Mobilat®

100 g maści lub żelu zawiera: 2 g kwasu salicylowego, 1 g wyciągu z kory nadnerczy, 0,2 g polisiarczanu mukopolisacharydowego. Żel zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Mobilat® tuba 50 g, żel

Salicylic acid,

Suprarenal cortex extract,

Mucopolysaccharide polysulfate

20.25 zł 2019-04-05

Działanie

Lek złożony działający na procesy zapalne zachodzące w tkankach podskórnych. Przeciwzapalne działanie kwasu salicylowego i wyciągu z kory nadnerczy polega głównie na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn oraz uwalnianiu enzymów lizosomalnych i innych mediatorów zapalnych. Ponadto wyciąg z kory nadnerczy hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych, wywierając działanie przeciwwysiękowe, a kwas salicylowy - dzięki właściwościom keratolitycznym - ułatwia wchłanianie substancji czynnych przez skórę. Polisiarczan mukopolisacharydowy, działając jako inhibitor enzymów katabolicznych, wpływa hamująco na proces rozkładu tkanek. W wyniku aktywacji plazminogenu i wywieranego działania przeciwzakrzepowego przyspiesza on także eliminację złogów włóknika z tkanek zmienionych zapalnie. Ponadto polisiarczan mukopolisacharydowy pobudza procesy metaboliczne komórek mezenchymy, przyczyniając się do szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. Po miejscowym zastosowaniu leku substancje czynne wnikają do tkanek położonych pod powierzchnią skóry. Maksymalne stężenia kwasu salicylowego osiągane są 4-8 h po zastosowaniu. Ok. 7% dawki podawanej na skórę jest wydalane w moczu, głównie w postaci kwasu salicylomoczowego, a jedynie jej niewielka cześć usuwana jest z organizmu w niezmienionej formie lub w postaci glukuronianów. Po wchłonięciu mukopolisacharydowego polisiarczanu przez skórę w organizmie dochodzi do częściowej czasozależnej depolimeryzacji i niewielkiej desulfatyzacji substancji czynnej. Badania na zwierzętach wykazują, że ok. 1% dawki podawanej na skórę wydalane jest z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Nakładać 5-15 cm maści lub żelu na zmienione chorobowo miejsca 1-3 razy na dobę, delikatnie wmasowując w skórę. Po nałożeniu maści na zmienioną chorobowo skórę należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym. Lek można również stosować w opatrunkach okluzyjnych (dawkę można odpowiednio zwiększyć). Miejsc leczonych żelem nie należy przykrywać opatrunkiem. Żel można również stosować w połączeniu z fizykoterapią, taką jak jonoforeza (żel podawany jest pod katodę). Nie stosować u dzieci poniżej 12 rż. bez przepisu lekarza.

Wskazania

Maść: leczenie pourazowych i miejscowych stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów i tkanek okołostawowych; miejscowe, wspomagające leczenie zmienionych zapalnie stawów w chorobach reumatycznych. Żel: leczenie pourazowych stanów zapalnych stawów i krwiaków; leczenie bólów występujących podczas ruchu i w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek stosować jedynie po wnikliwej analizie korzyści i ryzyka w następujących przypadkach: ospa wietrzna, reakcje poszczepienne, grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry lub inne swoiste zmiany skórne w obszarze podawania leku (np. zmiany gruźlicze, kiła) oraz u dzieci, a także w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek.

Środki ostrożności

Lek powinien być stosowany jedynie na nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu preparatu z otwartymi ranami, oczami i błonami śluzowymi. Żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry. Bardzo rzadko: uczulenia kontaktowe.

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować lek u kobiet w ciąży po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, ale nawet wtedy nie stosować na dużych powierzchniach skóry. Nie stosować preparatu w okolicy piersi u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Kwas salicylowy może zwiększyć wchłanianie innych leków stosowanych miejscowo. Długotrwałe stosowanie leku na dużych obszarach skóry może prowadzić do zwiększenia działania toksycznego metotreksatu oraz działania hipoglikemizującego sulfonylomocznika.

Cena

Mobilat®, cena 100% 20.25 zł

Preparat zawiera substancję: Salicylic acid, Suprarenal cortex extract, Mucopolysaccharide polysulfate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."