Antykoncepcja po ciąży [Porada eksperta]

2013-04-08 13:09 Magdalena Krzak (Bogdaniuk)

Pół roku temu urodziłam dziecko , lekarz na ostatniej wizycie przepisał mi jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Brałam wcześniej zwykłe tabletki antykoncepcyjne i wiedziałam, że po wybraniu opakowania robi się przerwę, aby nastąpiła miesiączka. Jednak dopiero w domu przeczytałam, że przy tych jednoskładnikowych nie robi się przerwy. W związku z tym po porodzie nie miałam jeszcze miesiączki. Czy powinnam nadal brać tabletki?

Tabletki jednoskładnikowe bierze się bez przerwy na miesiączkę (w opakowaniu jest 28 sztuk, a nie 21 jak przy dwuskładnikowych). Jeżeli karmi Pani piersią, to miesiączka może nie pojawić się przez kilka miesięcy po porodzie i jest to naturalne. W takiej sytuacji nie ma potrzeby odstawiania pigułek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Magdalena Krzak (Bogdaniuk)

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog kliniczny i seksuolog sądowy. Posiada Certyfikat Seksuologa Klinicznego, nadany przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, po ukończeniu pełnej specjalizacji z seksuologii klinicznej w Warszawie oraz Certyfikat Seksuologa Sądowego. Zajmuje się leczeniem zaburzeń seksualnych u kobiet i mężczyzn. Pracuje zarówno indywidualnie, jak i z parami. Prowadzi psychoterapię ofiar przemocy seksualnej. Prowadzi diagnostykę oraz wsparcie psychologiczne dla osób transseksualnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE