Czy test MMPI pomoże w wyborze rodzaju psychoterapii? [Porada eksperta]

2017-12-27 9:47

Zmagam się z zaburzeniami psychicznymi typu lekkie stany lękowe czy fobia społeczna. Chciałbym poddać się diagnozie testem MMPI. Miałem jakiś czas temu psychoterapię, ale nie rozmawiałem z psychologiem o diagnozie. Celem badania, poza informacją dla mnie, miałby być wybór najlepszego lekarza psychoterapeuty i rodzaju terapii. Czy poddanie się takiemu testowi samodzielnie, tj. w placówce oferującej taki test, jest bezpieczne? Czy wiedza w nim zawarta może mi zaszkodzić? Czy najpierw powinienem skonsultować się z psychologiem? Czy zawsze, niezależnie od oceny eksperta, dostanę wynik? Co jeśli test będzie zafałszowany? Powtórka jest możliwa?

Porada psychologa
Autor: Getty Images

Test MMPI-2 (czyli nowsza, mająca polskie normy, wersja testu MMPI) w najmniejszym stopniu nie doprowadzi Cię do wyboru najlepszego lekarza psychoterapeuty i rodzaju terapii. Poddanie się testowi psychologicznemu w specjalistycznej placówce nigdy nie jest niebezpieczne, a wiedza wynikająca z wyników testu nie może zaszkodzić.

Poddając się testowi masz oczywiste prawo do otrzymania pełnego wyniku. Jeżeli test będzie zafałszowany - a sprawdzenie tego jest bardzo łatwe, bo test ten zawiera kilka skal kontrolnych - to nie nadaje się do interpretacji i nic z tego nie wynika poza informacją, że osoba badana podaje odpowiedzi niezgodne z kluczem. Psycholog potrafi jednak zdiagnozować, czy jest to skutkiem zwykłego przedstawiania się w lepszym świetle, czy na przykład choroby psychicznej. Powtórne badanie testem jest możliwe po okresie nie krótszym niż 6 miesięcy. W przypadku fobii bądź stanów lękowych ważniejsza wydaje się psychoterapia niż diagnoza psychometryczna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta