Kastracja [Porada eksperta]

2013-04-07 17:04 Magdalena Krzak (Bogdaniuk)

Jestem osoba transseksualną od 2 lat i interesuje mnie kastracja, wycięcie jąder by mój organizm nie produkował więcej testosteronu. Czy i gdzie można to zrobić?

Usunięcie jąder, a nawet wytworzenie żeńskich narządów płciowych jest możliwe, jednak wymaga odpowiedniej procedury. Po pierwsze musi pani zgłosić się do lekarza seksuologa. Lekarz zbierze od pani szczegółowy wywiad w celu rozpoznania transseksualizmu i wykluczeniu innych chorób, mogących transseksualizm przypominać (na przykład psychozy). Jeżeli postawi diagnozę transseksualizmu, to pierwszym etapem zmiany płci jest tak zwany test funkcjonowania w roli płci psychicznej, to znaczy ubieranie się, korzystanie z damskich toalet itp. Jeżeli funkcjonuje tak pani od minimum 2 lat, to test ten ma pani za sobą. Kolejnym etapem jest podawanie odpowiednich hormonów płciowych. W tym czasie mogą powiększyć się pani piersi. Często również wymagane są różne specjalistyczne badania, takie, jak oznaczenie chromatyny płciowej (określa, czy cierpi pani na transseksualizm, czy może rozbieżność wynika z nieprawidłowości chromosomalnych), czy rezonans magnetyczny mózgu (w celu wykluczenia guza). Następnym etapem jest sądowa zmiana metryki urodzenia i przypisanie pani płci zgodnej z płcią psychiczną (w tym celu odbywa się rozprawa sądowa i są powołani biegli seksuolodzy). Po sądowej zmianie płci może pani przejść do etapu chirurgicznej zmiany płci, podczas której zostaną usunięte jądra, z worka mosznowego zostaną ukształtowane wargi sromowe oraz powstanie pseudopochwa. Może pani również powiększyć operacyjnie piersi. Nie musi pani przechodzić wszystkich etapów operacji, mogą one zakończyć się na etapie usunięcia jąder, nie da się natomiast przeskoczyć wcześniejszych etapów, czyli diagnozy specjalisty, przyjmowania hormonów, zmiany metryki urodzenia. Leczenie transseksualizmy jest odpłatne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Magdalena Krzak (Bogdaniuk)

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog kliniczny i seksuolog sądowy. Posiada Certyfikat Seksuologa Klinicznego, nadany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, po ukończeniu pełnej specjalizacji z seksuologii klinicznej w Warszawie oraz Certyfikat Seksuologa Sądowego. Zajmuje się leczeniem zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn. Pracuje zarówno indywidualnie, jak i z parami. Prowadzi psychoterapię ofiar przemocy seksualnej. Prowadzi diagnostykę oraz wsparcie psychologiczne dla osób transseksualnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE