Co robić, kiedy partnerka nie lub seksu? [Porada eksperta]

2013-04-08 11:15

Dobrze się dogaduję z partnerką, od 3 lat jesteśmy zgrana parą, ale mamy jeden problem - nie układa nam się w łóżku. Ona nie odczuwa przyjemności ze stosunku, denerwuje się przed seksem. Jej pochwa nic kompletnie nie czuje, ostatnio zanikł u niej nawet orgazm łechtaczkowy. Badania libido są w normie ale mimo to moja partnerka ma ochotę na seks może 2 razy w miesiącu, nie częściej. Szukaliśmy pomocy u seksuologa trafiliśmy na lekarza, który był niemiły i ,,spławił'' nas w 10 min. Przez ten problem wszystko nam się sypie i czuję, że nasz związek długo nie wytrzyma.

Porada psychologa seksuologa
Autor: Getty Images

Problem, który pan opisuje jest często spotykany u kobiet. Jest to brak potrzeb seksualnych (lub bardzo niskie potrzeby) oraz brak radosnego odczuwania. Prawdopodobnie przyczyna jest psychologiczna. Zdenerwowanie, napięcie u partnerki powoduje, iż nie może się ona "rozluźnić", podniecić, przez co nie dochodzi do zwilżenia pochwy i nie jest w stanie czerpać przyjemności z seksu.
Problem ten najczęściej wymaga psychoterapii partnerki, przeprowadzonej przez psychologa - seksuologa. Jeżeli nie jest leczony, może przerodzić się u partnerki w awersję seksualną. Wtedy odczucia seksualne nie będą obojętne, tylko zaczną kojarzyć się z negatywnymi emocjami - wstrętem, obrzydzeniem.
Brak odczuwania przyjemności z kontaktów seksualnych, mogą mieć podłoże psychiczne, społeczne, kulturowe lub organiczne. Czynniki psychologiczne występują najczęściej i są to: przemęczenie, nadmierna ilość obowiązków i stresu w pracy. niedobór snu, zaburzenia w relacji partnerskiej, urazy seksualne, molestowanie seksualne w przeszłości, postrzeganie seksu jako coś złego, grzesznego. Przyczyną może być także zaburzony obraz swojego ciała, niska samoocena, brak akceptacji własnej kobiecości.
Wśród czynników organicznych&najczęściej wymieniane są zaburzenia hormonalne, choroby (cukrzyca, nadciśnienie, depresja), przyjmowanie niektórych leków (między innymi leków psychotropowych).
Zanim rozpocznie się leczenie, trzeba określić przyczynę dysfunkcji. Zastanówcie się państwo wspólnie, czy występuje któryś z powyżej wymienionych czynników psychologicznych. Jeśli nie, być może trzeba szukać przyczyny organicznej - zrobić badania poziomu hormonów i udać się na wizytę do seksuologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.