Co obić, gdy podczas stosunku czuję ból? [Porada eksperta]

2013-04-07 20:44

Od niedawna spotykam się z mężczyzną, w którym jestem zakochana. Oboje jesteśmy w wieku średnim. Niestety, podczas zbliżeń nie czuję przyjemności, jedynie ból, gdy wchodzi we mnie. W ogóle nie czuję go w środku. Podobnie było z wcześniejszym partnerem. Czy to problem fizjologiczny czy psychiczny (nie jestem pewna, czy będę w nim w życiu, pragnę czułości, ale nie do końca chcę, nie czuję się pewnie... ). Co zrobić, by było lepiej? Nie chcę go okłamywać, że jest dobrze.

Porada psychologa seksuologa
Autor: Getty Images

Problem bolesności (tak zwanej dyspareunii) może być dwojakiego rodzaju- psychiczny lub fizyczny. Fizyczny wtedy, gdy jest nieprawidłowa budowa narządów płciowych, gdy kobieta choruje np. na  endometriozę, przewlekłe zapalenie pochwy, nadżerkę. Innym czynnikiem może być też brak odpowiedniego zwilżenia pochwy - powoduje to otarcia i bolesność. Można wtedy spróbować zastosować żel zwilżający, dostępny w aptekach.
Suchość pochwy często spotykana jest wśród kobiet w wieku menopauzalnym. Może być też wywołana brakiem dostatecznego podniecenia- na przykład w sytuacji, gdy kontakt seksualny wywołuje lęk lub napięcie i niemożliwym jest całkowite rozluźnienie się. Bolesność może pojawiać się również przy prawidłowym nawilżeniu, prawidłowej budowie i braku innych chorób. Wtedy należy szukać przyczyn psychicznych, którymi mogą być: napięcie i stres, pojawiające się podczas zbliżenia, niechęć, żal do mężczyzn, konflikty z partnerem, przeżycie urazu seksualnego w przeszłości (molestowanie, zgwałcenie),  postrzeganie seksu jako coś złego, wychowanie w rodzinie, gdzie seks był tematem tabu, a kobieca seksualność była postrzegana jako coś złego.
Często bolesność występuje razem z innymi zaburzeniami seksualnymi, na przykład oziębłością seksualną, niskim libido, pochwicą (zacisk mięśni pochwy uniemożliwiający penetrację).
Wspomina pani również o braku czucia w pochwie. Jeżeli ginekolog stwierdził  prawidłową budowę i brak stanów zapalnych, skłaniałabym się do stwierdzenia, że podłoże pani problemu jest psychogenne i może wynikać z podobnych przyczyn, co bolesność. W celu szczegółowej diagnozy, polecam wizytę u seksuologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.