Kto może prowadzić psychoterapię? [Porada eksperta]

2015-12-01 0:00
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Czy psycholog kliniczny może przeprowadzać terapię? Czy może do jego zadań należy tylko diagnoza, a na terapię jednak powinien odsyłać do psychoterapeuty?

Terapię może przeprowadzać każdy psycholog mający certyfikat do prowadzenia danego rodzaju psychoterapii. Psychoterapię może prowadzić również psychoterapeuta i psychiatra. Bardzo wielu psychologów specjalizuje się w diagnozie i doraźnej pomocy, natomiast - z różnych powodów - nie prowadzą terapii. Listę certyfikowanych psychoterapeutów można znaleźć na stronie WWW Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jednak, odnosząc się stricte do Pani pytania, trzeba też zaznaczyć, iż terminy "pomoc", "terapia", "psychoterapia" w rzeczywistości są bardzo nieokreślone - czasem jedna rozmowa z psychologiem (np. klinicznym) jest skuteczną terapią - wszystko zależy od złożoności problemu i stanu pacjenta. Pozdrawiam :)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.