Boję się, że jestem homoseksualistą [Porada eksperta]

2017-12-27 10:11
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Mam 21 lat i identyfikuję się jako hetero. Otóż od paru dni męczy mnie skurcz moszny, pojawia się w chwilach stresu i zdenerwowania, ale też w towarzystwie mężczyzn. Wszystko zaczęło się parę dni temu, kiedy zadałem sobie pytanie, czy aby na pewno jestem heteroseksualny. Temat ten ciągle siedział mi w głowie i męczył, pojawił się strach i lęk. A potem te skurcze. Nie podniecają mnie mężczyźni, nie mam też myśli homoseksualnych. Od małego zawsze kręciłem się wokół kobiet, nie miałem żadnych eksperymentów. Po prostu faceci mnie nie interesowali. Przed tym wszystkim byłem z kobietą parę lat, sprawy łóżkowe były na dobrym poziomie, zawsze podniecał mnie sam jej widok. A teraz mam straszną blokadę. Mam paniczny lęk przed tym, że mógłbym się podniecić widokiem faceta. Ostatnio tak sobie to wkręciłem, że z autobusu wysiadłem zlany potem. Co się ze mną dzieje?

Opisujesz bardzo niekomfortową sytuację. Niestety, bez szczegółowego wywiadu seksuologicznego nie da się odpowiedzieć na Twoje pytanie. Wiek 21 lat nie jest jeszcze fazą pełnej dojrzałości psychoseksualnej, nawet pomimo wcześniejszych relacji seksualnych o określonym typie. Strach jest złym doradcą. Nawet gdybyś odkrył w sobie jakieś tendencje homoseksualne, to nie jest powód do przerażenia. Wszyscy mamy w sobie tak zwane cechy androgyniczne, czyli typowe dla płci przeciwnej. I w żadnym stopniu nie świadczy to o jakiejkolwiek patologii. Żadna orientacja seksualna nie jest patologią. Zatem nie panikuj, spokojnie wpadnij na rozmowę do seksuologa - prześledzicie wspólnie historię rozwoju Twojej orientacji psychoseksualnej oraz przyczyny Twoich lęków. Co się dzieje? Spanikowałeś. Nic więcej. Jednak lęk, w szczególności paniczny, na taka samo nakręcająca się machina, którą najłatwiej może zatrzymać ktoś z zewnątrz. Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.