Brak czułych pocałunków [Porada eksperta]

2013-04-08 1:06 Magdalena Krzak (Bogdaniuk)

Na początku związku z moim partnerem dochodziło miedzy nami do mnóstwa namiętnych pocałunków. W łóżko też nam się układało. Teraz jednak od jakiegoś miesiąca nie ma pocałunków w ogóle (jedynie w szyję). Co może być przyczyna? Co prawda od jakiegoś miesiąca rzadziej się widywaliśmy i jakbyśmy się lekko oddalili od siebie, jednak już jest dobrze. Starałam się rozmawiać z partnerem na ten temat, jednak on nie widzi, że pocałunków nie ma.

Na początku związku jest fascynacja i namiętność. W tym czasie partnerzy są w sobie zauroczeni, nie widzą swoich wad, chcą widzieć siebie w różowym świetle. Zazwyczaj też pokazują siebie z jak najlepszej strony, często zniekształcając swoje prawdziwe oblicze. Po jakimś czasie namiętność opada i pojawia się codzienność i codzienne problemy. Poznajemy też lepiej partnera wraz z jego wadami. Myślę więc, że jedną z przyczyn może być to ,że partner wcale nie przepada za takimi pocałunkami a całował się tak po pierwsze dlatego, że widział, że pani to lubi i chciał się przypodobać a w początkowej fazie fascynacji łatwiej jest nam przymknąć oko na rzeczy, które nie sprawiają nam wielkiej przyjemności. W takiej sytuacji tłumaczenie partnera, że on nie widzi różnicy wyjaśniało by powyższe - być może on tych pocałunków po prostu nie potrzebuje. Inną przyczyną może być fakt oddalenia się od siebie partnerów, o którym pani pisze. Namiętne pocałunki wyrażają wiele pozytywnych emocji, jeżeli pomiędzy partnerami jest więcej emocji negatywnych, to na takie pocałunki średnio ma się ochotę. Kolejna rzecz, która może się przyczynić do unikania pocałunków to przykry zapach z ust, wywołany brakiem higieny, jedzeniem niektórych potraw (np. czosnku, cebuli), czy chorobami układu trawiennego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Magdalena Krzak (Bogdaniuk)

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog kliniczny i seksuolog sądowy. Posiada Certyfikat Seksuologa Klinicznego, nadany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, po ukończeniu pełnej specjalizacji z seksuologii klinicznej w Warszawie oraz Certyfikat Seksuologa Sądowego. Zajmuje się leczeniem zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn. Pracuje zarówno indywidualnie, jak i z parami. Prowadzi psychoterapię ofiar przemocy seksualnej. Prowadzi diagnostykę oraz wsparcie psychologiczne dla osób transseksualnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE