Masturbacja w związku [Porada eksperta]

2013-04-08 2:21 Magdalena Krzak (Bogdaniuk)

Od jakiegoś czasu zauważyłam że mój chłopak sam się zaspokaja. Robi to coraz częściej oglądając przy tym filmy erotyczne. Nie potrafię tego znieść. Złości mnie to, bo wydaje mi się że on uważa, że to ja nie wystarczająco go podniecam albo nie wystarczająco się staram, a on potrzebuje dużej dawki seksu. Nie mam pojęcia co zrobić z tym problemem. Bardzo się z tym męczę, a przy tym niedługo wpadnę w jakąś obsesje na punkcie szukania dowodów co do jego masturbacji.

Masturbacja w sytuacji, gdy mężczyzna nie ma partnerki, lub gdy partnerka ma dużo niższe potrzeby seksualne, nie jest niczym nieprawidłowym. Jednak wybieranie przez partnera masturbacji przy pornografii w sytuacji, gdy ma możliwość współżyć z kobietą regularnie jest niebezpieczne i grozi uzależnieniem od masturbacji. Kobieta w takiej sytuacji zazwyczaj obwinia siebie, myśląc, że nie jest już atrakcyjna dla partnera. Częściej jednak przyczyna uzależnienia od masturbacji jest inna i wynika z trudności natury psychicznej o partnera. Przykładowo często mężczyzna uzależniony od masturbacji rozładowując napięcie seksualne, rozładowuje również napięcie emocjonalne, czyli stres, niepokój, związany na przykład z trudną sytuacją w pracy. Jeśli zauważyła Pani, że partner coraz częściej unika współżycia i wybiera masturbację, lub, że podczas współżycia pojawiły się u niego zaburzenia seksualne, na przykład zaburzenia erekcji, wytrysk przedwczesny, jest to niepokojący sygnał. W takiej sytuacji powinna Pani porozmawiać z partnerem i zaproponować mu wspólną wizytę u seksuologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Magdalena Krzak (Bogdaniuk)

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog kliniczny i seksuolog sądowy. Posiada Certyfikat Seksuologa Klinicznego, nadany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, po ukończeniu pełnej specjalizacji z seksuologii klinicznej w Warszawie oraz Certyfikat Seksuologa Sądowego. Zajmuje się leczeniem zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn. Pracuje zarówno indywidualnie, jak i z parami. Prowadzi psychoterapię ofiar przemocy seksualnej. Prowadzi diagnostykę oraz wsparcie psychologiczne dla osób transseksualnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE