Biegunka zawsze o tej samej porze dnia [Porada eksperta]

2018-01-11 18:11
Porada psychologa
Autor: Getty Images

Mam 16 lat i od prawie roku męczę się z chorobą, która nie ustępuje. Polega na tym, że zawsze kiedy wychodzę z domu, czy jestem w szkole, mam problem z biegunką. Robiłem badania zalecane przez lekarzy i wyniki wyszły dobre, więc nie wiem, czemu to mam.

Skoro dolegliwości pojawiają się jedynie w opisanych sytuacjach oraz badania medyczne nie wskazały żadnej przyczyny, można przyjąć, iż są one objawem jakiegoś problemu psychologicznego. Można postawić dwie hipotezy: albo są związane z wyjściem z domu, albo - z przyjściem do szkoły. W żaden sposób nasza korespondencja nie doprowadzi do rozwiązania tego problemu. Konieczna jest wizyta u psychologa. Niestety, nie jesteś jeszcze pełnoletni, zatem trudno będzie Ci zapisać się do psychologa w poradni zdrowia psychicznego, więc radzę porozmawiać z psychologiem szkolnym. Wydaje mi się, że nie warto z tym zwlekać, bo nierozwiązane problemy psychologiczne zwykle mają tendencję do powiększania się.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Bohdan Bielski

Psycholog, specjalista z 30 letnim doświadczeniem, trener umiejętności psychospołecznych, biegły psycholog Sądu Okręgowego w Warszawie.

Główne zakresy działalności: usługi mediacyjne, poradnictwo rodzinne, opieka nad osobą w sytuacji kryzysowej, szkolenia menedżerskie.

Przede wszystkim skupia się na budowaniu dobrych relacji, opartej na zrozumieniu i szacunku. Podejmował liczne interwencje kryzysowe i opiekę nad osobami w głębokim kryzysie.

Wykładał psychologię sądową na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim i Zielonogórskim.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.