienia tętniczego pierwotnego, gdy trudno ustalić jednoznaczną przyczynę, lekarz zazwyczaj proponuje leczenie zachowawcze.

Profilaktyka obejmuje przede wszystkim: dbanie o odpowiednią wagę (unikanie nadwagi i otyłości), systematyczną aktywność fizyczną, która obniża ciśnienie tętnicze, zbilansowaną dietę (bogatą w warzywa i owoce, a ograniczoną w sól), rzucenie palenia oraz zmianę trybu życia na mniej stresujący. Jeśli to nie przyniesie pożądanych rezultatów, hipertensjolog może zalecić leczenie farmakologiczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.